Robotniknr62.doc

(80 KB) Pobierz
Nr 62

Nr 62.              Robotnik              23.09.1980r.

 

Spotkanie Delegatów Niezależnych Związków.

 

              Dnia 17 września 1980 r. w siedzibie Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych w Gdańsku, zebrali nie delegaci z terenu kraju. Na spotkaniu dokonano przeglądu sytuacji Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych w poszczególnych miastach i regionach kraju.

              W dyskusji wystąpili przedstawiciele Komitetów Założycielskich NSZZ ze Szczecina, Krakowa, Huty Katowice, Mazowsza, Bydgoszczy, Wałbrzycha, Krosna, Elbląga, Łodzi, Prudnika, Jastrzębia Zdroju, Stalowej Woli, Wrocławia, Andrychowa, Lublina, Bytomia, Opola, Siemianowic, Torunia, Tych, Płocka, Kołobrzegu, Poznania, Słupska, Gorzowa Wielkopolskiego, Rzeszowa, Żywca, Koźla i Gdańska oraz przedstawiciel NSZZ Pracowników Nauki, Techniki i Oświaty w Warszawie.

              Przegląd prac organizacyjnych wykazał, że już w chwili obecnej do NSZZ przystąpiło lub wyraziło wolę przystąpienia ponad trzy miliony ludzi w około 3.500 zakładach. /.../

Zamknięte przed Niezależnymi Samorządnymi ZZ pozostają, w przeważającej większości regionów środki masowego przekazu, a w niektórych ośrodkach spotkać się można z przekazami dezinformacyjnymi. /.../

Na spotkaniu przyjęto do wiadomości Uchwałę Rady Państwa, z dnia 13.09.1980r. określającą tymczasowe zasady rejestracji. Przedstawiciele NSZZ, wyrażając zaniepokojenie niektórymi przepisami uchwały, podkrlili z całą mocą, że w interesie społecznym leży sprawne i szybkie przeprowadzenie rejestracji przez wyznaczoną instancję. /.../ Narada uznała, że dalsze działania NSZZ w duchu solidarności i rozwagi wymagają szerokiego porozumienia i koordynacji. W tym celu powołano tymczasową. Komisję Porozumiewawczą NSZZ. Przyjęto propozycję MKZ NSZZ w Gdańsku, aby siedziba Komisji mieściła się w Gdańsku. Na pierwszym posiedzeniu Komisji jej przewodniczącym został wybrany Lech Wałęsa.

              Do zadań Komisji będzie należało organizowanie wspólnych działań NZSS na skalę kraju, zapewnienie udziału NSZZ w pracy nad nowymi aktami prawnymi o związkach zawodowych, prawie pracy, polityce socjalnej i ekonomicznej oraz konsultacja i koordynacja w zakresie kontroli realizacji porozumień między robotnikami a rządem, jak też działania interwencyjne. Do zadań Komisji Porozumiewawczej będzie również należało określenie form działania w ramach jednolitego związku. Komisja Porozumiewawcza dokona formalności rejestracyjnych dla związku, w który wejdą Międzyzakładowe Komitety Założycielskie, a którego obszarem działania jest cały kraj.

17.09.1980r. MKZ NSZZ w Gdańsku

 

JAK ZAKŁADAĆ NSZZ

 

              Najłatwiej organizować nowe związki na bazie istniejących; autentycznych reprezentacji załogi, a więc komitetów strajkowych lub delegacji w zakładach, gdzie odbywały się pertraktacje z władzami. Jeśli takich reprezentacji nie ma, wówczas organizowaniem związku musi się zająć grupa chętnych. Nikt z zewnątrz zakładu nie przyjdzie z gotową organizacją związkową. Jeżeli żaden z pracowników nie zdobędzie się na wysiłek, to nowego związku w zakładzie po prostu nie będzie. Na tym między innymi polega samorządność.

              Dobrze jest jak najszybciej skontaktować się z najbliższym Międzyzakładowym Komitetem Założycielskim Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych /MKZ NSZZ/ - adresy podajmy obok. Można tam otrzymać potrzebne informacje, porady prawne oraz projekt statutu. /Na spotkaniu, które odbyło się 17.09 w Gdańsku, przedstawiciele blisko 30 MKZ z całego kraju utworzyli tymczasową Komisję Porozumiewawczą i postanowili dokonać wspólnej rejestracji z jednym statutem, przewidując jednak, że poszczególne związki będą mogły wypracowywać własne statuty, odpowiadające ich warunkom/.

Grupa organizująca związek powinna ogłosić się jako Komitet Założycielski Niezależnych Samorządnych ZZ /KZ NSZZ/. Należy zażądać od dyrekcji, by umożliwiła podanie tego faktu da wiadomości załogi. Warto równocześnie samemu zrobić wszystko, by wiadomość o powstaniu nowego związku rozeszła się po zakładzie.

Komitet założycielski zaczyna następnie zbierać wśród chętnych podpisy pod deklaracją przystąpienia do nowego związku. W okresie przejściowym, zanim nowe związki nie rozpoczną, normalnej, codziennej działalności, można być jednocześnie członkiem starych i nowych związków.

              Kolejnym krokiem jest zorganizowanie zebrania członków. Trzeba żądać od dyrekcji, aby, udostępniła odpowiednio dużą, salę. Dyrektor musi się zgodzić, gdyż inaczej postępowałby wbrew Porozumieniom między Rządem a Komitetami Strajkowymi /patrz obok/. W przypadku utrudnień należy się skontaktować z najbliższym MKZ. Oczywiście bronią, najbardziej skuteczną, używaną, po wyczerpaniu innych środków jest groźba strajku.

Nie naly godzić się na to, by zebranie robić pod szyldem starego związku lub jako spotkanie całej załogi, Przy wejściu na salę powinni stać członkowie KZ NSZZ z listą członków i odznaczać nazwiska wchodzących. Warto zaprosić przedstawiciela MKZ NSZZ. Każdemu członkowi nowego związku trzeba dać dwie czyste kartki do głosowania.

Jeżeli sala jest zbyt mała, by pomieścić wszystkich członków NSZZ, to trzeba zorganizować kilka zebrań np. wydziałowych. Na zebraniu trzeba:

a/              przedyskutować projekt statutu, zgłosić poprawki i uchwalić poprawiony statut. Żeby nie tracić czasu na głośne czytanie; warto wcześniej wręczyć pracownikom egzemplarze projektu. Trzeba więc zażądać od dyrekcji udostępnienia w tym celu zakładowej powielarni. W myśl Porozumień, Gdańskiego i Huty Katowice, załoga ma do tego prawo.

b/              wybrać zarząd, a następnie przewodniczącego. Najpierw trzeba ustalić, z ilu osób ma się składać zarząd /najlepiej liczbę. Nieparzystą /, potem zgłaszać kandydatury, wreszcie każdy na swojej kartce wypisze tyle nazwisk spośród zgłoszonych, ile ma być osób w zarządzie. W czasie, gdy kilka osób liczy oddane glosy, warto rozpocząć dyskusję nad postulatami załogi. Po ogłoszeniu wyników /do zarządu wchodzą osoby, które zdobyły najwięcej głosów/, odbędą się bezpośrednie wybory na przewodniczącego. Na drugiej kartce każdy wypisuje nazwisko swojego kandydata -spośród członków nowo wybranego zarządu.

c/              sporządzić listę postulatów załogi i ustalić, co zarząd powinien robić w najbliższym czasie.

Przede wszystkim trzeba wspólnie podjąć decyzję o przyłączeniu się do najbliższego MKZ i dokonaniu rejestracji za jego pośrednictwem.

Warto też postarać się o projekt programu działania MKZ NSZZ w Gdańsku. Może on - wraz z postulatami załogi - stać się platformą dyskusji nad własnym programem.

Po zebraniu Komitet Założycielski rozwiązuje się. Jeżeli zebrań w Zakładzie było kilka, wówczas zarząd organizacji zakładowej stanowią, połączone zarządy wybrane na zebraniach, a przewodniczącego można wybrać albo na pierwszym spotkaniu zarządu zakładowego, albo rozważyć możliwość przeprowadzenia wyborów bezpośrednich.

Zarząd powiadomi dyrektora i załogę o powstaniu związku, ogłosi statut oraz załatwi odpowiednie formalności rejestracyjne przy pomocy najbliższego MKZ.

Następne spotkanie będzie już można w całości poświęcić pracy nad programem działania na najbliższą przyszłość.

Dariusz Kupiecki

 

Z porozumienia, zawartego 11.09 - między Komisją Rządowa, a Międzyzakładowym Komitetem Robotniczym w Hucie Katowice:

 

Gwarancje

realizacji postanowień porozumienia gdańskiego

 

              z 31.08. w odniesieniu do NSZZ polegają, na:

·         przyznawaniu lokali przez zakłady pracy na użytek zakładowych /wydz./ ogniw NZ oraz przez organa, administracji państwowej dla wyższych szczebli NZ.

·         publikowaniu informacji o działalności NZ we wszystkich środkach masowego przekazu /radio, TV, prasa/ w stopniu uzasadnionym ich wielkością i znaczeniem, jak również umożliwienie przedstawicielom NZ występowanie w środkach masowego przekazu.

·         /.../ realizacji przez oddziały Narodowego Banku Polskiego wniosków o otwarcie, kont bankowych dla ogniw NZ przede wszystkim w celu lokowania wpływów, ze składek członkowskich

·         zapewnieniu, żedo czasu uregulowania statutu Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej zmiana przynależności związkowej nie może wywoływać ujemnych skutków dla osób korzystających z kasy /.../.

·         /..../ NSZZ będą miały zapewniony udział w pracach nad nowymi ustawami o ZZ, Samorządzie Robotniczym i nowelizacji Kodeksu Pracy /konsultacje, opiniowanie, udział w komisjach/.

·         zapewnienie pełnego bezpieczeństwa i swobody działania członkom MKR z tymczasowa siedzibą w Hucie Katowice i Komitetów Robotniczych przedsiębiorstw i zakładów reprezentowanych przez ten Komitet oraz: osobom wspomagającym MKR i zakładowe KR; wszystkim uczestnikom strajku, rodzinom w/w osób.

Ustalenie powinno obowiązywać teraz i w przyszłości wszystkie organa państwowe i zakłady pracy, Zabrania się stosowania szykan mających pozory legalności dotyczy to także rodzin wyżej wymienionych.

Farbowane związki

Pracownicy!!!

              /.../ Mnożą się deklaracje wystąpienia poszczególnych związków branżowych z CRZZ. Coraz więcej mamy "niezależnych i samorządnych". Ze zdumieniem. stwierdzamy, że nasz program autentycznie niezależnych i samorządnych związków zawodowych, wyrosłych na gruncie walki strajkowej i porozumień zawartych w Gdańsku, Szczecinie i na Śląsku, usiłują przechwytywać ludzie, którzy jeszcze do niedawna milczeli jak zaklęci.

              Mamy pełne prawo zapytać tych panów:

·         Gdzie byli wczoraj?

·         Gdzie byli w 1970 i 1976roku?

·         Co robili przez tyle lat?

·         Z czyjego mandatu stroją się teraz w cudze piórka, mówią o samorządności, niezależności i klasowości?

·...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin