NIEZALEŻNOŚĆ nr56.doc

(57 KB) Pobierz
NIEZALEŻNOŚĆ

NIEZALEŻNOŚĆ

Dziennik NSZZ SOLIDARNOŚĆ – Region Mazowsze             

NR-56              Wtorek              02.06.1981r.

 

Przeciw Dezinformacji

 

              KZ NSZZ „Solidarność” przy ZK „Unitra-Polkolor” wyraża zaniepokojenie narastającą falą dezinformacji szerzoną w środkach masowego przekazu krajów socjalistycznych oraz przez DTV w Polsce.

Nigdy nie oczekiwaliśmy, że oficjalna propaganda w krajach bloku socjalistycznego zajmie stanowisko przychylne „Solidarności”, ale mamy prawo domagać się przedstawienia społeczeństwu naszych sąsiadów w sposób rzetelny informacji o sytuacji w Polsce.

Oskarżenie „Solidarności o wprowadzenie anarchii w kraju i popieranie bezprawia jest kłamliwe i na pewno nie służy umacnianiu przyjaźni między narodami.

Podobną tendencję dostrzegamy w komentarzach DTV. Reakcją na czystą w tendencjach i głęboko ludzką walkę o przestrzeganie praworządności i uwolnienie więzionych za przekonania, jest zalew informacji o naruszaniu ładu publicznego, olbrzymim wzroście przestępczości, utrudnianiu pracy MO i zorganizowanym przeciwdziałaniu społeczeństwa w ściganiu przestępców. Osoby nie znające naszych realiów mogłyby przypuszczać, że przed Sierpniem nasz kraj był oazą spokoju i porządku, których dzielnie strzegła MO i dopiero po Sierpniu przestępczość rozpleniła się na dobre.

Taka „obrona” MO przynosi jedynie szkody i zraża społeczeństwo nawet do tych funkcjonariuszy, którzy wykonują swoje obowiązki uczciwie i należycie. Jedyną drogą do zdobycia zaufania społeczeństwa przez MO jest oczyszczenie jej szeregów z osób, które podważają wiarygodność działania MO.

Jeśli rzeczywiście nastąpił wzrost przestępczości, zachodzi tu uzasadnione podejrzenie, że obecnie MO zajmuje się czymś innym, aniżeli zwalczaniem przestępczości, tylko czym?

Czemu i komu ma służyć wytwarzanie atmosfery narastającego bezprawia, bezsilność władz i wszechogarniającej anarchii? Do czego również zmierzają ogólnikowe informacje o nieokreślonych napaściach na żołnierzy radzieckich stacjonujących w Polsce?

Uważamy, że zarówno tak niekonkretne informacje jak i domniemane znieważenie wywołują wzrost napięcia i nie leżą w interesie społeczeństwa polskiego.

W związku z powyższym domagamy się zaprzestania akcji zmierzającej do wzrostu napięcia społecznego oraz szerzenie dezinformacji w środkach masowego przekazu.

 

Niezależna i samorządna milicja

 

              W numerze 51 z 26 maja informowaliśmy, że 20.05.1981 roku na spotkaniu przedstawicieli MO z województwa katowickiego funkcjonariusze MO zastrzegli sobie prawo utworzenia własnego związku zawodowego. Podobny postulat sformułowano 25.05. w Suwałkach.

              I oto, być może, związek zawodowy milicjantów staje się właśnie faktem.

Wczoraj o godzinie 16,00 z Biura Informacyjnego Mazowsza otrzymaliśmy Komunikat Specjalny następującej treści: „Powstał Tymczasowy Komitet Założycielski NSZZ Funkcjonariuszy MO /złożony z przedstawicieli wszystkich Komend Wojewódzkich w kraju/.

Program:

  1. Odzyskanie zaufania społecznego.
  2. Nawiązanie współpracy ze społeczeństwem dla: wzmożenia poczucia własnego bezpieczeństwa, zapewnienie praworządności działań, obrony socjalizmu wzmocnienie kierowniczej roli partii
  3. Rozwiązanie problemów środowiskowych resortu MSW.

W tej chwili w Warszawie w siedzibie Batalionu Pogotowia KSMO na ul. Stalingradzkiej 30 członkowie TKZ NSZZ FMO oczkują na przybycie członków kierownictwa resortu Spraw Wewnętrznych z pełnomocnictwami od Ministra Mirosława Milewskiego – szefa resortu”.

              Natychmiast udaliśmy się na ulicę Stalingradzką. Niestety, niewiele więcej udało się nam dowiedzieć. Na teren garaży Batalionu prasa nie ma wstępu. Przy bramie milicjanci w cywilu z czerwonymi opaskami na rękawach. Od rzecznika prasowego nie otrzymujemy żadnych oficjalnych danych, wszystkie zebrane wiadomości maja więc charakter „przecieku”. Na terenie garaży przebywa podobno około tysiąca milicjantów – delegatów z całego kraju. Podobno uchwalono powołanie ogólnopolskiego związku zawodowego. Podobno z ministerstwa przysłano jakieś pismo. Podobno resort zaproponował utworzenie czegoś w rodzaju Rad Milicyjnych, zaprotestował natychmiast przeciw tworzeniu związku zawodowego. Niektórzy twierdzą, że przedstawiciele MSW nie przyjdą. Co wtedy? Delegaci mówią, że będą siedzieć na Stalingradzkiej aż do skutku, natomiast z całego kraju milicjanci – solidaryzując się z nimi będą pracować nie opuszczając swoich posterunków. Nie udało nam się dowiedzieć, jaka część funkcjonariuszy milicji popiera tę akcję. Milicjanci mają utrudnioną łączność – podobno odcina się im połączenia teleksowe i telefoniczne; obawiają się, że zostanie przeciw nim użyte wojsko przebrane za...milicjantów.

              Do godziny 19,30 – gdy opuszczaliśmy Stalingradzką – delegacja z Ministerstwa nie przyjechała.

M.K.

 

Za zasługi

 

Warszawa, dnia 04.05.1981r.

Minister Kultury i Sztuki

Ob. Józef Tejchma

              Regionalna Komisja Koordynacyjna Pracowników Poligrafii NSZZ „Solidarność” – region Mazowsze występuje z wnioskiem do Obywatela Ministra o przyznanie odznaki „Zasłużony Drukarz” dla zespołu drukarzy z wydawnictwa „NOWA”

              Nie możemy bowiem nie docenić ogromnego wkładu pracy i wyjątkowych warunków jej wykonywania.

Za Sekretariat Regionalnej Komisji Koordynacyjnej

Pracowników Poligrafii

NSZZ „Solidarność” – region Mazowsze

/-/ Witold Ślęzak

 

Z dnia na dzień

·         WÓDKA NA KARTKI              01.06 Prezydium MRN w Mławie wprowadziło sprzedaż alkoholu na kartki.

·         ZIEMIA RADOMSKA              29.05. odbyła się kolejna tura Walnego Zebrania Ziemi Radomskiej. Wybrano jedynie część zarządu regionu. Obrady przerwano wskutek braku quorum.

·         POJEZIERZE              28.05. odbyło się Walne Zebrane Pojezierza. Wybrano 56-cio osobowy zarząd regionu. Przewodniczącym został Leszek Biegalski.

·         O WIĘŹNIÓW              20.05. członkowie Zakładowego Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania przy Fabryce Domów w Sosnowcu podjęli głodówkę protestacyjną na rzecz uwolnienia więźniów politycznych. Protest ma być kontynuowany do chwili uwolnienia wszystkich więźniów. Wczoraj, dwunastego dnia głodówki, jeden z jej uczestników Jan Kuligowski, wiceprzewodniczący KZ, został zabrany do szpitala z powodu zaburzeń krążenia. Co do pozostałych, komunikat lekarski głosi: „zauważa się dalsze obniżenie aktywności ruchowej przy zachowaniu pełnej świadomości. Obserwuje się również postępujące osłabienie mięśniowe oraz nasilające się objawy zaburzenia układu krążeniowo-naczyniowego. Poza wyraźnym obniżeniem nastroju stan psychiczny i samopoczucie dobre”.

W sprawie braci Kowalczyków, prezydium KZ Uniwersytetu im. Adama Mickiwicza w Poznaniu uważa za konieczne udostępnienie akt sprawy grupie uniwersyteckich ekspertów prawnych w celu przeanalizowania ich i poinformowanie społeczeństwa o wynikach badań, oraz sprecyzowanie przez Prokuratora Generalnego kryteriów, jakie przyjmuje przy kwalifikacji prawnej przestępstwa politycznego. W czwartek o 16,30 w Chełmie rozpocznie się marsz protestacyjny zorganizowany przez regionalny Komitet brony Więzionych za Przekonania. Po marszu, Msza Święta w intencji więźniów politycznych i ludzi, którzy w ich obronie głodują. Pod gmachem PKWN podpisana zostanie petycja do Prokuratury Generalnej i władz.

·         POMNIK              Z inicjatywy społecznej popieranej przez białostocki MKZ na peryferiach Białegostoku ma stanąć „Pomnik Solidarności”, 27-metrowy monument, replika wileńskich „Trzech Krzyży”. Trwają rozmowy z wojewodą na temat lokalizacji i kształtu artystycznego pomnika.

/SIM/

 

Życzenia

Z okazji Dnia Drukarza i Dnia Dziecka życzymy: Andrzejkowi, Bogusiowi, Emilkowi, Józiowi, Mirusiowi, Piotrusiowi, Romusiowi, Stasiowi, Tadziowi, Wicusiowi zachowania miłej atmosfery w zespole, dobrych stosunków z redakcją, dalszych pomyślnych eksperymentów z „Romayorem” a przy okazji wydania 49 numeru „Niezależności”

Redakcja

 

Komu ten tekst służy?

Konsultanci

Odpowiedzi na zadane

i nie zadane pytania.

              W okręgu X zebranie wyborcze odbyło się w dwóch turach. Podczas pierwszego spotkania elektorów można było zapoznać się z kandydatami na delegatów, zadawać pytania, zbadać ich stosunek do najważniejszych dla wyborców problemów. Jedną z ważniejszych poruszanych tam spraw była kwestia łączenia /lub nie/ czynnego i biernego prawa wyborczego. Jest to, jak wiadomo, sprawa bardzo dyskusyjna i chociaż obowiązujący w Regionie regulamin dopuszcza możliwość wyboru osób, które nie są delegatami na danym szczeblu, to jednak wielu członków Związku nie zgadza się z taką zasadą. Tak więc i na wspomnianym zebraniu ogólny ton wypowiedzi wskazywał, że kandydaci elektorzy mają szanse większe od kandydatów elektorami nie będących. I to podczas właściwego zebrania wyborczego okazało się, że kandydat, który poprzednio elektorem nie był, już nim nie jest! Po prostu jeden z elektorów zachorował, w związku z tym zastąpiono go panem Y. Przeprowadzono wybory, Y został delegatem, a komisja wyborcza wraz z obecnymi na sali znanymi działaczami naszego Związku potraktowała całą sprawę jako nieistotną i nie wartą dyskusji. Wreszcie RKW uznała, że nastąpiła nieprawidłowość w przebiegu wyborów i stwierdziła, że nie miało to jednak żadnego wpływu na ich ostateczny wynik. /W rzeczywistości nie chodzi tu przecież o ważność jednego głosu, lecz o zmianę kandydata z nie-elektora na elektora, co mogło wpłynąć na jego wybór/. Tak, według informacji, jakie dostałem, wyglądają fakty.

              Rzecz jednak nie w tym konkretnie zebraniu, dlatego nie są ważne ani nazwy, ani nazwiska. Nie mam też zamiaru wpływać na decyzje RKW, która powinna być niezawisła. Natomiast niepokoi mnie fakt lekceważenia wspólnie ustalonych zasad demokracji oraz nieprzestrzegania zwykłej uczciwości i to przez ludzi, którzy z racji swej pozycji w Związku muszą mieć świadomość niebezpieczeństw, jakie to za sobą pociąga. Jest całkiem możliwe, że w demokratycznych wyborach nie zawsze przejdą ci najlepsi, najbardziej potrzebni. Niestety, trzeba się z tym pogodzić, Są to niezbędne koszty w ogólnym bilansie, moim zdaniem, opłacalne. Jeżeli dopuścimy do drobnych nawet nieprawidłowości, jeżeli będą lepsi i gorsi członkowie „Solidarności”, jeżeli prowadzący zebrania związkowe będą dowolnie decydować, kogo dopuścić do głosu a kogo nie, jakie wnioski wolno a jakich nie wolno stawiać pod głosowanie – przestaniemy sobie ufać.

              I na koniec odpowiadam / od razu na słynne pytanie – komu ten tekst służy? Otóż jestem przekonany, że nam wszystkim i tylko z tego powodu zdecydowałem się go napisać.

Konsultant – Józef Lorski

 

Komunikat

 

              W związku z licznymi wnioskami Komisji Zakładowych o całkowite zwolnienie lub obniżenie wielkości płaconych składek informujemy, że Prezydium MKZ stoi na stanowisku, iż płacenie składek jest integralną częścią przynależności związkowej i zgody na obniżenie tych składek udzielać nie będzie.

              Jednocześnie Prezydium MKZ informuje, że Zarząd regionu będzie udzielać dotacji na wypłatę zasiłków statutowych o opłatę skierowań do sanatorium, kołom które odprowadzą 30% składek na rzecz Regionu, prowadzą oszczędną gospodarkę finansową i ich fundusze są niewystarczające na pokrycie wydatków z tym związanych.

              W przypadkach takich należy w piśmie do Zarządu regionu podać dane personalne osób, którym i za które będzie wypłacony zasiłek oraz przyczyny braku środków finansowych na ten cel. W korespondencji z Zarządem Regionu należy podawać numer koła, nazwę banku i numer konta, na które należy przekazać kwotę dotacji oraz nazwisko i numer telefonu osoby odpowiedzialnej za wypłatę.

              Jednocześnie zobowiązujemy wszystkie Komisje Zakładowe Regionu Mazowsze do przekazywania składek na rzecz Regionu jeden raz w miesiącu od wszystkich członków danego koła na jednym przekazie lub przelewie. /Przekazywanie składek przez komisje oddziałowe powoduje znaczne komplikacje w ich rejestrowaniu/. Na przekazach lub przelewach należy umieszczać numer koła i ilość członków.

Za prezydium MKZ

Skarbnik – Maciej Madeyski

 

Co z sanatoriami?

 

Komisja Zakładowa „Solidarność” przy Dyrekcji Naczelnej FWP skierowała do Regionu Mazowsze pismo w sprawie rozprowadzania skierowań leczniczych FWP przez Zarządy Główne Związków Branżowych.

Według danych KZ w pierwszym kwartale bieżącego roku niewykorzystanych zostało 1139 skierowań leczniczych FWP /179 sanatoryjnych, 872 profilaktycznych, 88 przeciwgruźliczych/ oraz 432 skierowania PPU, ZUS i Gromady. Jednocześnie wielu ludzi kwalifikujących się na leczenie nie może otrzymać skierowań.

              Branżowe związki zawodowe często także rozprowadzają wśród swoich członków bezpłatne skierowania sanatoryjne FWP, podczas gdy skierowania lecznicze do sanatoriów branżowych przydzielane są odpłatnie członkom Solidarności”.

              KZ przy DN FWP prosi Zarząd regionu o poważne zajęcie się tym zagadnieniem i spowodowanie odpowiednich interwencji.

 

Koło Pracowników Kultury

 

              Koło Pracowników Kultury powstało przy regionie Mazowsze. Komitet Założycielski złożony z 21 osób – pisarzy, artystów, muzyków etc. Wyłonił Tymczasowy Zarząd, którego przewodniczącym wybrano w tajnym głosowaniu rzeźbiarkę Barbarę Zbrożynę. Nowopowstałe Koło pragnie stworzyć możliwość związkowego działania dla tych pracowników i twórców kultury, którzy nie mając pracy etatowej, do tej pory nie mogli, ze względów statutowych, być członkami „Solidarności”. Inicjatywa powołania Koła Pracowników kultury została skonsultowana z doradcami prawnymi MKZ Mazowsze i władzami regionu, które udzieliły jej poparcia.

              Rzeczą jednak najważniejszą będzie ustalenie celów i planów działania koła. KZ organizuje zebranie wszystkich pragnących do koła należeć 9-fo bieżącego miesiąca o godzinie 11,00 w sali konferencyjnej regionu, Mokotowska 16/20.

Bliższe informacje w Komisji Kultury.

 

SKĄD TA ZMIANA

list

              Stosunek związków branżowych do strajków od dłuższego czasu był oczywisty tzn. strajk przez związki branżowe był zakazany jako nielegalna forma walki świata pracy o swoje słuszne prawa. W okresie najtrudniejszym, gdy związek zawodowy NSZZ „Solidarność” walczył strajkiem o prawa świata pracy, związki branżowe jak struś chowały głowę w piasek.

              Jednocześnie ukazywały się plakaty i ulotki nawołujące do zaniechania strajków, Nazywając naszych związkowców mącicielami i wrogami narodu, którzy chcą nasz kraj pogrążyć w chaosie dla osiągnięcia celów politycznych.

              Dziwić zatem może wystąpienie przewodniczącego związków zawodowych energetyków obywatela Eugeniusza Mielnickiego w drugim wydaniu DTV dnia 26.05.1981r., który omawiając katastrofalną sytuację w energetyce groził miedzy innymi podjęciem akcji strajkowej o ile nie zostaną podjęte radykalne działania mające na celu wydźwignięcie energetyki z sytuacji kryzysowej w tym również podwyższenie płac. Obecnie wszystkim jest wiadome, że to właśnie NSZZ „Solidarność” – sekcja energetyków bezkompromisowo walczyła o poprawę sytuacji energetyki.

              W całokształcie ostatnich wydarzeń w naszym kraju wystąpienie obywatela Mielnickiego można traktować jako reklamę aktywności związku branżowego energetyków, w tym jej przewodniczącego, w obronie własnego stołka.

              Przy okazji nasuwa się wątpliwość – czym kierowano się dopuszczając obywatela Mielnickiego przed kamery telewizyjne aby mógł propagować strajk w okresie kiedy NSZZ „Solidarność” nawołuje do spokoju i zaniechania akcji strajkowych ze względu na krytyczną sytuację w kraju.

              Wystąpienie obywatela Mielnickiego w telewizji potwierdza również słuszność oświadczenia KKP, w którym demaskuje się nieuczciwą grę polityczną rządu prowadzącego poza plecami NSZZ „Solidarność” rozmowy ze związkami branżowymi na tematy płacowe.

Andrzej Chyliński

Pracownik zespołu elektrowni

Członek „Solidarności”

 

Ogłoszenia

·                    W środę, 03.06. o godzinie 9,00 w siedzibie Mazowsza, Mokotowska 16/20 odbędzie się nadzwyczajne zebranie Zarządu na temat organizacji Walnego Zjazdu Delegatów.

·                    Od 20.05. do 06.06. otwarta jest w świetlicy Z.E. „Warel” /Warszawa ul Modlińska 6/ wystawa fotograficzna przygotowana przez Społeczny Komitet Budowy Pomników Ofiar grudnia 70 i KZ „Warela”.

Wystawa czynna jest codziennie /oprócz dni wolnych od pracy/ w godzinach 9,00 – 17,00. Wszelkie informacje na temat wystawy można uzyskać pod numerem telefonu 11-20-11 w. 379 i 477.

 

Numer opracowali: K. Bieliński /redaktor naczelny/, J. Czarnecka, K. Karpińska, M. Korotyńska /redakcja techniczna/, E. Kulik /sekretarz redakcji/, K. Lityńska.

Adres redakcji: Mokotowska 16/20, p. 58, tel. 28-34-61...6 w. 38 /g.10,00 – 21,00/, 28-34-65 /w godzinach nocnych i w niedzielę/.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin