Mamo, tato - pobaw się ze mną (zajęcia pokazowe z udziałem rodziców).doc

(39 KB) Pobierz

 

Scenariusz zajęć

 

Grupa wiekowa: 6-latki

Temat: Mamo, Tato – pobaw się ze mną.

Czas trwania: 60 min

Cele operacyjne:

-          wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch oraz kontakt emocjonalny i fizyczny,

-          dzielenie przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywanie kontaktów z nimi, umiejętność współpracy z partnerem,

-          wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju,

-          nawiązanie kontaktów między rodzicami, zachęcenie ich do wspólnej zabawy z dzieckiem,

-          budzenie zamiłowania do ruchu,

-          poznawanie własnego ciała,

-          niwelowanie nadpobudliwości nerwowej, lęku i agresji.

Metody nauczania: zadania stawiane do wykonania, naśladowcza, śpiew, rozmowa, obserwacja, pokaz.

Formy nauczania: zbiorowa jednolita, grupowa jednolita, indywidualna jednolita, zabawowa

Środki dydaktyczne: piłki, kosz plastikowy, szarfy, tamburyno, drążki, gazety, płyta CD z nagraniem „ Mali Sportowcy”, medale dal rodziców „Super Sportowiec 2010”, dyplomy dla dzieci „Dyplom sportowca”, pachołki.

 

Przebieg:

1. Przywitanie rodziców przez dzieci.

2. Piosenka.

3. Zabawy ruchowe, udział dzieci.

4. Zabawy ruchowe z rodzicami.

5. Zakończenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tok zajęć:

 

Poszczególne etapy zajęć (czas trwania)

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Uwagi o realizacji

Ad. 1 (ok. 5 min.)

- przywitanie dzieci i rodziców,

- krótkie zapoznanie z celami zajęć

- przywitanie rodziców,

- słuchanie

- rodzice i dzieci mogą zadawać pytania

Ad. 2 (ok. 3 min.)

- włączenie nagrania z odtwarzacza CD

- śpiewanie piosenki Pt. „Mali sportowcy”

 

Ad. 3 (ok. 12 min.)

- wydaje polecenia,

- objaśnia zadania,

- pokazuje przebieg ćwiczenia

- słuchają,

- obserwują,

- wykonują ćwiczenia: „Przechodzenie przez szarfę”, „Toczenie piłki dookoła słupka”

 

Ad. 4 (ok. 30 min.)

- wydaje polecenia,

- objaśnia zadania,

- pokazuje przebieg ćwiczenia

- słuchają,

- obserwują,

- wykonują ćwiczenia:

„Powitanie” – dzieci witają się z rodzicami różnymi częściami ciała (np. nos, ręka, brzuch).

„Przepychanka” - partnerzy siadają tyłem do siebie, następnie popychają się plecami na przemian raz jedna, raz druga osoba.

„Tunel” – rodzice tworzą tunel stojąc jeden za drugim z rozszerzonymi nogami, a dzieci po kolei przechodzą na czworakach. Następnie rodzice tworzą tunel w klęku podpartym dzieci czołgają się na brzuchu.

„Rowerek” – siad prosty, partnerzy stykają się stopami, wierszyk: „Jedzie rowerek na spacerek na pogodę i na deszcz, nasz rowerek jedzie też”

„Podawanie piłki górą i dołem” - uczestnicy w dwóch rzędach, przeplatani rodzic – dziecko.

„Wyścigi z piłką między brzuchami” - dwa rzędy, dziecko z rodzicem biegnie omijając dookoła pachołek i biegnie z powrotem podając piłkę kolejnej parze.

„Huśtawka” – partnerzy, trzymają się za ręce, wykonując przysiad. Raz kuca jedna, raz druga osoba.

„Zabawa z gazetami” – wszyscy otrzymują gazety i składają je na pół. Przy dźwiękach tamburyna naśladują to, co n-lka podpowiada: Kładziemy gazetę na dłoni uniesionej wierzchnią częścią do góry -„Kelner niesie tacę z napojami”, gazetę kładziemy na głowie. Następnie zwijamy z gazety kulę i rzucamy w partnera, chwytamy, turlamy.

„Rzuty kulami do celu” – wszyscy poruszają się w kole, w środku koła stawiamy kosz i wrzucamy papierowe kule do kosza po usłyszeniu uderzenia w tamburyno.

„Kołysanka” – rodzic pozycja rodząca, dzieci znajdują się pomiędzy nogami rodziców. Rodzic, naśladując kołysankę, obejmuje dziecko, buja się z boku na bok, kołysze je, głaszcze.

„Masaż” – wszyscy siadają w kole jeden za drugim

Idą słonie po betonie, płynie rzeczka, idzie pani na szpileczkach z gryzącymi pieseczkami, słonko świeci, pada deszcz – czujesz dreszcz.

 

 

Ad. 5 ( ok.10 min.)

- podsumowanie zajęć

- podziękowanie rodzicom i dzieciom za uczestnictwo w zabawach oraz wręczenie medali i dyplomów

 

- wyrażają własne zdanie

- dzieci odbierają dyplomy, a rodzice medale

- dziękują

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin