analiza ekonomiczna przedsiębiorstwa - cz. 2.doc

(21 KB) Pobierz
2

2.                 Rentowność w wielkościach bezwzględnych i względnych.

Rentowność jest odpowiednio obliczonym wynikiem finansowym działalności gospodarczej przedsiębiorstwa i może wystąpić jako zyskowność lub deficytowość. Zarówno zyskowność jak i deficytowość przedsiębiorstwa mogą być analizowane w wielkościach bezwzględnych lub względnych (relatywnych).Wynik finansowy ujęty w wielkościach bezwzględnych, jest sumą algebraiczną wyników zwyczajnych i wyników nadzwyczajnych.

Wyniki zwyczajne pochodzą z celowo podejmowanych przez przedsiębiorstwo operacji gospodarczych produkcyjnych, handlowych lub finansowych. Są one ogólną różnicą między dochodami a kosztami. Wyniki nadzwyczajne natomiast powstają na skutek zdarzeń, których wystąpienia lub rozmiarów nie można było przewidzieć.

Analiza za rentowności w wielkościach bezwzględnych obejmuje analizę porównawczą i analizę przyczynową. Analiza porównawcza ma charakter wstępny i obejmuje ocenę dynamiki i struktury podstawowych składników rachunku zysków i strat. W analizie przyczynowej rozpatrywany jest wpływ odpowiednich czynników na poszczególne elementy obliczeniowe zysku lub straty.

Wynik finansowy w wielkościach względnych jest relacją jego kwoty bezwzględnej do obrotu lub zaangażowanych zasobów. Takie relatywne wielkości nazywane są wskaźnikami rentowności.

Lech Bednarski wśród wskaźników rentowności wyróżnia:

·         wskaźniki rentowności obrotu (sprzedaży),

·         wskaźniki rentowności majątku,

·         wskaźniki rentowności kapitału własnego w ujęciu globalnym i jednostkowym,

·         wskaźniki rentowności zasobów osobowych

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin