Delfiny a zdrowie.rtf

(5 KB) Pobierz

Delfiny a zdrowie

Żyjące w oceanach, morzach i delfinariach, inteligentne i wrażliwe, cudownie życzliwie nastawione do ludzi, potrafiące wzmocnić w nich zdrowie, siłę życiową, dobroć, optymizm, pewność siebie i spokój, a równocześnie odblokować spontaniczność, beztroskę i radość życia! Mowa, oczywiście, o delfinach. Bądźmy ich przyjaciółmi ...

Tych z Państwa, którzy już interesują się delfinami, nie tylko w aspekcie przyrodniczo-ekologicznym, ale też zdrowotnym, psychologicznym i kulturowym lub zachodzą zainteresować się nimi w przyszłości, a także skontaktować z innymi sympatykami delfinów zapraszam na stronę internetową Klubu Przyjaciół Delfinów. Można tam zajrzeć do foto-galerii delfinów, biblioteki "delfin" i działu komunikatów.

Jako pasjonatka psychologiczno-przyrodniczych oraz tzw. niekonwencjonalnych metod wzmacniania zdrowia z udziałem delfinów, nie tylko bezpośrednio, ale także dzięki wyobraźni, zdjęciom, odpowiednim tekstom i nagraniom, pragnę przedstawić Państwu kilka propozycji z tego zakresu.

1. Nosimy przy sobie zdjęcie radosnego delfina i co pewien czas patrzymy na nie przez chwilę, robiąc w tym czasie kilka głębokich oddechów i "szelmowsko" uśmiechając się do niego.

2. Choć raz w tygodniu staramy się ofiarować sobie półgodzinny odpoczynek (inspirowany psychologiczną metodą kreatywnej wizualizacji), polegający na snuciu fantazji o tym, jak pływamy z delfinami, bawimy się z nimi i relaksujemy. W przypadku kłopotów z zdrowiem możemy wyobrażać sobie, że delfiny nas leczą, np. w momencie gdy przytulamy się do jednego z nich, ewentualnie w chwilach, gdy wysyłają do nas fale dźwiękowe, bądź też poprzez kontakt wzrokowy.

3. Jak często mamy ochotę czytamy sobie antystresowy tekst utworu pt. "Delfinowy Ocean Otuchy i Pomyślności". Tekst ten, jak wykazało kilka minionych lat, potrafi bardzo korzystnie wpływać na samopoczucie osób przemęczonych, zarówno zdrowych jak i chorych. Tekst ten dostępny jest na stronie internetowej Klubu Przyjaciół Delfinów, łącznie z informacją o jego wersji dźwiękowej. Będzie też go można znaleźć w książeczce pt. Poradnik domowego odpoczynku z delfinami.

4. Jeśli uda nam się "zdobyć" nagranie tematycznie związane z delfinami, np. medytacje Ewy Foley lub Andrzeja Nikomedowicza , a w przyszłości innych autorów, ewentualnie utwory muzyczne z głosami delfinów, to korzystanie z nich może być bardzo wartościowym doświadczeniem z punktu widzenia holistycznie rozumianego zdrowia i rozwoju osobistego.

5. Kolejna metoda wzmacniania zdrowia z pomocą delfinów ma charakter bardzo niekonwencjonalny. Polega na seansach bioenergoterapii zestrojonej z energią delfinów. Takie seanse mogą być prowadzone przez specjalistę, bezpośrednio w obecności delfinów, np. w delfinarium, a także na odległość, zarówno w wariancie gdy terapeuta jest obok delfinów, a pacjent gdzieś daleko, jak też w wariancie gdy terapeuta jest z pacjentem, a delfiny gdzieś daleko. No cóż, może kiedyś tego rodzaju metody staną się powszechnie czymś oczywistym i zwyczajnym, dla mnie takie już są.

6. Edukacyjno-zdrowotna propozycja, którą teraz przedstawię, to jedyna, o ile mi wiadomo, tego rodzaju możliwość w Europie, dłuższego przebywania tuż obok delfinów, obserwowania ich spontanicznych zachowań oraz wspólnego pływania. Tego rodzaju program ma charakter innowacyjny i adresowany jest wyłącznie do osób, które traktują delfiny z dużym szacunkiem i sympatią. Oczywiście każdy z uczestników uzyskuje istotne korzyści zdrowotne, nie jest to jednak program leczniczy w sensie medycznym, prowadzony pod kierunkiem lekarza i nie dotyczy ciężko chorych dzieci. Tak się składa, ze jestem autorką powyższego programu. Ma on nazwę Szkółka Kontaktów z Delfinami i jest realizowany przeze mnie we współpracy z zaprzyjaźnionym delfinarium na Riwierze Krymskiej. Niestety, nie może on być dostępny dla wszystkich zainteresowanych, gdyż w skali roku w organizowanych turnusach łącznie, może wziąć jedynie kilkadziesiąt osób. Ale można próbować ... (Kontakt z polskim organizatorem wyjazdów Biurem Podróży Anas tel. 0,81 534 24 70 lub tel/fax (081) 532 48 49 oraz www.anas.lublin.pl; terminy turnusów: 26.04-10.05; 17.06 - 01.07; 28.06 - 12.07; 09.09 - 23.09). Tych z Państwa, którzy chcieliby więcej dowiedzieć o mojej kilkuletniej przygodzie z delfinami, zapraszam do przeczytania artykułów w miesięczniku "Czwarty Wymiar" - "Energia delfinów" (nr 6/2002) i "Delfiny, Krym i my" (nr 5/2003). Równocześnie jeszcze raz proponuję zajrzenie co jakiś czas na stronę internetową Klubu Przyjaciół Delfinów, również dlatego, że będą tam informacje o naszych zjazdach w Polsce.

Mam nadzieję, że przedstawione powyżej propozycje i informacje związane z tematem delfiny a zdrowie, okażą się dla Państwa przydatne.

Ewa Tęczowska

Zgłoś jeśli naruszono regulamin