socjologiczne.rtf

(3 KB) Pobierz

1.Pojęcie społeczeństwa

Społeczeństwo to podstawowe pojęcie socjologiczne, jednakże niejednoznacznie definiowane. Terminem tym tradycyjnie ujmuje się dużą zbiorowość społeczną, zamieszkującą dane terytorium, posiadające wspólną kulturę, wspólną tożsamość oraz sieć wzajemnych stosunków społecznych. Społeczeństwo ponadto posiada własne instytucje pozwalające mu na funkcjonowanie oraz formę organizacyjną w postaci państwa, plemienia czy narodu.

2. Zbiorowości społeczne

ęłęóZbiorowość społeczna w socjologii jest to zbiór osób, zajmujących w danym czasie, trwale lub nie, daną przestrzeń, między którymi dochodzi do interakcji i pojawiać mogą się stosunki społeczne

- grupa społeczna,

- rodzina

- zbiorowośc terytorialna

- społecznośc lokalna

- wspólnota

- zrzeszenie

- tłum

 

 

3. Instytucja i jej pojęcie

(ęłęósocjol.) zespół urządzeń materialnych i organizacyjnych, w których niektórzy członkowie grupy społ. bywają uprawnieni do wykonywania określonych czynności publicznie i bezosobowo w celu zaspokojenia potrzeb jednostkowych i grupowych oraz zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zbiorowości jako całości.
 

6. Organizacja i jej pojęcie

Układ wzorów działania jednostki, podgrupy, instytucji, które zapewniają współżycie członków, porządek społ., rozwiązuje problemy i konflikty.

Organizacja to wielka grupa jednostek powiązanymi relacjami władzy. Nie wszystkie organizacje są w ścisłym sensie biurokratyczne, ale rozwój organizacji jest blisko powiązany z biurokratyzacją.

Organizacja to zespół ludzi powiązanych bezosobowymi zależnosciami, stworzony dla realizacji określonych celów,

organizacje wyznaczają każdy etap naszego życia.

 

 

7. Kategorie społeczne

ęłęózbiór ludzi wyodrębniony z danej społeczności lub grupy na podstawie cech uznanych za ważne i różnicujące (np. zawód, wiek, płeć, wykształcenie, stan majątkowy); kategorie to również podstawowe pojęcia socjoekonomiczne:
- społeczeństwo

- naród

- klasa

- warstwa

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin