Jamochłony
1. Wiadomości ogólne. Środowisko wodne. Tryb życia wolny lub osiadły. Jamochłony są najbardziej pierwotnymi tkankowcami. Ciało zbudowane z dwóch warstw komórek ( zew. ektodermy i wew. endodermy ). Między nimi znajduje się galaretowata mezoglea. Wnętrze ciała zajmuje obszerna jama gastralna ( jama chłonąca-trawiąca ). Do której prowadzi otwór gębowy otoczony czułkami lub ramionami. W przypadku koralowców będą to czułki, w przypadku stułbi będą to również czułki, w przypadku krążkopławów będą to ramiona. Brak otworu odbytowego tzn. że to co nie zostało strawione jest wyplute na zewnątrz.
2. Budowa komórkowa
· komórki nabłonkowo-mięśniowe tworzące wzdłuż mezoglei wypustki, w których są kurczliwe włókienka mięśniowe
· komórki nabłonkowo-zmysłowe zakończone są cienką pałeczką i odbierającą bodźce ze środowiska ( chemiczne i mechaniczne )
· komórki nabłonkowo-nerwowe mają kształt gwiaździsty, łączące się długimi wypustkami i tworzące siateczkę nerwową
· komórki parzydełkowe wewnątrz wypełnione są cieczą paraliżującą i znajduje się w niej zwinięta nić. Penetranty (wbija się w ciało ofiary), gntynanty ( przylepia się do ofiary ), wolwenty ( owija się wokół ofiary ). Na szczycie komórki parzydełkowej znajduje się knidocyl, którego podrażnienie powoduje akcję
· komórki mięśniowe występujące w ektodermie i endodermie
· komórki gruczołowe opatrzone w nici, występują w endodermie i ich wydzielina ma charakter trawienny
3. Układ trawienny. Wszystkie jamochłony są drapieżnikami. Ramionami, czy czułkami ofiara znacznie większa zostaje sprowadzona do obszernej, rozciągliwej jamy gastralnej. Komórki gruczołowe endodermy wydzielają soki trawienne do jamy i w niej następuje trawienie. To co nie zostało strawione zostaje od razu wyrzucone na zewnątrz, ciekawym ruchem wyplucia. Natomiast to co zostało strawione jest pochłonięte przez inne komórki endodermy, bezkształtnej mezoglei i ektodermy. Tam w nich zachodzi trawienie wewnątrzkomórkowe.
4. Oddychanie całą powierzchnią ciała.
5. Do wydalania służą komórki endo i ektodermy. Nie ma wodniczek, które byłyby za to odpowiedzialne.
6. Rozmnażają się:
· bezpłciowo przez pączkowanie. Tworzy się na ciele pączek, rośnie, kształtuje się by być podobny do organizmu macierzystego. W przypadku koralowców pączki te nie odrywają się, ich bardzo dużo. Tworzą formy kolonijne. W przypadku stułbi często te pączki się odrywają i prowadzą samodzielne życie. Regeneracja jest jednym ze sposobów rozmnażania się bezpłciowego, bo każdy z kanałów stułbi da początek nowemu organizmowi.
· płciowo. U stułbi komórki jajowe i plemniki wydostają się na zewnątrz. Łączą się tworząc zygotę, która na zimę staje się rzęsistą larwą, a na wiosnę dzieli się wielokrotnie tworząc polip. Stara stułbia po wydaniu komórek rozrodczych ginie. Zachodzi tutaj zjawisko przemiany pokoleń. W przypadku chełbi modrej komórki płciowe powstają w gonadach znajdujących się we wgłębieniu jamy gastralnej między ramionami. Zapłodnienie również w wodzie. Rozwija się planula orzęsiona ( larwa ). Opada ona na dno i z niej wykształca się polip. Polip rośnie, zaczyna się dzielić poprzecznie ( strobilacja). Odrywające się efyry pływają stając się meduzami. Dojrzewają biologicznie i cały cykl zaczyna się od nowa.
7. Układ nerwowy. Stułbiopławy posiadają siateczkowy. U krążkopławów jest doskonalszy, gdzie występuje podwójny pierścień nerwowy na obrzeżu parasola, a w nim równoramiennie rozmieszczone ciałka zmysłowe - ropalia. W takim ciałku znajduje się oko odbierające wrażenia świetlne oraz narząd równowagi w postaci statocystu
Ó Copyright by Marcin Radoń
bigcherrylove