OGÓLNA INSTRUKCJA
bezpiecznej eksploatacji urządzeń i instalacji elektroenergetycznych
UWAGI OGÓLNE
Pracownik zatrudniony przy eksploatacji urządzeń i instalacji elektroenergetycznych powinien:
• Mieć ukończone 18 lat.
• Posiadać Świadectwo ukończenia szkoły lub kursu, gdzie nabył wiedzę i umiejętności pozwalające na zatrudnienie przy eksploatacji urządzeń i instalacji elektroenergetycznych.
• Posiadać aktualne Świadectwo kwalifikacyjne w odpowiednim zakresiea| obsługi,
b)konserwacji,
c)naprawy,
d)montażu,
e)kontrolno-pomiarowym
lub przynajmniej w zakresie obsługi odpowiedniego urządzenia czy instalacji Przy obsłudze urządzeń i instalacji o napięciu do 1 kV i mocy znamionowej me większej niż 20 kW posiadanie świadectwa kwalifikacyjnego nie jest wymagane
•Odbyć przeszkolenie w zakresie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy(instruktaż wstępny ogólny i na stanowisku pracy, szkolenie podstawowe)
•Odbyć przeszkolenie w celu zapoznania się z dokumentacją eksploatacyjną danego urządzenia lub instalacji
•Mieć dobry stan zdrowia potwierdzony orzeczeniem lekarskim
•Pomieszczenie, w którym znajdują się urządzenia i instalacje elektroenergetyczne,powinno być wyposażone w gaśnice śniegową lub proszkową Pojemność gaśnicyi miejsce usytuowania powinien określić specjalista z zakresu ochrony ppoż.
OGÓLNE WYMAGANIA EKSPLOATACYJNE
•Wszystkie urządzenia i instalacje energetyczne powinny posiadać certyfikat naznak bezpieczeństwa lub deklaracje zgodności z Polskimi Normami.
•Urządzenia i instalacje elektroenergetyczne powinny być oznakowane zgodniez Polskimi Normami (także obiekty z zainstalowanymi urządzeniami i instalacjamielektroenergetycznymi powinny być odpowiednio oznaczone).
•Pomieszczenia ruchu elektrycznego powinny być dostępne tylko dla osób upoważnionych.
•Urządzenia, instalacje elektroenergetyczne lub ich części, przy których mają byćprowadzone prace konserwacyjne, remontowe lub modernizacyjne, powinny być
a)wyłączone z ruchu,
b)pozbawione czynników stwarzających zagrożenie,
c)skutecznie zabezpieczone przed ich przypadkowym uruchomieniem,
d)odpowiednio oznakowane.
• Prace na czynnych urządzeniach i instalacjach energetycznych mogą być wykonywane:
a)bez polecenia - prace eksploatacyjne określone w instrukcjach technologicznych, czynności związane z ratowaniem zdrowia i życia ludzkiego, zabezpieczanie urządzeń i instalacji przed zniszczeniem,
b)na polecenie pisemne - prace w warunkach szczególnego zagrożenia dlazdrowia i życia ludzkiego, wymagające specjalnych środków organizacyjnychi technicznych,
c)na polecenie ustne-wszystkie te prace, które nie wymagają polecenia pisemnego.
CZYNNOŚCI PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO WYKONYWANIA PRACY
Każdorazowo przed przystąpieniem do eksploatacji urządzeń i instalacji elektroenergetycznych należy przeprowadzić oględziny urządzenia i instalacji, które polegają w szczególności na sprawdzeniu:
a)stanu widocznych części urządzeń i instalacji (obudowy zewnętrzne),
b)stanu osłon i zabezpieczeń,
c)stanu ochrony przeciwporażeniowej,
d)napisów informacyjnych, ostrzegawczych oraz oznaczeń.
Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić gotowość ruchową urządzeń zabezpieczających, automatyki i sterowania. Następnie należy dokonać próby biegu jałowego (bez obciążenia).
CZYNNOŚCI EKSPLOATACYJNE PRZY URZĄDZENIACH I INSTALACJACH ELEKTROENERGETYCZNYCH
Eksploatacja urządzeń i instalacji energetycznych powinna zapewniać racjonalne i oszczędne zużycie paliw i energii przy zachowaniu warunków bezpieczeństwa obsługi i otoczenia.
Instalacje i urządzenia elektroenergetyczne powinny być tak eksploatowane, aby nie narażały pracowników i osób postronnych na:
a)porażenie prądem elektrycznym,
b)przepięcia atmosferyczne,
c)szkodliwe oddziaływanie pól elektromagnetycznych oraz nie stanowiły za...
pablo01