Księgi Pielgrzymstwa i Narodu Polskiego.docx

(12 KB) Pobierz

Księgi Pielgrzymstwa i Narodu Polskiego


Na całość tego dzieła składają się dwie księgi „Księga narodu polskiego” i „Księga pielgrzymstwa polskiego”. Pierwsza księga posiada podtytuł "Od początku świata aż do umęczenia narodu polskiego",  opisuje dzieje ludzkości od samego początku, czyli pojawienia się człowieka na ziemi do klęski powstania listopadowego.

W tej księdze odnajdujemy połączenie filozofii i historii a szczególnie w odniesienie do wolności człowieka. Ludzie żyli w wolności od samego początku. Dostanie Siudo niewoli niektórych narodów miało miejsce już za czasów cesarstwa rzymskiego.

Dopiero pojawienie się Mesjasza i jego śmierć, przyniosła narodom utraconą wolność.  Jednak pojawiły się ponownie czasy niewoli i despotyzmu. Rządy człowieka doprowadziły do tego, że ludzie znowu stracili wolność Jedynym krajem, który nie poddał się niewoli była Polska. Tutaj panowała tolerancja i wolność. Z tego powodu została uznana za wroga i stłamszona przez „szatańską trójce”(Austria, Prusy, Rosję). Jednak według autora Polska nie zginęła, przyjdzie kiedyś  taki czas, że Polska podniesie się z niewoli i to będzie znak nadejścia nowej epoki wolności i tolerancji dla innych narodów.  W książce porównania Polski do Chrystusa są bardzo widoczne.
 
Druga księga „Księga pielgrzymstwa polskiego”
Ta część całkowicie poświecona jest emigracji. To cykl przypowieści, które wzorowane są na przypowieściach biblijnych. Opisywana i rozważana jest idea mesjanizmu, a emigracja polska ukazana jest tutaj jako realizator nowej epoki w dziejach świata.

Emigracja nie jest ideałem posiada również wady i są one opisywane w książce. Jednak bardzo uwyraźnia jest tutaj idealizacja narodu polskiego a szczególnie w czasach poprzednich. Wytykane są błędy innych narodów, pokazane są ich wady np. brak chęci do poświęceń, egoizm. W zakończeniu ksiązki wyraźne jest pokazanie celu i kierunku działania. Ukazana jest tutaj krytyka kapitalizmu Autor nakłania do czytania tej książki by mogli szerzyć wolność w świecie jak apostołowie.

 "Czytajcie je, bracia-wiara-żołnierze; a ci, co są między wami starsi, których nazywacie podoficerami, czyli namiestnikami, niech wam objaśniają i wykładają”.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin