II intifiada.doc

(176 KB) Pobierz
28 września 2000 r

28 września 2000 r. przywódca prawicowej partii politycznej Likud, Ariel Szaron odwiedził Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Wizyta trwała 34 minuty. Na zarzuty, że jego wizyta jest prowokacją, Szaron odpowiedział, że przybył z "przesłaniem pokoju."
28 września 2000 r. grupa młodych Palestyńczyków wszczęła zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Rzucane kamienie zraniły 25 osób. W starciach z policją rannych zostało 3 Palestyńczyków. Policja użyła gazu łzawiącego.
28 września 2000 r. premier Ehud Barak powiedział, że jest gotów zgodzić się na utworzenie stolicy państwa palestyńskiego we Wschodniej Jerozolimie. Stolica Izraela znajdowałaby się w Jerozolimie, a stolica Palestyny w Al-Quds.

28 września 2000 r. palestyński policjant zastrzelił izraelskiego policjanta podczas wspólnego patrolu w Kalkilii, w Samarii.

29 września 2000 r. wybuchły duże palestyńskie rozruchy na Starym Mieście w Jerozolimie. Palestyńczycy obrzucili kamieniami modlących się Żydów przy Zachodnim Murze. W odpowiedzi izraelska policja wkroczyła na Wzgórze Świątynne. W starciach 5 Palestyńczyków, a 200 osób zostało rannych. Około 70 izraelskich policjantów również odniosło obrażenia.

29 września 2000 r. oficjalne palestyńskie media w Autonomii Palestyńskiej poinformowały, że Ariel Szaron wkroczył z "tysiącami izraelskich żołnierzy" na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Izraelczycy sprowokowali wybuch zamieszek podczas których zmasakrowano cywilnych Palestyńczyków. Oficjalna palestyńska rozgłośnia radiowa "Głos Palestyny" wezwała "wszystkich
Palestyńczyków do powstania i obrony meczetu al-Aqsa." Palestyńskie władze zamknęły wszystkie szkoły w Autonomii Palestyńskiej, aby umożliwić uczniom i studentom udanie się do Jerozolimy.
29 września 2000 r. starcia izraelsko-palestyńskie objęły swoim zasięgiem wszystkie miasta w Samarii, Judei i Strefie Gazy.
29 września 2000 r. palestyński policjant zastrzelił izraelskiego policjanta podczas wspólnego patrolu w pobliżu Kalkilii, w Samarii.
We wrześniu 2000 r. palestyńscy aktywiści z ruchu al-Fatah utworzyli zbrojne ramię swojej organizacji, pod nazwą: Brygady Męczenników Al-Aksa.

30 września 2000 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami modlących się Żydów przy Zachodnim Murze. Obchodzono wówczas żydowskie święto Rosh Hashanah. W starciach rannych zostało 28 izraelskich policjantów.

W dniach 29-30 września 2000 r. w starciach izraelsko-palestyńskich zginęło 15 Palestyńczyków.

al_aksa_intif.htmlal_aksa_intif.html

1 października 2000 r. izraelscy Palestyńczycy ogłosili generalny strajk. W wielu miejscach na północy Izraela doszło do gwałtownych zamieszek z izraelską policją. W Umm al-Fahm zginęło 2 izraelskich Arabów, a w Jad zginął 1 izraelski Arab.

2 października 2000 r. doszło do gwałtownych starć izraelsko-palestyńskich w arabskich miejscowościach na północy Izraela. W Sakhnin zginęło 2 Palestyńczyków. W Nazarecie zginął 1 Palestyńczyk, a około 100 zostało rannych. W Umm al-Fahm rannych zostało 7 Palestyńczyków. W wielu miejscach izraelska policja użyła ostrej amunicji.

2 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Ramallah w Samarii. Zginął 1 Izraelczyk.

3 października 2000 r. doszło do gwałtownych starć izraelsko-palestyńskich w rejonie Kafar Manda na północy Izraela. Zginął 1 Palestyńczyk, a 1 osoba została ranna.

4 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Gush Katif w Strefie Gazy.
4 października 2000 r. władze Autonomii Palestyńskiej uwolniły więzionych bez wyroków sądowych w palestyńskich więzieniach przywódców radykalnej organizacji terrorystycznej Hamas.

4 października 2000 r. w Paryżu (Francja) odbyły się rozmowy premiera Izraela Ehuda Baraka z przewodniczącym Autonomii Palestyńskiej Jaserem Arafatem. Barak zgodził się na wycofanie wojsk na pozycje sprzed wybuchu drugiej Intifady (28 września), w zamian za co Arafat obiecał powstrzymać antyizraelskie wystąpienia.

5 października 2000 r. wybuchły arabskie zamieszki w Jaffie. Palestyńczycy palili opony, niszczyli sklepy i bili żydowskich przechodniów.

6 października 2000 r. doszło do gwałtownych arabskich zamieszek na północy Izraela. Rzucony przez Palestyńczyków zranił Izraelczyka z Tyberiady.

7 października 2000 r. grupy młodych Izraelczyków wywołały antyarabskie zamieszki w okolicach Tyberiady. Palono opony na ulicach, obrzucono kamieniami meczety i atakowano napotkanych Palestyńczyków. Do ciężkich starć grup cywilnych Izraelczyków z izraelskimi Arabami doszło do Nazarecie. Zginął 1 Izraelczyk.
7 października 2000 r. grupa szyickich terrorystów z Hezbollahu zaatakowała patrol izraelskiej armii na granicy z południowym Libanem. Uprowadzonych do Libanu zostało 3 izraelskich żołnierzy.

7 października 2000 r. grupa Palestyńczyków zniszczyła grobowiec Józefa w Nablusie, w Samarii. Było to ważne religijne miejsce dla judaizmu. Terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa porwali żydowskiego osadnika w rejonie grobowca Józefa. Jego ciało odnaleziono 28 października.

8 października 2000 r. grupy młodych Izraelczyków wywołały starcia z Arabami w Nazarecie. Policja użyła gazu łzawiącego i ostrej amunicji. Zginął 1 Palestyńczyk, a 5 osób zostało rannych. Do starć doszło także w Tel Awiwie. Izraelczycy wyrzucili dwóch Arabów z restauracji, w odwecie za co zaczęli oni podpalać zaparkowane w pobliżu samochody.

9 października 2000 r. grupy młodych Izraelczyków zdemolowały arabskie sklepy w Nazarecie, Bat Yam i Petah Tikva. Zdewastowano meczet w Akko. W odwecie izraelscy Palestyńczycy podpalili dwie synagogi w Jaffie i jedną synagogę w Lod.

9 października 2000 r. żydowski osadnik zastrzelił Palestyńczyka na drodze w pobliżu Ramallah, w Samarii.

10 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Rehelim w Samarii.
10 października 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabski autobus w pobliżu Hebronu, w Judei.

11 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Betar Ilit w Samarii. Ostrzelano także izraelski ambulans medyczny, który odwoził rannych z wypadku samochodowego pod Hebronem, w Judei.

12 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Beit Omar w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.
12 października 2000 r. palestyńscy policjanci aresztowali dwóch izraelskich żołnierzy, którzy pomyłkowo wjechali cywilnym samochodem do Ramallah w Samarii. Tłum Palestyńczyków wdarł się na posterunek policji i dokonał linczu zabijając obu żołnierzy (Vadim Nurzhitz i Jossi Avraham).
12 października 2000 r. w godzinę po bestialskim linczu, izraelski helikopter "Apache" ostrzelał rakietami posterunek palestyńskiej policji w Ramallah. W budynku zawaliła się podłoga piętra i rannych zostało 16 Palestyńczyków.
12 października 2000 r. Izraelskie Siły Obronne wprowadziły całkowitą blokadę palestyńskich terytoriów w Samarii, Judei i Strefie Gazy.

al_aksa_meczet.htmlal_aksa_meczet.html

12 października 2000 r. islamscy terroryści z Al-Qaedy przeprowadzili samobójczy atak bombowy na amerykański niszczyciel USS "Cole" w porcie Aden (Jemen). Zginęło 17 amerykańskich marynarzy, a 39 zostało rannych.

13 października 2000 r. żydowski imigrant z krajów byłego ZSRR otworzył ogień z broni maszynowej na Jafo Street w Hajfie. Ranne zostały 4 osoby.

13 października 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabskie wioski al-Khadir, Hosan, Beit Enoon i Arta w Judei. Rannych zostało 4 Palestyńczyków.

W dniach 16-17 października 2000 r. w Sharm el-Sheikh (Egipt) odbył się szczyt palestyńsko-izraelski z udziałem prezydenta Stanów Zjednoczonych Billem Clintonem. Zawarte porozumienie zobowiązywało obie strony do powstrzymania przemocy.

17 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 Izraelczyk. Strzały padły z arabskiej wioski Beit Jala.

17 października 2000 r. palestyńscy terroryści podłożyli bombę przy przejściu granicznym Kissufim w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze wykryli i zdetonowali bombę.
17 października 2000 r. palestyńska organizacja Hamas oświadczyła, że będzie nadal prowadzić walkę z Izraelem niezależnie od zawartych przez Jasera Arafata porozumień pokojowych.
17 października 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabskich rolników pracujących na polu przy wiosce Beit Fureik, w rejonie Nablusu w Samarii. Zginął 1 Palestyńczyk, a 5 osób zostało rannych. Ostrzelano także arabską wioskę Hawareh w Samarii.

18 października 2000 r. oddział izraelskich komandosów wjechał do Ramallah w Samarii. Aresztowano 8 poszukiwanych Palestyńczyków, którzy brali udział w linczu dwóch izraelskich żołnierzy (12 października).
18 października 2000 r. Izraelskie Siły Obronne wycofały swoje oddziały z terenów Autonomii Palestyńskiej. Izrael otworzył także przejścia graniczne z Jordanią i Egiptem, oraz umożliwił otwarcie palestyńskiego lotniska międzynarodowego w Strefie Gazy.
18 października 2000 r. władze Autonomii Palestyńskiej wezwały za pośrednictwem telewizji całą ludność palestyńską do powstrzymania się od aktów przemocy. Równocześnie palestyńskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły akcję aresztowania licznych wysokich działaczy Hamasu.
18 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Kfar Darom w Strefie Gazy.

18 października 2000 r. Komisja Praw Człowieka ONZ potępiła Izrael za stosowanie nadmiernej siły przeciwko cywilnej ludności palestyńskiej.

20 października 2000 r. doszło do gwałtownych starć izraelsko-palestyńskich w rejonie Nablusu i Ramallah w Samarii. Zginęło 10 Palestyńczyków, a około 400 osób zostało rannych.
20 października 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabskich rolników pracujących w gaju oliwnym przy wiosce Kufr Qallel, w rejonie Nablusu w Samarii.

21 października 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali palestyńskich rolników w sadzie oliwnym w pobliżu wioski Husan w Judei.

22 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie.
22 października 2000 r., premier Ehud Barak oficjalnie oznajmił, że eskalacja palestyńskiego terrorujest wyraźnym dowodem na to, że strona palestyńska nie dotrzymuje zawartych prozumień. Wymusza to na Izraelu wstrzymanie wszelkich rozmów pokojowych z przedstawicielami Autonomii Palestyńskiej. Negocjacje mogą zostać wznowione tylko w przypadku wstrzymania palestyńskiego terroru.

22 października 2000 r. Izraelskie Siły Obronne wprowadziły ponowną blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej, zamykając palestyńskie lotnisko międzynarodowe w Strefie Gazy oraz przejścia graniczne z Jordanią i Egiptem.
22 października 2000 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat oświadczył, że Palestyńczycy mają prawo do niepodległego państwa ze stolicą w Jerozolimie bez względu na zgodę Izraela.

22 października 2000 r. państwa Ligi Arabskiej zapowiedziały udzielenie pomocy finansowej Palestyńczykom w wysokości 1 mld USD.

24 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Psagot, w pobliżu Ramallah w Samarii.

26 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Kadim w Samarii.

27 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie. Uszkodzonych zostało 5 mieszkań.

27 października 2000 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę przy przejeżdżającym patrolu izraelskiej straży granicznej w pobliżu Betlejem, w Judei. Ranny został 1 izraelski policjant.

28 października 2000 r. odnaleziono ciało zamordowanego żydowskiego osadnika w pobliżu Ramallah, w Samarii. Został on 7 października uprowadzony przez palestyńskich terrorystów w pobliżu grobowca Józefa w Nablusie.

29 października 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali z broni maszynowej wejście do szpitala Augusta Victoria we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został palestyński ochraniarz.

29 października 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabską wioskę Hares w Judei. Rannych zostało 3 Palestyńczyków.

30 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali budynek Urzędu Ubezpieczeń Społecznych we wschodniej Jerozolimie. Zginął izraelski ochraniarz, a 1 osoba została ranna.

30 października 2000 r. żydowski osadnik postrzelił Palestyńczyka na drodze w pobliżu Hebronu, w Judei. W pobliżu Hawareh osadnicy postrzelili drugiego Palestyńczyka.
30 października 2000 r. wojsko izraelskie ostrzelało siedzibę palestyńskiej organizacji al-Fatah oraz posterunki palestyńskiej policji.

31 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedla Efrata w Judei i Pesagot w Samarii. Ostrzelano także bazę izraelskiej straży granicznej w pobliżu Tulkarem, w Samarii.
W październiku 2000 r. w starciach izraelsko-palestyńskich zginęło 103 Palestyńczyków i 10 Izraelczyków.

1 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali moszaw Nizzane Oz. Strzały padły z rejonu pobliskiego arabskiego miasta Tulkarem.

1 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę podłożoną przy wjeździe do żydowskiego osiedla Netzer-Hazani w Samarii. Ostrzelano także osiedle Bet Hefer, w pobliżu Nablusu.
1 listopada 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali gaj oliwny przy arabskiej wiosce Oreef, w pobliżu Nablusu w Samarii. Rannych zostało 2 Palestyńczyków. Ostrzelano także arabski autobus w pobliżu al-Khadir.

2 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu zdetonowali bombę ukrytą w samochodzie-pułapce na targowisku Mahane Jehuda w Jerozolimie. Zginęło 2 Izraelczyków, a 10 osób zostało rannych.
2 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie.

2 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Ma'ale Efrayim w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk. Ostrzelano osiedle Pesagot, rzucono koktajl Mołotowa w samochód w pobliżu osiedla Shavey Shomron oraz rzucono bombę zapalającą w zakłady Amkor w strefie przemysłowej Atarot.

5 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Pesagot w Samarii.

7 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie.

7 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy.

8 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa ostrzelali żydowski samochód w pobliżu przejścia granicznego Rafiah, na południu Strefy Gazy. Zginęło 2 Izraelczyków.
8 listopada 2000 r. Izraelskie Siły Obronne przerzuciły dodatkowe oddziały wojska do Strefy Gazy oraz do Samarii i Judei.

9 listopada 2000 r. Izraelskie Siły Obronne rozpoczęły kampanię likwidacji wysokich dowódców palestyńskich organizacji terrorystycznych. Wykorzystano do tego celu sterowane pociski rakietowe wystrzeliwane przez helikoptery bojowe AH-64 "Apache".
9 listopada 2000 r. izraelski helikopter "Apache" zniszczył pociskiem rakietowym arabski samochód w Samarii, zabijając wysokiego dowódcę palestyńskiego ruchu al-Fatah.

10 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę podłożoną przy murach Starego Miasta w Jerozolimie. Ranny został izraelski policjant.

10 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali bazę izraelskiej straży granicznej w pobliżu Tulkarem, w Samarii. Ostrzelano żydowskie osiedla Susya i Otniel (rejon Hebronu, w Judei) oraz osiedle Kadim (rejon Dżeninu, w Samarii) Ostrzelano także żydowskie domy w Hebronie, w Judei.

12 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali osiedle Gilo we wschodniej Jerozolimie.

12 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód przy przejściu granicznym Kissufim w Strefie Gazy. Zginął 1 Izraelczyk. W rejonie przejścia granicznego Karni zdetonowano bombę przy przejeżdżającym żydowskim autobusie. Autobus został poważnie uszkodzony.
12 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Rammalah, w Samarii. Zginął 1 Izraelczyk. Ostrzelano także żydowskie samochody w rejonie osiedla Otzrim i Neve Tzuf, oraz bazę izraelskiej straży granicznej w pobliżu Tulkarem, w Samarii.
12 listopada 2000 r. żydowski osadnik postrzelił 1 Palestyńczyka na drodze w pobliżu Betlejem, w Judei.

13 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie.

13 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści otworzyli ogień z broni maszynowej do samochodów stojących na punkcie kontrolnym Kamishtara Habriti, na północ od żydowskiego osiedla Ofra w Samarii. Zginęło 3 Izraelczyków, a 8 osób zostało rannych. Do ataku przyznały się Bataliony Salah al-Din. Ostrzelano także punkt kontrolny Huwareh.
13 listopada 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabski autobus w pobliżu Ramallah, w Samarii.

14 listopada 2000 r. Izraelskie Siły Obronne zaostrzyły blokadę miast w Autonomii Palestyńskiej, wystawiając liczne punkty kontrolne na strategicznych drogach w Samarii i Judei. Równocześnie izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały niektórych ważnych palestyńskich przywódców.
14 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali konwój z żydowskimi osadnikami z osiedla Netzarim w Strefie Gazy.
14 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie domy w Hebronie, w Judei. Ostrzelano także żydowskie osiedle Karmey Tzur w Judei i autobus w Samarii.
14 listopada 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabską wioskę Kharis w Samarii.

15 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie.

15 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Brakha w Samarii.
15 listopada 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabską wioskę Toura w Samarii. Ranny został 1 Palestyńczyk.

16 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści rzucili koktajle Mołotowa w żydowskie samochody w pobliżu Ma'ale Adumim w Judei.
16 listopada 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabskie samochody na punkcie kontrolnym Za'atarea w Samarii. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.

19 listopada 2000 r. izraelskie helikoptery bojowe "Apache" ostrzelały rakietami siedzibę władz Autonomii Palestyńskiej w Gazie, dając tym samym do zrozumienia, że należy powstrzymać palestyńskich terrorystów od dalszych ataków na Izrael.
19 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Psagot w Samarii.
19 listopada 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabski samochód w pobliżu Nablusu, w Samarii. Ranny został 1 Palestyńczyk.

20 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści rzucili granat ręczny w żydowski dom na osiedlu Ra'a al-Amud we Wschodniej Jerozolimie.

20 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy przy przejeżdżającym żydowskim autobusie szkolnym w pobliżu Gush Katif, w Strefie Gazy. Zginęło 2 Izraelczyków, a 9 osób zostało rannych.
20 listopada 2000 r. żydowscy osadnicy postrzelili 1 Palestyńczyka w pobliżu Kalkilia, w Samarii. Ostrzelano także arabski samochód w pobliżu Dżeninu. Ranny został 1 Palestyńczyk.

21 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści rzucili bomby zapalające w autobus w pobliżu wioski Majdal Krum w Galilei. Autobus jechał z Akko do Karmiel. Rannych zostało 2 Izraelczyków.

21 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy. Zginął 1 Izraelczyk. Przy osiedlu Netzer Hazani zginął postrzelony 1 Izraelczyk.
21 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedla Nahal Elisha, Bet El, Pesagot i Nizzane Oz, oraz bazę izraelskiej straży granicznej w pobliżu Tulkarem, w Samarii. Ostrzelano także żydowskie domy w Hebronie, w Judei.
21 listopada 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabską wioskę Hawara w rejonie Nablusu w Samarii i wioskę Kufr Deek w rejonie Salfit.

22 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę ukrytą w samochodzie-pułapce zaparkowanym w centrum Hadery. Zginęło 2 Izraelczyków, a 60 osób zostało rannych.
22 listopada 2000 r. ponad 10 tys. Izraelczyków demonstrowało wieczorem w Jerozolimie pod hasłami "Pozwólcie armii zwyciężyć!", żądając od władz dania swobody działania armii w walce z Palestyńczykami.

22 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Pesagot w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.
22 listopada 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabską wioskę Selit al-Daher, w pobliżu Dżeninu w Samarii. Rannych zostało 4 Palestyńczyków.

23 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie.

23 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści obrzucili koktajlami Mołotowa żydowski samochód w pobliżu wioski al-Awja w Dolinie Jordanu. Rannych zostało 2 Izraelczyków.
23 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Pesagot w Samarii. Ostrzelano żydowski samochód w rejonie osiedla Kafr Salim w Samarii.

24 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści zastrzelili 1 Izraelczyka na Zachodnim Brzegu.
24 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę przy przejeżdżającym żydowskim autobusie w pobliżu Hebronu, w Judei. Autobus został zniszczony. Ostrzelano także grobowiec Racheli w Hebronie.

25 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści rzucili bomby zapalające w żydowski dom w arabskiej dzielnicy Bet Yuri we Wschodniej Jerozolimie.

25 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Dugit w Strefie Gazy.
25 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski autobus w pobliżu Hebronu w Judei. Zdetonowano także bombę podłożoną przy żydowskim osiedlu Elisha. Ostrzelano żydowskie osiedle Pesagot w Samarii oraz żydowskie domy w Hebronie, w Judei.

27 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 Izraelczyk.

27 listopada 2000 r. z okazji rozpoczynającego się muzułmańskiego miesiąca postu Ramadan, dowództwo Izraelskich Sił Obronnych złagodziło represje wobec Autonomii Palestyńskiej. Był to gest dobrej woli obliczony na zrozumienie i podjęcie działań zmierzających do zakończenia starć izraelsko-palestyńskich.
27 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę przy przejeżdżającym konwoju z żydowskimi osadnikami z osiedla Netzarim w Strefie Gazy.
27 listopada 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabską wioskę Aldeek w Strefie Gazy. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.
27 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie domy w Hebronie, w Judei. Ostrzelano także osiedle Pesagot w Samarii oraz żydowski autobus w pobliżu osiedla Bet El w Judei.

28 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski autobus w pobliżu Hebronu w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.

29 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Awsarin w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.
W listopadzie 2000 r. podczas starć izraelsko-palestyńskich zginęło 110 Palestyńczyków i 22 Izraelczyków. Dodatkowo Palestyńczycy zabili 2 Arabów oskarżonych o współpracę z Izraelem.

1 grudnia 2000 r. Izraelskie Siły Obronne częściowo otworzyły palestyńskie lotnisko międzynarodowe w Strefie Gazy.
1 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali liczne żydowskie samochody w rejonie Bet El, na północ od Ramallah w Samarii.

3 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie. Zniszczone zostały dwa mieszkania.

3 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Pesagot i Neve Tzuf, w Samarii. Ostrzelano także żydowski samochód w pobliżu osiedla Rimonim oraz autobus w pobliżu Ramallah w Samarii. Zdetonowano bombę przy przejeżdżającym autobusie w pobliżu Jerycha w Judei.
3 grudnia 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabską wioskę Kufr-Addek w Samarii. Ranny został 1 Palestyńczyk.

5 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski autobus w pobliżu Hebronu w Judei.

6 grudnia 2000 r. izraelskie władze wydały zezwolenie izraelskim Arabom na dostarczenie 200 ton żywności i odzieży w ramach pomocy humanitarnej na tereny Autonomii Palestyńskiej.

7 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w rejonie Atarot, w pobliżu Ramallah w Samarii. Ostrzelano także zaparkowane żydowskie samochody w pobliżu arabskiej wioski Burqa. Rannych zostało 3 Izraelczyków. Ostrzelano żydowski autobus w pobliżu Dżeninu, w Samarii.

8 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód przy wjeździe do osiedla Qiryat Arba, przy Hebronie w Judei. Zginęło 2 Izraelczyków, a 1 osoba została ranna. Ostrzelano także żydowski autobus w pobliżu Jerycha w Judei. Zginął 1 Izraelczyk, a 1 osoba została ranna.

10 grudnia 2000 r. żydowscy osadnicy zaatakowali domostwa palestyńskie w Hebronie, niszcząc 11 domów.

11 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 Izraelczyk.

11 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści zdetonowali dwie bomby przy przejeżdżających żydowskich autobusach w pobliżu Hebronu, w Judei.

12 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie.

12 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu punktu kontrolnego Beqa'ot w Dolinie Jordanu. Ranny został 1 Izraelczyk. W innych incydentach ostrzelano punkt kontrolny Narqis w pobliżu żydowskiego osiedla Bdolah w Judei. Ostrzelano także żydowski samochód w pobliżu punktu kontrolnego Hado'ar, raniąc 1 Izraelczyka.
12 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Morag w Strefie Gazy. Rannych zostało 2 Izraelczyków.

13 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Morag w Strefie Gazy.
13 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu arabskiej wioski Turmus Ayya, przy Ramallah w Samarii.

14 grudnia 2000 r. Izraelskie Siły Obronne otworzyły przejścia graniczne z Autonomią Palestyńską, wydając zezwolenia dla 13 tys. palestyńskich robotników, by mogli wjechać do Izraela do pracy.
14 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Halamish przy Ramallah, w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.

15 grudnia 2000 r. żydowski osadnik otworzył ogień z broni maszynowej do grupy Palestyńczyków, która weszła na jego pole przy osiedlu Tapuakh, w rejonie Nablusu w Samarii. Ranny został 1 Palestyńczyk.

17 grudnia 2000 r. żydowski osadnik zastrzelił Palestyńczyka w Aboud w Samarii.

18 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Kefar Darom w Strefie Gazy.
18 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Itamar w Samarii. Samochód został zniszczony. Ostrzelano także żydowski autobus w pobliżu Jerycha w Judei. Rannych zostało 2 Izraelczyków.
18 grudnia 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali z samochodów z broni maszynowej szkołę w arabskiej wiosce Hawwarah, w pobliżu Nablusu w Samarii. Rannych zostało 2 arabskich uczniów. W rejonie punktu kontrolnego Huwwarah przy Nablusie (w Samarii) żydowscy osadnicy zranili 2 Palestyńczyków.

19 grudnia 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali z broni maszynowej arabską szkołę w Hebronie, w Judei.

W dniach 19-23 grudnia 2000 r. odbyły się rozmowy pokojowe izraelsko-palestyńskie w Waszyngtonie (USA). Prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton zaproponował obu stronom ogłoszenie zawieszenia broni i wznowienie procesu pokojowego. Izrael zgodził się na amerykańską propozycję stawiając jako warunek powstrzymanie palestyńskiego terroru.

20 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści zastrzelili Palestyńczyka oskarżonego o współpracę z Izraelem. Zabity pochodził z obozu dla uchodźców Askar.

21 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Eyal, przy Kalkilia w Samarii. W pobliżu Ramallah zastrzelono z przejeżdżającego samochodu 1 Izraelczyka.

22 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu arabskiej wioski Salim, przy Nablusie w Samarii. Ostrzelano także żydowskie osiedla Mahane Bezeq i Mahane Ofer, w rejonie Ramallah w Samarii.

24 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści zdetonowali małą bombę podłożoną w c...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin