Pielęgnacja oczu.doc

(34 KB) Pobierz
Pielęgnacja oczu

Pielęgnacja oczu

Oczy i skóra wokół nich to niezwykle wrażliwe, narażone na nieustanne działanie szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak kurz, dym czy zbyt ostre światło. Dlatego też wymagają szczególnej uwagi w naszych codziennych zabiegach kosmetycznych.

              Skóra wokół oczu jest inna niż skóra całej twarzy, nie wolno, zatem nakładać na nią kremów do twarzy ani stosować płynów ściągających. Nie posiada gruczołów nawilżających i wciąż narażona jest na wysychanie. Pamiętajmy o regularnej pielęgnacji skóry pod oczami, stosujemy do tego celu kremy delikatne i łatwo wchłanialne. Kremy takie delikatnie wklepujemy opuszkami palców. Do pielęgnacji okolic oczu świetnie nadają się także olejki z awokado lub ze słodkich migdałów. Olejki najlepiej nakładać wieczorem, pozostawiać je na oczach przez kilkanaście minut, po czym zbierać za pomocą chusteczki niewchłonięte resztki.

              Najlepszym lekarstwem na tzw. „worki” pod oczami jest niegazowana woda mineralna, której powinniśmy wypijać nawet pięć szklanek dziennie. Możemy także stosować przemienne zimno – ciepłe kompresy z dodatkiem kwiatu lipy lub świetlika. Przygotowanie naparu jest bardzo proste. Garść suszonych ziół zalewamy ½ litra wody i pozostawiamy na dwie minuty (w przypadku świetlika wystarczy pół łyżeczki suszu na filiżankę wody). Ładny wygląd oczu i skóry wokół nich gwarantuje zdrowy tryb życia, a przede wszystkim odpowiednia dawka snu.

              Częstym problemem jest pieczenie i swędzenie oczu. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne: długie czytanie, oglądanie telewizji, praca przy komputerze, zbyt mocny makijaż, a czasem po prostu wada wzroku. Aby dać swędzącym lub piekącym oczom ukojenie, robimy kompresiki. Do ich wykonania potrzebne są tylko ogólnie dostępne, gotowe herbatki miętowe, rumiankowe lub z kopru włoskiego. Torebeczki z herbatą wrzucamy na krótko do wrzątku i kiedy lekko naciągną, gorące nakładamy na oczy.

              Częstą przypadłością są tak zwane „kurze łapki”. Ich główną przyczyną jest przebywanie na słońcu i jaskrawym świetle. Jeśli już mamy kurze łapki dbajmy oto, by nie stały się zbyt twarde i porowate. Najlepiej odświeżać skórę w okolicach oczu za pomocą woreczków z herbatą miętową lub mocną, czarną herbatą, albo też stosować zimne kompresiki, z woreczków lodu. W przypadku kurzych łapek bardzo odpowiednie jest codzienne stosowanie oklepujących masaży olejkami za słodkich migdałów lub awokado. Osoby posiadające „kurze łapki” powinny wystrzegać się suchego makijażu, mocno alkalicznego mydła i wód toaletowych o wysokim stężeniu alkoholu.

              Niektóre panie narzekają na obwisłe powieki. Można i temu zapobiec stosując domowe sposoby. Po wieczornej parówce twarzy wcieramy w nasadę rzęs oliwę z oliwek, po czym robimy okład ze słodkiego twarożku, Na powieki nakładamy kawałek gazy, na gazę twarożek, twarożek nakrywamy jeszcze jednym kawałkiem gazy. Okład delikatnie zabezpieczamy i kładziemy się z nim spać.

              Jeśli zaś uważamy, że nasze brwi i rzęsy są zbyt rzadkie, naciągamy je codziennie przez kilka chwil, a następnie nacieramy mieszanką z proszku z kory dębowej i gliceryny. Następnie delikatnie szczotkujemy szczoteczką.

              Makijaż oczu to dla wielu kobiet codzienność. Nie jest jednak obojętne, jakich kosmetyków używamy w tym celu. Większość kosmetyków do makijażu oczu posiada barwniki oraz metale ciężkie w śladowych ilościach. Jeżeli zauważymy niepokojące objawy takie jak wypadanie bądź łamliwość rzęs czy też puchnięcie powiek, oznacza to, że kosmetyki podrażniają nasze oczy. Nagle wypadające rzęsy mogą być objawem choroby. Wtedy należy odłożyć dotychczas używane tusze i cienie i trzeba udać się do lekarza. Najczęściej jednak wystarczy zmienić kosmetyki na preparaty z barwnikami wyłącznie naturalnymi. Są one coraz bardziej dostępne na rynku kosmetycznym.

 

Środki do pielęgnacji oczu i skóry wokół nich

 

Krem „pod oczy”

Składniki:

1 łyżka lanoliny, 1 łyżka mleka w proszku, 2 łyżki przegotowanej wody, 1 ½ łyżki olejku migdałowego.

Lanolinę roztapiamy na parze, dodając olejek migdałowy. Zdejmujemy naczynie z łaźni wodnej, dodajemy mleko w proszku, a na koniec, po kropli, zimną wodę.

 

Krem przeciwzmarszczkowy pod oczy ( działa odżywczo i wygładzająco)

Składniki:

5g masła kakaowego, 10g lanoliny, 50 ml olejku z migdałów, 3 krople olejku eterycznego z melisy.

              Trzy pierwsze składniki topimy na łaźni wodnej, na koniec dodajemy olejek eteryczny z melisy. Osoby o skłonnościach do tworzenia się zmarszczek mogą nakładać kilka razy dziennie cienką warstwą.

 

Okłady na zmęczone oczy

1.                 Połowę świeżego ogórka obieramy i ścieramy na tarce. Odcedzamy sok i wstawiamy do lodówki. Dwa waciki moczymy w wodzie różanej, lekko wyciskamy, po czym moczymy w zimnym soku z ogórka i przykładamy waciki pod oczy. Okłady takie stosujemy dwa razy dziennie, po 5-10 minut.

2.                 Liście świeżej mięty dokładnie gnieciemy i przykładamy wokół oczu. Okład ten polecamy osobom, które mają ciemną skórę wokół oczu.

 

Żel na powieki (ma działanie ujędrniające i nawilżające)

Składniki:

1 łyżeczka kopru włoskiego, 1 łyżeczka kwiatu bławatka, 30 ml wody różanej, 100 ml wody destylowanej, 3g proszku agar – agar.

              Suszone zioła zalewamy wrzątkiem, parzymy przez dwie godziny, a następnie filtrujemy. Do podgrzanej wody różanej dodajemy proszek agar – agar i mieszamy płyn z naparem ziołowym, Żel umieszczamy w chłodnym miejscu.

 

Pasta do rzęs

Składniki:

2g masła kakaowego, 2g lanoliny, 5g olejku ze słodkich migdałów.

              Wszystkie składniki roztapiamy na łaźni wodnej. Może się zdarzyć, że pasta będzie zbyt twarda, w takim przypadku rozcieńczamy ją drobiną olejku z zarodków pszennych. Pasta do rzęs jest naturalnym preparatem do codziennej pielęgnacji rzęs. Jej zaletą jest to, że się nie klei i nie przyciąga kurzu.

 

Zmywacz do oczu ( preparat znakomicie nadaje się do łagodnego zmywania makijażu)

Składniki:

20g bezwodnej lanoliny, 5g białego wosku, 5g masła kakaowego, 40g oliwy z oliwek, 40g wody różanej, 2 krople olejku z melisy.

              Topimy na parze biały wosk, dodajemy do niego lanolinę i masło kakaowe. Gdy te składniki dokładnie się roztopią, dolewamy oliwę z oliwek i podgrzewamy wszystko do temperatury około 65°C. W osobnym naczyniu podgrzewamy do podobnej temperatury wodę różaną. Tłuszcze zdejmujemy z wrzątku, dolewamy do nich wodę różaną i mieszamy powoli mikserem aż do momentu ostudzenia. Do letniej mieszanki dolewamy dwie krople melisy.

Zmywacz wmasowujemy w okolice umalowanych oczu, a potem za pomocą nawilżonego w ciepłej wodzie wacika zdejmujemy krem.

 

Masaż oczu

Na początku przykładamy kciuki obu dłoni do brwi i przyciskamy zaczynając od kącików nosa ku skroniom. Powtarzamy kilkakrotnie.

Palcami środkowymi i wskazującymi postukujemy wokół oczu, Przyciskając na skroniach i nosie.

Na oczyszczoną skórę wokół oczu wklepujemy niegazowaną wodę mineralną.

Tuż przed zaśnięciem szubko mrugamy oczami około 50 razy.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin