do_wiadczenia z powietrzem.doc

(35 KB) Pobierz
Przedstawiam krótkie scenariusze do przeprowadzenia w grupie 5 lub 6- latków, które pomogą zrozumieć dzieciom trudne zagadnienia fizyczne związane z wodą i powietrzem

Przedstawiam krótkie scenariusze do przeprowadzenia w grupie 5 lub 6- latków, które pomogą zrozumieć dzieciom trudne zagadnienia fizyczne związane z wodą i powietrzem. W trakcie tych zajęć dziecko uczy się obserwować i samodzielnie wyciągać wnioski.

 

DOŚWIADCZENIA Z POWIETRZEM

      Na podstawie książki "Powietrze i latanie" B. Taylor

CELE:

  • dziecko wie, że powietrze znajduje się wszędzie, zna jego właściwości
  • potrafi wykonać samo lub z pomocą nauczycielki proste doświadczenia
  • uważnie obserwuje, łączy ze sobą nabyte i posiadane wiadomości i wyciąga wnioski
  • jest aktywne, pomysłowe i otwarte na nowe doświadczenia

POMOCE:
Balonik dla każdego dziecka, gumowe zabawki do pływania, słomki, sznurek, taśma samoprzylepna, papierowy helikopter dla każdego dziecka, piłeczki plastikowe, kubeczki z wodą.
PRZEBIEG:
Zagadka-

Powietrze jest wszędzie, wypełnia całą przestrzeń wokół nas. Znajduje się w roślinach i zwierzętach, w kubkach i spodeczkach, w oponach rowerowych i w balonach. Ziemia i woda również zawierają powietrze. Ponieważ nie możemy widzieć, czuć i posmakować powietrza, często zapominamy, że ono istnieje. Najlepszym sposobem na zbadanie powietrza jest obserwacja jego działania na rzeczy wokół ciebie.

DOŚWIADCZENIE 1
Nadmuchiwanie balonika i wypuszczanie z niego powietrza.
Nadmuchiwanie gumowej zabawki do wody i wypuszczanie z niej powietrza.

DOŚWIADCZENIE 2
Rakieta z balona – s. 18 Przecinamy słomkę na połowę, przeciągamy przez nią sznurek i przywiązujemy go po obu stronach sali. Nadmuchujemy balon i przyklejamy go taśmą do słomki. Puszczamy koniec balona i obserwujemy co się dzieje.
Powietrze z balona zostało ściśnięte w bardzo małej przestrzeni, tak więc panuje tam wysokie ciśnienie. Kiedy powietrze zaczyna wydobywać się z balonika, powoduje jego ruch w przeciwną stronę.

DOŚWIADCZENIE 3
Papierowy helikopter- s. 34 Na papierze długości 21 cm i szerokości 6 cm rysujemy odpowiedni kształt i przecinamy go wzdłuż środkowej linii. Składamy papier wzdłuż przerywanej linii i odchylamy jeden wirnik do przodu, a drugi do tyłu. Na drugim końcu mocujemy spinacz i rzucamy helikopter z pewnej wysokości. Obserwujemy jak się obraca.

DOŚWIADCZENIE 4
Masa powietrza- s. 16 Pośrodku pałeczki wiążemy sznurek i zawieszamy go na haku. Należy nadmuchać dwa identyczne baloniki tak, aby jeden był większy, a drugi mniejszy i przywiązać je na końcach pałeczki. Koniec z większym balonem opadnie w dół, gdyż zawiera on więcej powietrza i jest przez to cięższy.

DOŚWIADCZENIE 5
Zawody piłeczek- w parach dzieci dmuchają na leżąco na plastikową piłeczkę. Strumień powietrza musi być skierowany dokładnie na piłeczkę. Co ją porusza?

DOŚWIADCZENIE 6
Kolorowe bańki- dzieci otrzymują pojemniczki z wodą z płynem i przez dmuchanie w słomkę robią bańki. Co jest w środku bańki mydlanej?

Opracowała B. Kwiatkowska

DOŚWIADCZENIA Z WODĄ

CELE:

  • dziecko wie jakie znaczenia ma woda w życiu człowieka
  • pozna zjawiska fizyczne związane z wodą
  • wykona doświadczenia: formułuje hipotezy, obserwuje i wyciąga wnioski
  • wie, że należy oszczędzać wodę i chronić środowisko
  • doskonali swoją postawę i wiedzę proekologiczną

DOŚWIADCZENIE 1
Zamrażanie- dzieci przygotowują kilka pojemników z wodą. Połowę z nich wstawiają do zamrażalnika, pozostałe pozostawiają w temperaturze pokojowej. Sprawdzają następnego dnia, co stało się z wodą.

DOŚWIADCZENIE 2
Kolorowe kostki- dzieci sprawdzają czy kolorowa woda zamarza tak samo jak zwykła.

DOŚWIADCZENIE 3
Badanie pojemności naczyń- pomiary poprzez wlewanie wody do naczyń o różnej pojemności i kształtach.

DOŚWIADCZENIE 4
Co pływa, co tonie- sprawdzanie jakie przedmioty pływają, a jakie toną. Określenie materiału, z którego są wykonane.

DOŚWIADCZENIE 5
Co się rozpuszcza, a co nie- dzieci sprawdzają różne produkty: cukier, sól, mąka, kaszka manna. Obserwują i wyciągają wnioski.

DOŚWIADCZENIE 6
Mydlane bańki- zabawa "Kto zrobi największą bańkę?"

DOŚWIADCZENIE 7
Granie na butelkach z wodą- butelki należy napełnić różną ilością wody i ustawić od najmniejszej do największej. Gramy uderzając drewnianym patyczkiem lub metalowym prętem. Słychać, że zwiększająca się ilość wody powoduje podwyższenie dźwięku.

DOŚWIADCZENIE 8

Określanie właściwości wody- dzieci wypowiadają się :

  • Jaka jest woda?
  • Co zaobserwowałeś?
  • Do czego potrzebna jest woda?
  • Dlaczego oszczędzamy wodę?

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin