Masaż.doc

(33 KB) Pobierz
1

1.      Porażenie nerwu twarzowego.

 

Nerw twarzowy jest VII nerwem czaszkowym. Unerwia ruchowo mięśnie mimiczne twarzy oraz mięsień szeroki szyi. Przyczyną porażenia nerwu twarzowego może być: nagłe wychłodzenie twarzy (podczas jazdy samochodem przy otwartym oknie), uraz oraz stany zapalne. Objawami porażenia tego nerwu jest: opadnięcie kącika ust, niemożność domknięcia oka, zmarszczenie czoła oraz wyszczerzanie zębów.

 

2.      Kręcz szyi.

 

Kręcz szyi pochodzenia mięśniowego jest spowodowany skróceniem mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Skrócenie tego mięśnia może być wynikiem jego zwłóknienia lub zbliznowacenia. Do kręczu dochodzi podczas rozwoju płodowego w wyniku niedorozwoju naczyń krwionośnych lub w wyniku działań okołoporodowych np. w wyniku zgrubienia tegoż mięśnia przez krwotok. Dziecko chorujące na kręcz szyi trzyma głowę blisko barku, a twarz obraca w drugą stronę. Do likwidacji kręczu należy przystąpić szybko, stosując zabiegi cieplne, masaż klasyczny oraz ćwiczenia rozciągające i redresyjne.

 

3.      Rwa barkowa:

 

Rwa barkowa, ramienna lub brachailgia. Rwa barkowa jest zespołem bólowym charakteryzującym się promieniującym bólem z szyi do barku i ramienia. Często ból promieniuje wzdłuż całej kończyny górnej. Przyczynami rwy barkowej mogą być: zmiany zwyrodnieniowe odcinaka C kręgosłupa, wypadnięcie jądra miażdżystego, guzy rdzenia, urazy, zapalenia okołobarkowe oraz niedostateczne ukrwienie spowodowane skurczem naczyń krwionośnych. Masaż klasyczny stosujemy w okresie przewlekłym choroby i łączymy go z ćwiczeniami biernym chorej kończyny górnej.

 

4.      Rwa kulszowa:

 

Rwa kulszowa, ischialgia. Rwa kulszowa jest zespołem bólowym występującym po podrażnieniu korzonków L5 i S1. Wywołuje ból umiejscowiony w pośladku i promieniujący wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego, czyli wzdłuż tylnej powierzchni uda i podudzia. Przyczyną ischialgii jest wypadnięcie jądra miażdżystego okolicy L-S kręgosłupa. Mięśnie prostowniki tułowia w okolicy L-S są bardzo napięte. Chorzy unikają rozciągania nerwu kulszowego podczas stania, czy chodzenia, dlatego utrzymują kończynę w zgięciu w stawach biodrowym, kolanowym i skokowym. Ograniczone są ruchy kręgosłupa w tym odcinku, szczególnie zginania i prostowania. Ograniczona jest również zmiana pozycji ciała przy udziale kręgosłupa L-S. Leczenie w fazie ostrej sprowadza się do podawania leków przeciwbólowych i rozluźniających mięśnie. W fazie przewlekłej wykonujemy masaż klasyczny oraz zabiegi z fizykoterapii.

 

5.      Zespół bólowy krzyża

 

Zespół bólowy krzyża, lumbago, postrzał. Przyczynami lumbago są zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych kręgosłupa L, zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych, choroba reumatyczna. Jest to zespół bólowy pojawiający się nagle lub stopniowo i towarzyszy mu silne napięcie mięśni okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Bólom typu lumbago mogą sprzyjać skoliozy odcinaka L kręgosłupa, duży brzuch przy otyłości, ciąża, skrócenie jednej kończyny dolnej. W okresie ostrym występuje ból, nasilający się podczas ruchu, oraz kaszlu, czy kichania, co może zdradzać jego korzonkowy charakter. Okres ostry trwa od kilku dni do 2 tygodni i w tym czasie pacjent powinien leżeć, zażywać środki przeciwbólowe i stosować zabiegi cieplne. Faza przewlekła trwa do kilku miesięcy, a potem ból najczęściej mija. Ból w fazie przewlekłej jest stały i tępy, promieniujący, nasila się podczas stania i chodzenia oraz wilgoci i chłodu. W fazie przewlekłej stosujemy delikatny masaż klasyczny zwracając uwagę na charakterystyczne podczas lumbago zgrubienia w okolicy grzebieni biodrowych, kolców biodrowych i kości krzyżowej.

 

6.      Skolioza

 

Jest to boczne skrzywienie kręgosłupa, czyli zniekształcenie kręgosłupa i tułowia, powodujące zmiany w postawie ciała. Wyróżniamy skoliozy strukturalne i funkcjonalne. Skoliozy funkcjonalne są to skoliozy nie koniecznie związane z wadami kręgosłupa. Są to skoliozy najczęściej w kształcie litery C. Są spowodowane np. przez przykurcz w stawie biodrowym, bądź skrócenie kończyny dolnej. Skoliozy funkcjonalne można skorygować, bądź usunąć przez usunięcie czynnika wywołującego skoliozę np. poprawienie wadliwego ustawienia biodra, lub wyrównanie długości kończyn. Można je również usunąć poprzez masaż klasyczny, ćwiczenia korekcyjne lub zabiegi fizykalne.

Skoliozy strukturalne charakteryzują się nieodwracalnymi zmianami w kręgosłupie i tułowiu. Skrzywienie boczne występuje tu zawsze ze skręceniem kręgosłupa wzdłuż jego osi długiej i zniekształceniem klatki piersiowej.

 

7.      Zwyrodnienie stawów biodrowych

 

Zwyrodnienie stawów biodrowych, coxartroza. Coxartroza rozpoczyna się bólami w okolicy pachwiny, górnej części uda oraz stawie kolanowym. W czasie choroby powstaje przykurcz w stawie biodrowym oraz pozorne skrócenie kończyny. Przyczynami mogą być: urazy stawu, długotrwałe przeciążenie narządu ruchu, nieprawidłowa budowa stawu, wrodzone dysplazje i zwichnięcia stawu, stany zapalne. W tej chorobie chrząstka stawowa ulega zwłóknieniu, zmętnieniu i wysuszeniu, powstają w niej ubytki i szczeliny, traci swoją gładkość, a torebka stawowa włóknieje.

 

8.      Złamania kończyn

 

Złamanie jest to całkowite przerwanie ciągłości kości. Złamanie powoduje zakłócenie w dopływie krwi, co utrudnia gojenie. Po złamaniu mięśnie ulegają skurczowi na drodze odruchowej, powstają obrzęki oraz ból. Po 3 tygodniach dochodzi do połączenia tkanki kostnej ziarniną, zrost pierwotną tkanką kostną ma miejsce po 2-3 miesiącach, a pełny zrost następuje po 4-5 miesiącach, jednak czas ten może być różny nawet u osób w tym samym wieku. Masaż klasyczny wykonujemy w pierwszym etapie po ściągnięciu unieruchomienia, nad miejscem złamania. Po kilku masażach wstępnych przechodzimy do masażu odcinka po złamaniu. Przy zanikach mięśniowych wykonujemy masaż izometryczny.

 

9.      Amputacje

 

Przy amputacjach musimy dbać o wzmocnienie mięśni kikuta, zapobiegać przykurczom mięśniowym i w stawach, oraz zapobiegać wadliwemu ustawieniu kikuta.

Po amputacji w obrębie uda nie możemy dopuścić do ułożenia zgięciowego i odwiedzeniowego kikuta (pośladek, tylna część uda, strona przyśrodkowa – masaż pobudzający; przednia część uda i boczna – masaż rozluźniający)

10.  Reumatoidalne zapalenie stawów

 

Reumatoidalne zapalenie stawów, RZS. Choroba rozpoczyna się od zapalenia błony maziowej, która we wczesnym RZS-ie i w fazie zaostrzeń jest przekrwiona i obrzękła, a w jamie stawu pojawia się wysięk rozciągający torebkę stawową. Przewlekły okres zapalenia cechuje się rozrostem błony maziowej. Od brzeżnych części chrząstki stawowej narasta na nią ziarniniująca zapalna tkanka, przekształcająca się w zbitą tkankę łączną.

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin