placowki resocjalizacyjne.doc

(111 KB) Pobierz
PYTANIE 7

PYTANIE 7

Omów wskazaną placówkę systemu profilaktyki i resocjalizacji (Policyjna Izba Dziecka, Schronisko Dla Nieletnich, Pogotowie Opiekuńcze, Zakład Poprawczy, MOW, MOS)

 

Policyjna Izba Dziecka

Jest placówką opiekuńczo - wychowawczą funkcjonującą przy Rejonowej Komendzie Policji. Policja uprawniona jest do zatrzymania nieletniego w w/w placówce, ponieważ realizuje zadania w zakresie zwalczania demoralizacji i przestępczości nieletnich.

Umieszcza się w niej, kiedy:

1.      Jest to koniecznie ze względu na okoliczności sprawy. Policyjna Izba Dziecka zatrzyma nieletniego, co do którego istnieje podejrzenie, że popełnił czyn karalny,                 a zachodzi uzasadniona obawa ukrycia się nieletniego lub zatarcia śladów tego czynu.

2.      Wymagane jest zapewnienie nieletniemu natychmiastowej opieki, lecz nie jest możliwe przekazanie go rodzicom (lub opiekunom), albo umieszczenie w pogotowiu opiekuńczym lub w innej placówce opiekuńczo-wychowawczej (dotyczy to nieletnich, którzy ukończyli lat 13, a nie ukończył lat 18- stu)

3.      Zatrzyma się nieletniego w trakcie samowolnego pobytu poza schroniskiem dla nieletnich lub zakładem poprawczym na czas niezbędny do przekazania nieletniego właściwemu zakładowi, nie dłużej jednak niż 5 dni.

Czas zatrzymania:

Umieszczenie w izbie nastąpić ma na okres:

- 48 godzin - w przypadku czynu karalnego

- 72 godzin - w przypadku braku opieki

Dłuższy pobyt nieletniego może nastąpić jedynie za zgodą sądu rodzinnego na czas przez Sąd określony, nie przekraczający 14 dni.

Powiadomienie:

o zatrzymaniu Policja niezwłocznie zawiadamia:

- rodziców lub opiekunów

- sąd rodzinny

Zadania policyjnej izby dziecka, to:

- zapewnienie doraźnej opieki nieletnim zatrzymanym w związku z popełnieniem czynu karalnego lub w związku z prowadzonym postępowaniem przygotowawczym,

- ustalenie przyczyny moralnego zagrożenia w celu ich likwidacji,

- prowadzenie działalność profilaktyczno - wychowawczej wobec nieletniego zatrzymanego                      w izbie,

- potwierdzenie tożsamość zatrzymanego nieletniego,

- zbieranie informacji o sytuacji środowiskowej i rodzinnej nieletniego,

- informowanie o sytuacji nieletniego, instytucji państwowych zajmujących się opieką, wychowaniem tj. np. szkoły, poradnie wychowawczo - zawodowe itp. w celu udzielenia nieletniemu pomocy,

-utrzymywanie stałego kontaktu z sądem rodzinnym,

Zwolnienie nieletniego z Policyjnej Izby Dziecka:

zatrzymanego nieletniego należy natychmiast zwolnić i przekazać rodzicom lub opiekunom jeżeli:

-ustanie przyczyna zatrzymania,

-orzeknie tak Sąd Rodzinny

-nie został zachowany termin powiadomienia Sądu Rodzinnego o zatrzymaniu nieletniego

-w ciągu 72 godz. od chwili zatrzymania nie ogłoszono nieletniemu postanowienia                          o umieszczeniu w placówce opiekuńczo - wychowawczej albo w zakładzie poprawczym

 

Pogotowie Opiekuńcze

 

To instytucja zajmująca się wychowaniem i opieką młodzieży. Trafiają do niej dzieci znajdowane na ulicy, uciekające z domów lub innych placówek wychowawczo - opiekuńczych, niepełnoletnie ofiary przemocy domowej lub małoletni przestępcy, przebywający w tej placówce w czasie trwania procesu sądowego.  Formalnie maksymalnym okresem jest 6 miesięcy.

Głównym celem Pogotowia Opiekuńczego jest pomoc dzieciom i młodzieży (która nie ukończyła 18 roku życia) znajdującej się w trudnej sytuacji oraz wymagających zapewnienia opieki całodobowej. Celem działania pogotowia opiekuńczego jest powrót dziecka do własnej rodziny, umieszczenie go w placówce zastępującej rodzinę (np. Dom dziecka lub podobnej), czy też w innej, odpowiedniej placówce (socjalizacyjnej, resocjalizacyjnej).

O przyjęciu dziecka do pogotowia opiekuńczego decyduje orzeczenie sądowe, wnioski dyrektorów szkół, inspektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych w celu ustalenia najkorzystniejszego dla nich środowiska wychowawczego, a także na prośbę rodziców dziecko może być przyjęte do takiej placówki, lecz ta powinna być poparta decyzją organu administracji oświatowej.

Zadania Pogotowia Opiekuńczego, to:

-zapewnienie doraźnej i okresowej opieki dzieciom opuszczonym i osieroconym bądź wymagającym odizolowania od dotychczasowego środowiska,

-organizowanie odpowiedniej działalności kompensacyjno-terapeutycznej i resocjalizacyjnej,

-zapewnienie każdemu dziecku warunków do wypełnienia obowiązku szkolnego, aby w miarę możliwości mogło kontynuować naukę w szkole,

-opracowanie diagnozy pedagogicznej i lekarskiej oraz wskazań wychowawczych                                  i dydaktycznych,

-kwalifikowanie dzieci do rodzin zastępczych i adopcyjnych oraz kwalifikowanie dzieci                      do odpowiednich placówek wychowawczo-opiekuńczych,

Pogotowie opiekuńcze jest miejscem gdzie dziecko nie powinno przebywać dłużej                          niż 3 miesiące.

Organizacja życia codziennego:

Każde dziecko, które trafia do pogotowia opiekuńczego najpierw przebywa na oddziale izolacyjnym, gdzie poddawane jest zabiegom higienicznym oraz badaniom lekarskim.             W wielu placówkach nie istnieją oddziały izolacyjne. Dzieci przyjmowane są bezpośrednio do grup wychowawczych                          Z oddziału izolacyjnego dziecko jest kierowane do grupy wychowawczej w internacie. Z tej grupy bezpośrednio uczęszcza na zajęcia szkolne. Jeżeli dziecko ma poniżej 7 lat wtedy trafia do grupy przedszkolnej. Dzieci poniżej 7 lat najczęściej trafiają do Domu Małego Dziecka.

Organizacja życia w internacie pogotowia opiekuńczego i podział wychowanków na grupy jest zależne od wieku dzieci ( dzieci starsze powinny być odizolowane od młodszych, ponieważ mają większy bagaż doświadczeń negatywnych, są zaniedbane wychowawczo, dzieci młodsze są niedożywione, opóźnione w nauce, na pobyt w pogotowiu reagują apatią, z kolei dzieci starsze agresją i niezdyscyplinowaniem).

 

Schroniska dla nieletnich

to specjalna placówka opieki całkowitej, podlegająca ministerstwu sprawiedliwości, która realizuje funkcję diagnostyczną, resocjalizacyjną i zapobiegawczą (zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania sądowego).

Kierowane są tu osoby w wieku 13 – 21 lat, podejrzane o dokonanie czynu karalnego lub przestępstwa, a okoliczności i charakter czynu, stopień demoralizacji i nieskuteczności dotychczasowych środków wychowawczych przemawiają za przyszłym umieszczeniem                 w zakładzie poprawczym.

Istnieją dwa typy schronisk dla nieletnich: zwykłe i interwencyjne.

Do schroniska zwykłego może trafić nieletni, gdy:

zachodzi obawa ukrycia się nieletniego, zatarcia śladów czynu karalnego przez nieletniego, nie można ustalić tożsamości nieletniego, orzeczenie o umieszczeniu nieletniego w zakładzie poprawczym natrafia na niedające się usunąć przeszkody

Do schroniska interwencyjnego może trafić nieletni, gdy:

stwarza poważne zagrożenie społeczne lub zagrożenie dla bezpieczeństwa schroniska zwykłego.

Praca resocjalizacyjna odbywa się w szczególności przez nauczanie, zajęcia korekcyjno-wyrównawcze, przyuczenie do zawodu oraz organizację zajęć w internacie. Praca służy tu rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień, wdrażaniu do przestrzegania zasad współżycia społecznego oraz umiejętnym organizowaniu czasu wolnego. Praca w schronisku interwencyjnym nastawiona jest na wyeliminowanie zachowań agresywnych.

 

Rodzinny ośrodek diagnostyczno-konsultacyjny

to specjalistyczna instytucja działająca głównie na zlecenie sądów rodzinnych, ale też prokuratury, policji, sądów zwykłych i zakładów dla nieletnich.

Główne zadania to:

przeprowadzanie badań psychologicznych, pedagogicznych, lekarskich (psychiatrycznych)                i środowiskowych oraz wydawanie opinii o nieletnich, małoletnich i ich rodzicach czy opiekunach, poradnictwo rodzinne i opieka specjalistyczna nad nieletnimi i młodocianymi, pomoc specjalistyczna zakładom poprawczym i schroniskom dla nieletnich, współpraca                        z instytucjami zajmującymi się problematyką rodzinną i zapobieganiem demoralizacji.

 

Młodzieżowe Ośrodki Socjoterapii

przeznaczone są dla uczniów przejawiających zaburzenia emocjonalne, takich, którzy nie potrafią funkcjonować w szkołach masowych, mają problemy rodzinne lub środowiskowe                  i wymagają wsparcia o charakterze socjoterapeutycznym. Do młodzieżowych ośrodków socjoterapii wychowankowie przyjmowani są na podstawie orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej i wniosku rodziców lub postanowienia sądu rodzinnego.

Wg stanu na dzień 1.09.2009 r. w Polsce zgłoszonych w systemie jest 58 takich placówek,                 w tym m.in.:

Młodzieżowe Ośrodki Socjoterapii dla dziewcząt w normie intelektualnej – 3

Młodzieżowe Ośrodki Socjoterapii dla chłopców w normie intelektualnej – 22

Młodzieżowe Ośrodki Socjoterapii koedukacyjne dla dzieci i młodzieży w normie intelektualnej  29

Młodzieżowe Ośrodki Socjoterapii koedukacyjne dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem w stopniu lekkim  2

Młodzieżowe Ośrodki Socjoterapii dla chłopców z upośledzeniem w stopniu lekkim i w normie intelektualnej 2

 

Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze

Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze przeznaczone są dla młodzieży charakteryzującej się poważniejszymi zaburzeniami w funkcjonowaniu społecznym. Do młodzieżowych ośrodków wychowawczych przyjmowana jest młodzież, wobec której sądy rodzinne wydały w trybie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich postanowienia o konieczności zastosowania środka wychowawczego polegającego na umieszczeniu w placówce resocjalizacyjnej.

Wg stanu na dzień 1.09.2009 w Polsce funkcjonują 73 takie placówki.

 

Zakład poprawczy

Potocznie poprawczak – specjalna placówka resocjalizacyjna dla osób od 13 do 21 roku życia, skierowanych ze schroniska dla nieletnich. Zapewnia naukę i kształcenie zawodowe, zajęcia kulturalno-oświatowe i sportowo-rekreacyjne.

Rodzaj zakładów poprawczych

Zakłady resocjalizacyjne

-o charakterze otwartym i półotwartym,

-o charakterze zamkniętym (dla wielokrotnych uciekinierów z zakładów otwartych                          i półotwartych)

-o wzmożonym nadzorze wychowawczym dla wysoce zdemoralizowanych

Zakłady resocjalizacyjno-rewalidacyjne dla nieletnich upośledzonych umysłowo.

Zakłady resocjalizacyjno-terapeutyczne dla nieletnich

-z zaburzeniami psychicznymi lub innymi zaburzeniami osobowości

-uzależnionych od środków odurzających, psychotropowych i alkoholu,

-nosicieli wirusa HIV.

Prawa i obowiązki nieletniego w zakładach poprawczych:

zapoznanie się z prawami, zapoznanie się z obowiązkami, prawo do opieki i warunków pobytu zapewniających higienę i bezpieczeństwo, ochronę przed formami przemocy fizycznej i psychicznej oraz poszanowanie godności osobistej, prawo do świadczeń zdrowotnych, prawo do życzliwego traktowania, prawo do podtrzymywania więzi z rodziną naturalną, prawo do korespondencji, prawo uczestniczenia w życiu zakładu, prawo do składania próśb, skarg i wniosków do właściwego organu, uczestniczenie w procesie kształcenia i wychowania, przestrzeganie regulaminu w zakładzie, przestrzeganie zasad współżycia społeczeństwa, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na terenie zakładu, zakaz samowolnego opuszczania placówki, wykonywanie prac pomocniczych, odpowiednie postawy wobec personelu, posłuszeństwo wobec przełożonych oraz poprawne traktowanie innych wychowanków, sprzątanie pomieszczeń w których przebywa wychowanek i utrzymanie porządku, dbałość o kulturę osobistą i kulturę słowa, terminowe powroty z przepustek i urlopów.

 

 

PYTANIE 8

Omów wskazaną placówkę profilaktyczną działającą w środowisku otwartym (Ośrodek Kształcenia i Wychowania OHP; Kuratorski Ośrodek (Pracy z Młodzieżą); Ognisko Wychowawcze)

 

Ośrodki Szkolenia i Wychowania OHP są jednostkami organizacyjnymi posiadającymi bazę lokalową, zapewniają one uczestnikom całodobową opiekę wychowawczą i socjalną. Jako jednostki regionalne służą przede wszystkim młodzieży z danego województwa.

Do podstawowych zadań i celów realizowanych przez OSiW należą:  zapewnienie warunków do nauki i zdobywania kwalifikacji zawodowych, prowadzenie działalności wychowawczej, profilaktycznej i resocjalizacyjnej, prowadzenie pracy w zakresie informacji zawodowej                   i poradnictwa zawodowego, współdziałanie z instytucjami środowiska lokalnego oraz rodzicami lub opiekunami prawnymi uczestników w procesie wychowania, organizowania życia kulturalnego i sportowego itp.

Ośrodki Szkolenia i Wychowania zapewniają przede wszystkim warunki do nauki                             i zdobycia kwalifikacji zawodowych. Prowadzą działalność wychowawczą, profilaktyczną                                 i resocjalizacyjną; współpracują z instytucjami środowiska lokalnego oraz rodzicami lub opiekunami prawnymi uczestników w procesie wychowania oraz organizowania życia kulturalnego i sportowego. Zapewniają kształcenie w oparciu o własne warsztaty szkoleniowo produkcyjne oraz umożliwiają i zapewniają całodobową opiekę wychowawczą.                               Pobyt w OSiW jest dla młodzieży z najbiedniejszych rodzin bezpłatny i trwa dwa lub trzy lata, w trakcie których uczestnicy zdobywają wykształcenie i kwalifikacje zawodowe.

 

Kuratorski Ośrodek (Pracy z Młodzieżą) - do ośrodków kieruje się nieletnich na podstawie orzeczeń sądowych.
Zadaniem ośrodków jest wdrażanie uczestników do przestrzegania zasad współżycia społecznego i porządku publicznego oraz kształtowanie właściwego stosunku do nauki i pracy, a także budzenie zainteresowań i rozwijanie uzdolnień poprzez:
udzielanie pomocy w usuwaniu zaniedbań wychowawczych; podnoszenie poziomu kultury osobistej; wyrabianie i utrwalanie nawyków pracy społecznie użytecznej; udzielanie pomocy w nauce przy zdobywaniu przygotowania zawodowego; organizowanie wolnego czasu; udzielanie pomocy w rozwiązywaniu trudności życiowych; udzielanie pomocy materialnej.

Działalność kuratorskich ośrodków pracy z młodzieżą obejmuje takie funkcje, jak: wychowanie, opieka i psychoterapia.

Zadania realizowane w kuratorskich ośrodkach pracy z młodzieżą:
przeprowadzanie zajęć dydaktyczno-wychowawczych z nieletnimi; współdziałanie z rodzicami lub opiekunami uczestników zajęć; współpraca ze szkołami, do których uczęszczają nieletni lub też z zakładami pracy, w których pracują lub odbywają praktyki;
stosowanie indywidualnej pracy wychowawczej i zaleceń wynikających z opieki psychologiczno-lekarskiej nad nieletnimi; kontrolowanie wyników w nauce i udzielanie pomocy nieletnim w zakresie wyrównywania braków w nauce szkolnej.

Funkcje pełnione przez kuratorskie ośrodki pra...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin