cała Polska...-scenariusz.doc

(21 KB) Pobierz
Do rodziców –

Do rodziców –

W myśl kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”

 

Niepotrzebna jest konieczność tytułów naukowych ani drogiego sprzętu by czytać dzieciom. Pamiętajcie, że książki są pokarmem nie tylko dla intelektu ale i dla psychiki.

 

Scenariusz zajęć

w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”

 

Cel ogólny:              Dzieci kształtują nawyk czytania na przyszłość

Cele operacyjne w zakresie:

  • mowy:
  1. dzieci opowiadają treść usłyszanego opowiadania,
  2. dzielą się własnymi refleksjami,
  3. koncentrują uwagę na tekście mówionym,
  4. rozwijają swe zainteresowania – słuchają książek,
  • funkcji psychicznych:
    1. rozbudzają swoją wyobraźnię,
    2. są spostrzegawcze – łączą treść z elementami sali,
    3. potrafią kojarzyć fakty na podstawie pytań,
    4. słuchają śpiewu, sami próbują śpiewać,
    5. oglądają bajkę animowaną,
    6. kształtują swą wrażliwość i rozwój emocjonalny,
  • współżycia w grupie:
    1. dzieci współdziałają w dużej grupie kolegów,
    2. wyrabiają więzi między dorosłymi i dziećmi,
    3. pełnią rolę gospodarza i kształtują swą empatię,
    4. poznają i nawiązują bezpośredni kontakt z pracownikami szkoły – dyrektor, nauczycielka klasy II, polonistka, bibliotekarka,
    5. są świadkami i uczestnikami integracji edukacji – przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum.

Forma zajęć:                            Integracyjne działania w grupie

 

Pomoce:

  1. Scenografia:

-        kotara z obrazkami z bajek, hasło: „Poczytaj mi mamo...” sylweta rozłożonej książki,

-        fotele, krzesła, stolik (obrus i świecznik),

-        kącik z książkami i ułożonym z klocków hasłem: „BIBLIOTEKA”,

-         kącik przyrody ze styropianowym drzewem, żywymi gałązkami wierzby, brzozy, leszczyny, bukiety wiosennych kwiatów (przebiśniegi, krokusy, żonkile).

  1. Pozycja książkowa pt.: „Reksio” – Anny Sójki (fragment I pt.: „Wiosna”).
  2. Kaseta magnetofonowa z nagraniem muzycznym „Reksio gimnastyk”.
  3. Kaseta video z filmem animowanym pt. „Wiosenne amory” z cyklu pt. „Reksio”
  4. Maskotki – pluszaki piesków i kotków oraz koszyczek wiklinowy.
  5. Upominki dla gości:

-        mamy nauczycielki – laurka z papierową składanką psa,

-        szkolni koledzy – kolorowanki z historyjką o Reksiu

  1. Tekst piosenki pt.: „Książeczka”:

 

Przebieg zajęcia integracyjnego:

  1. Wprowadzenie do zajęcia:

-         śpiew prowadzącej – piosenka pt.: „Książeczka”,

-         prezentacja gości: mamy, szkolni koledzy, bibliotekarka,

  1. Oglądanie, krótkiego filmu rysunkowego pt.: „Wiosenne amory” z cyklu „Reksio”.
  2. Słuchanie opowiadania pt.: „Wiosna” z książki Anny Sójki pt.: „Reksio”:

-        czytanie fragmentu opowiadania przez poszczególne mamy z podziałem na role,

-        odpowiedzi dzieci na pytania mam z treści przeczytanego fragmentu,

-         omówienie ilustracji książkowych.

  1. Zabawa ruchowa – „Reksio gimnastyk”:

-        inscenizowanie ruchem treści muzycznego nagrania,

-         zaproszenie do ćwiczeń mam i szkolnych kolegów,

  1. Zabawa dydaktyczna „pieski i kotki”:

-        nawiązanie do treści bajki – pieski pomagają małym kotkom,

-        dzieci rozpoznają kotki po kolorze, głosie, wielkości,

-         segregują pieski w koszyczkach, określają ich liczbę,

  1. Podziękowania dla gości:

-        wręczenie mamom pamiątkowej laurki, szkolnym kolegom kolorowanki,

-        pożegnanie nauczycielek,

-         zaproszenie uczniów do wspólnego kolorowanie,

  1. Kontynuacja spotkania z szkolną bibliotekarką:

-        czytanie przez nią dalszych przygód Reksia dla zainteresowanych dzieci,

-        pogadanka w kąciku bibliotecznym,

-        zaproszenie bibliotekarki – udział dzieci w teatralnym przedstawieniu w bibliotece szkolnej,

-        śpiewające pożegnanie: „do widzenia, do miłego zobaczenia”.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin