Właściwości fizjologiczne mięśnia sercowego.doc

(50 KB) Pobierz
WŁAŚCIWOŚCI FIZJOLOGICZNE MIĘŚNIA SERCA

WŁAŚCIWOŚCI FIZJOLOGICZNE MIĘŚNIA SERCA

·         Pobudliwość i kurczliwość

Mięsień serca łączy komórki za pomocą syncytium, pobudzenie przesuwa się po całym m serca. Jedna faza pracy serca to skurcze wszystkich komórek.

Kurczenie się określane jest prawem Baiwatch`a – „wszystko albo nic” – albo kurczą się wszystkie komórki albo żadna, bodziec musi być adekwatny.

Prawo Sterling`a – skurcz lewej komory serca jest adekwatny od długości jego włókien mięśniowych, siła skurczu lewej komory jest tym większa, im bardziej komora jest wypełniona krwią.

·         Reakcje na bodźce

Nawet bardzo duża częstość bodźców nie wywoła w m serca skurczu tężcowego.

Zaburzenia w zakresie wytwarzania bodźców:

·         Tachykardia – większa częstość pracy serca 80 bpm/min

·         Bradykardia spoczynkowa – częstotliwość pracy serca 60bpm/min

·         Arytmia – nierytmiczna częstość pracy serca

·         Arytmia napadowa - napadowa nierówność (przyspieszanie i zwalnianie) pracy serca na zmianę

·         Arytmia oddechowa – przy wdechu rozwinięcie pracy serca jest krótsze, przy wydechu dłuższe

 

ELEKTROFIZJOLOGIA SERCA

Podczas pobudzenie i repolaryzacji m sercowego powstaje pole elektromagnetyczne, które można zmierzyć i zarejestrować za pomocą elektrod umieszczonych na powierzchni ciała. Wykres zmian potencjałów powstających sercu nosi nazwę EKG. Załamki EKG nazwane są literami: P, Q, R, S, T, i U. Na krzywej EKG wyróżnia się dwa zespoły załamków. Zespół przedsionkowy zaczyna się od załamka P ilustrującego rozszerzenie się pobudzenia na przedsionki i ciągnie się przez odcinek P-Q, mówiący o tym, że pobudzenie rozszerzyło się już na całe przedsionki i są one objęte tym pobudzeniem. Repolaryzacja przedsionków zbiega się z początkiem zespołu komorowego obejmującego załamki od Q do końca załamka T. Zespół QRS obrazuje rozprzestrzenieni się pobudzenia po komorach. Załamek T odzwierciedla repolaryzację komór. Odcinek S-T stanowi ilustrację pobudzenia trwającego komorach. W niektórych tylko sytuacjach można dostrzec załamek U będący wyrazem repolaryzacji końcowych gałązek pęczka Hisa.

 

AUTOMATYZM SERCA

Mięsień przewodnictwa

·         Jego zadaniem jest regulowanie rytmicznej pracy serca oraz utrzymanie poprawnej kolejności skurczów przedsionków i komór

·         Składa się z trzech ośrodków:

ü      Ośrodek I- rzędowy – stanowi go węzeł zatokowo- przedsionkowy, który znajduje się w ścianie prawego przedsionka zaraz przy ujściu żyły głównej górnej

ü      Ośrodek II- rzędowy – stanowi go węzeł przedsionkowo- komorowy, który znajduje się na dnie prawego przedsionka, wyżej trójkąta włóknistego prawego w przegrodzie międzyprzedsionkowej

ü      Ośrodek III- rzędowy stanowi go pęczek przedsionkowo- komorowy, który biegnie po prawej stronie przegrody między komorowej

 

ROZWINIĘCIE SERCA

I faza

ü      Skurcz przedsionków przy równoczesnym rozkurczu komór

ü      Wówczas przez otwarte zastawki przedsionkowo- komorowe krew przedostaj się z przedsionków do komór

II faza

ü      Napełnione krwią komory kurczą się przemieszczając znaczną zawartość krwi do pnia płucnego płucnego aorty

·        I okres

Ø      Skurcz izometryczny, który powoduje napór wzrastającego napięcia ścian mięśniówki komór na znajdującą się w nich krew

Ø      Zastawki przedsionkowo- komorowe są zamknięte, jak również zamknięte są zastawki pnia płucnego i aorty

·        II okres

Ø      Otwarcie się zastawek półksiężycowatych pnia płucnego i aorty

Ø      Skrócenie się mięśniówki komory P i L z równoczesnym wyrzutem krwi na krwioobieg mały i duży

III faza

ü      Rozluźnienie przedsionków i komór

 

CYKL PRACY SERCA

Praca serca stanowi cykl następujących po sobie skurczów i rozkurczów przedsionków i komór. W czasie skurczu przedsionków krew z nich przechodzi przez zastawki przedsionkowo- komorowe do pozostających w tym czasie w rozkurczu komór, wypełniając je. Po napełnieniu się komór następuje rozkurcz przedsionków i komór, na początku, którego zostają zamknięte zastawki przedsionkowo- komorowe. W czasie tego zamkniecie powstaje ton skurczowy. W skurczu komór wyróżnia się dwie fazy: skurcz izometryczny i skurcz izotoniczny. Po wyrzuceniu krwi z komór na obwód, następuje rozkurcz komór- zamykają się zastawki półksiężycowate tętnic i powstaje ton rozkurczowy. Przedsionki i komory są w rozkurczu, a m serca jest nie pobudliwy. Po przejściu tego okresu cykl powtarza się od początku. Cykl serca trwa ok. 0,8s.

Rytm serca – to kolejne, następujące po sobie w równych odstępach czasu, w liczbie ok. 72/ min, objawiające się kolejnymi falami tętna.

Tony serca – zjawiska akustyczne powstające w sercu w związku z jego skurczami.

 

SPORZĄDZANIE EKG

EKG – metoda rejestrowania zmian prądów i różnic potencjałów czynnościowych, wytwarzanych i przewodzonych przez układ bodźcotwórczo – przewodzący, w m sercowym w czasie jego czynności. Rejestracja dokonywana jest przez elektrody a następnie zapisywana na pasku papieru przesuwającym się w aparaturze KEG w formie wykresu. Na krzywej EKG wyróżniamy 5 charakterystycznych załamków, oznaczonych kolejno literami: P, Q, R, S, T. zmiana ich kształtu lub odległości między sąsiadującymi załamkami, jest najczęściej związana z jakąś patologią.

 

PRAWA RZĄDZĄCE PRZEPŁYWEM KRWI

1.       Prawo Laplace`a - napięcie ściany naczynia jest wprost proporcjonalne do iloczynu ciśnienia rozciągającego ścianę naczynia i promienia jego przekroju.

2.       Prawo HHHhHHHagena – Poiseulle`a – prędkość przepływu krwi przez naczynia jest odwrotnie proporcjonalna do całkowitego przekroju poprzecznego.

 

REGULACJA PRACY SERCA

Częstość pracy serca jest przyspieszana przez:


·         spadek aktywności baroreceptorów w tętnicach w lewej komorze serca i w krążeniu płucnym

·         wzrost aktywności przedsionkowych receptorów wrażliwych na rozciąganie

·         wdech

·         emocje

·         wzrost bodźców bólowych

·         hormony

·         wysiłek fizyczny

 


Częstość skurczów serca zwalnia przez:


·         wzrost aktywności baroreceptorów

·         wydech

·         emocje

·         wzrost ciśnienia śródczaszkowego

·         odruchy

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin