Masaż sportowy (net).doc

(30 KB) Pobierz
Masaż sportowy

Masaż sportowy

 

Przedstartowy jako regulator stanu pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego w wersji:

 

- stymulującejAPATIA STARTOWA jako element biernej rozgrzewki – do 10 min plecy, odc. Lędźwiowy w kierunku do Th6; głaskanie podłużne ok. 1min, rozcieranie podłużne ok. 3min, ugniatanie podłużne ok. 4min, oklepywanie ok. 1min. Ruchy głębokie, energiczne i szybkie, wzmacniające tonus mięśniowy, ale nie bolesne.

 

W tym zastosowaniu masażu impulsy aferentne powstające w obrębie skóry, mięśni i stawów, stymulują komórki kinestetyczne kory mózgowej oraz odpowiednie ośrodki mózgowe.

 

- tonizującejGORĄCZKA STARTOWA – kręgosłup szyjny, kark od poziomu C6 w kierunku Th6; głaskanie podłużne i poprzeczne ok. 5min, lekkie ugniatanie ok. 2min, wstrząsanie ok. 3min, ruchy rytmiczne, wolne, miękkie, aż do uspokojenia oddechu.

 

W tym zastosowaniu masażu impulsy aferentne powstające w obrębie skóry, mięśni i stawów, stymulują komórki kinestetyczne kory mózgowej oraz odpowiednie ośrodki mózgowe.

 

Masaż międzywysiłkowy – w przerwach pomiędzy startami, gdy tylko tętno ulegnie zwolnieniu, czas 10-12 min zaczynając od karku i pleców 6-8 min, przechodząc do tych partii ciała, które były zaangażowane w wysiłku.

 

Masaż powysiłkowy – wykonywany w okresie przygotowawczym i startowym w celu współdziałania z obciążeniami treningowymi. Celem jest przyspieszenie odnowy organizmu. Wykonujemy 1,5-2 godz. po treningu wytrzymałościowym, taktycznym, ogólnorozwojowym i po 5-6 godz. po treningu siłowym. Czas masażu całościowego 50-70 min z poświęceniem większej ilości czasu na mięśnie szczególnie obciążone treningiem, dwa razy w tygodniu.

 

Podtrzymujący (kondycyjny) wykonywany w okresie przejściowym. Celem jest utrzymanie całego organizmu w sprawności fizycznej, tzw. STAND BY układu ruchu, krążenia i nerwowego. Jest to masaż całościowy według jednych wykonywany codziennie, według innych, co drugi dzień.

 

Masaż izometryczny

 

Cel: szybki przyrost masy mięśniowej i siły bez równoczesnego obciążania organizmu dodatkowymi wyczerpującymi ćwiczeniami.

Można go wykonywać równolegle z innymi zabiegami kinezyterapeutycznymi.

Masowanie na mięśniach napiętych 80-90% napięcia max, ale rozpoczynane od niewielkich napięć.

Stabilizacja odcinka powyżej stawu.

Różne ustawienie kątowe w stawie dla zaangażowania nowych aktonów mięśnia.

 

 

Przeciwwskazania:

-niepełny zrost kostny

-stany zapalne stawu i tkanek okołostawowych

-urazy mięśnia

 

1. Faza przygotowawcza:

 

8-10 min masażu klasycznego (głaskanie, rozcieranie, ugniatanie).

 

2. Faza właściwa:

 

Rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie napiętych mięśni przez ok. 8 min w cyklu 10-20 sek., napięcie z przerwą 30sek z zastosowaniem wstrząsania i głaskania.

 

3. Faza końcowa:

 

6-8 min masaż klasyczny, głaskanie, ugniatanie, potrząsanie w celu zmniejszenia tonusu wysiłkowego, rozciąganie mięśni.

 

Masujemy dwukrotnie w ciągu dnia w cyklu 6cio dniowym i z 1 dniem przerwy. Początkowo obwód mięśni zmniejsza się poprzez początkowe zmniejszenie tkanki tłuszczowej podskórnej, a potem dopiero wzrasta.

Masaż mięśni stosowany w ciągu 6 tyg. powoduje przyrost masy mięśniowej i wzrost obwodu np. mięśnia czworogłowego uda o ok. 1,5cm natomiast siła wzrasta o ok. 20%.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin