Decoupage - technika serwetkowa - efekt spękań na szkle
Narzędzia i materiały
- talerz szklany- Crackle Medium pęknięcia przeźroczyste, efekt błyszczący- porporina złota lub w innym kolorze - w przykładzie została użyta złota- klej Colla Velo- serwetka ryżowa w winogrona- lakier ochronny w spray'u matowy - farba akrylowa biała- pędzelek gąbkowy średni- pędzel do kleju nr 12- pędzel płaski półangielski
Zanim zaczniemy pracę należy bardzo dokładnie odtłuścić talerz myjąc go płynem do naczyń.
UWAGA!!! Talerze ozdabiamy od spodniej strony tak, aby po postawieniu go na stole u góry było czyste szkło!
Przystępujemy do pracy
Odwracamy talerz spodnią stroną do góry i nakładamy Step 1 Crackle Medium na dekorowaną powierzchnię (przed naklejeniem motywów!!) przy pomocy suchego, płaskiego pędzla.
Zanim Step 1 całkiem wyschnie (będzie przeźroczysty, z pozostałością białych smug) nakładamy grubą warstwę Step 2, przy pomocy czystego, suchego płaskiego pędzla.
Im grubszą nałożym drugą warstwę, tym szersze będą spękania.Na wykonanym talerzu step dwa był nałożony bardzo grubo na jego środku, a cieniej na brzegach - stąd powstałe różnice w grubości pęknięć.
Po kilku godzinach, w zależności od warunków atmosferycznych, pojawią się przeźroczyste pęknięcia. Powierzchnia stanie się bardzo błyszcząca, prawie zeszklona. Ważne, aby Crackle był bardzo dobrze wyschnięty, żeby porporina nie zaciemniła reszty dekoracji - chyba, że chemy uzyskać dodatkowy efekt postarzenia. Optymalne jest odczekanie 48 godzin przed dalszą pracą.
W celu uwidocznienia pęknięć wcieramy w powierzchnię, przy pomocy gąbkowego pędzelka, porporinę wybranego koloru. Nadmiar porporiny usuwamy pędzelkiem gąbkowym, wachlarzykowym lub miękką szmatką. Możemy lakieru postarzającego (lacca scurente), który świetnym rozpuszczalnikiem do porporiny.
.
Naklejanie dekoracji
Po wypełnieniu spękań porporiną zabezpieczamy dekorację niezbyt grubą warstwą lakieru w spray'u żeby klej, którego użyjemy do naklejenia motywów, nie wypłukał preparatu ze spękań.
Następnie przystępujemy do naklejania motywów. Z serwetki ryżowej wytargujemy delikatnie fragmenty, którymi chcemy udekorować talerz. Fragmenty serwetki układamy na spodniej stronie talerza (prawą stroną w stronę szkła) i tworzymy z nich kompozycję. Wzory najlepiej użożyć w miejscach, gdzie crackle jest drobniejszy, gdzyż grube pęknięcia zbytnio zakrywają motywy.
Naklejamy serwetkę smarując ją po wierzchu klejem Colla Velo używając niewielkiego płaskiego pędzelka.
Możemy dodatkowo zabezpieczyć serwetki lakierem w spray'u, żeby biały lakier nie przeniknął przez serwetkę. Jeżeli serwetka była bardzo dokładnie zabezpieczona klejem nie jest to konieczne.
Przy pomocy pędzelka gąbkowego nakładamy białą farbę akrylową na cały spód talerza, a całośc dekoracji zabezpieczamy lakierem w spray'u.
A oto efekt końcowy:
Uwaga: talerza nie można myć w zmywarce, ani narażać go na dłuższy kontakt z wodą. Najbezpieczniej jest przecierać miękką, wilgotną szmatką.
Bibilka