EKONOMIA.doc

(180 KB) Pobierz

        

 

                                                 EKONOMIA

 

 

 

Ekonomia - jest to nauka społeczna analizująca i opisująca produkcję , dystrybucję oraz konsumpcję dóbr

 

 

Makroekonomia teoria cen czynników wytwórczych , tworzenie podziału dochodów z uwzględnieniem polityki fiskalnej , państwa i banku centralnego.Zajmuje się funkcjonowaniem całej gospodarki i formułowaniem polityki rządowej .

 

Mikroekonomiateoria cen czynników wytwórczych i zachowaniu podmiotów gospodarczych w zależności od kształtowania się cen utargów , kosztów produkcji i zysków lub cen dóbr konsumpcyjnych dochodów i preferencji.

 

 

 

Ekonomikadział ekonomii zajmujący się poszczególnymi gałęziami gospodarki wraz z relacjami pomiędzy nimi.

 

 

Przedsiębiorstwo zespół ludzi uprawiających w sposób systematyczny działalność zarobkową.

 

Przedsiębiorca spełnia istotne funkcje organizatora produkcji.

 

 

Atrybuty przedsiębiorstwa – ekonomiczne  prawne i techniczne

 

 

Atrybuty ekonomiczne – oznacza , że przedsiębiorstwo ma odrębność majątkową , reprodukuje i zużywa zasoby poprzez sprzedaż  wyrobów i usług i osiąganie odpowiedniej rentowności .Dochody pracowników zależą od wyników produkcyjnych i ekonomicznych firmy.

 

 

                                                                                                                   27.09.09

 

1.     Działalność gospodarcza związana jest z ryzykiem nieuzyskania oczekiwanych dochodów poniesienia nieoczekiwanych  strat.

 

2.     Rozwój firmy poprzez powiększenie majątku trwałego zależy od możliwości wygospodarowania środków na inwestycję.

 

3.     Samodecydowanie przedsiębiorstwa przejawia się autonomią wewnętrzną i zewnętrzną ,która zwykle jest ograniczona w przedsiębiorstwach państwowych lub działających w ramach koncernu.

 

 

Wyodrębnienie prawne oznacza zdolność firmy do podejmowania działań prawnych takich jak zawieranie umów ,zaciąganie kredytów bankowych i występowanie jako odrębny podmiot w obrocie towarowym.

 

 

Rola krajowych rejestrów sądowych:

- zapewnienie dostępu do jawnej wiarygodnej informacji o  podmiotach                     gospodarczych co winno służyć zwiększeniu bezpieczeństwa obrotu gospodarczego

 

Wyodrębnienie techniczne i organizacyjne oznacza ,że dana firma posiada sobie tylko właściwą strukturę organizacyjną pozwalającą jej w zorganizowany sposób wykonywać określone działania.

Wyodrębnienie techniczne i organizacyjne tworzy podstawy formułowania wyodrębnienia ekonomicznego.

 

 

ZASADY DZIAŁALNOŚCI FIRM

 

- zasada gospodarności ( ogólna zasada racjonalnego postępowania mówiąca o tym ,że maksymalny stopień realizacji celu osiąga się poprzez uzyskanie większego efektu przy danym nakładzie środków lub uzyskania oczekiwanego efektu przy użyciu minimalnego nakładu środków.

Sposób użycia środków zgodny z zasadą racjonalnego gospodarowania nazywa się optymalnym użyciem  środków w przeciwieństwie do ich marnotrawstwa  ,które jest przejawem nieracjonalności działania.)

 

- zasada przedsiębiorczości ( gotowość do podejmowania oraz twórczego rozwiązywania problemu i zespół cech warunkujących bycie dobrym przedsiębiorcą.

 

Ekspansywność ,rozwój ,poprawa sytuacji

Wyszukiwanie i wykorzystywanie pojawiających się okazji aby sprostać zwiększającej się konkurencji.

Zrywanie z tradycyjnymi sposobami produkowania i dystrybucji dóbr i usług.

Wykorzystywanie pojawiających się nowych możliwości i elastycznego przystosowania się do zmieniających się warunków.

 

Zasada rentowności – samowystarczalność oznacza osiąganie zysku ze sprzedaży dóbr i usług w pewnym okresie. Pozwala na pokrywanie z nadwyżką kosztów zbywanej produkcji dochodami z jej sprzedaży.

 

Przestrzeganie tej zasady wiąże się z koniecznością prowadzenia ewidencji

księgowej oraz kalkulacji kosztów za usługi i wyroby.

 

Rachunek ekonomiczny – jest narzędziem realizacji zasady gospodarności ,pozwala lepiej wykorzystać zasadę rentowności oraz ma silny związek z zasadą przedsiębiorczości. Oznacza on sposób mierzenia nakładów i efektów działalności gospodarczych sprzyjających podejmowaniu optymalnych decyzji dla maksymalizacji efektów użytkowych.

Zmusza do myślenia kategoriami alternatywy oraz stosowania narzędzi matematycznych i wymiernych elementów rachunku. Tam gdzie nie ma konieczności lub możliwości wyboru nie występuje problem optymalizacji ,a więc nie ma także rachunku ekonomicznego.

 

Klasyfikacja przedsiębiorstw – kryteria podziału

 

- wielkość

- rodzaj działalności

- sposób zintegrowania zakładu

- forma własności

- forma organizacyjno prawna

 

Ze względu na sposób zintegrowania zakładów wyróżnia się przedsiębiorstwa wielozakładowe

- zintegrowane poziome ( podstawowe zakłady zajmują się realizacją jednej z faz cyklu produkcyjnego.)

- konglomeraty ( podstawowe zakłady zajmują się działalnością nie mającą ze sobą żadnego związku technologicznego.

 

Klasyfikacja przedsiębiorstw ze względu na formę własności.

 

- prywatne ( jednoosobowe firmy ,spółki ,gosp. Rolne )

- samorządu terytorialnego ( gminne ,komunalne )

- państwowe

- spółdzielcze

- organizacji społecznych

- zagraniczne

- mieszane

 

 

Ze względu na formę organizacyjno prawną:

 

- przedsiębiorstwo jednoosobowe ( spółki; cywilna ,jawna ,komandytowa ,sp. z o.o. ,akcyjna )

- spółdzielnie

- przedsiębiorstwa państwowe

 

                                                                                                           10.10.2009 r.

 

Elementy typologii przedsiębiorstw

 

1.     Formy te są swoistymi wzorcami prawno-organizacyjnymi określającymi w szczególności wymagania , założycielstwo rozwiązań , strukturę władzy i odpowiedzialność w przedsiębiorstwie.

2.     Wyższy stopień zróżnicowania form prawno-organizacyjnych (indywidualizacji rozwiązań ) świadczy o elastyczności systemu i jego zorientowaniu na rozwój przedsiębiorstw.

 

 

Pojęcie rachunkowości jej zakres , funkcje , metody i zasady.

 

 

Rachunkowość jest systemem odzwierciedlenia mierników pieniężnych , sytuacji majątkowej i finansowej jednostek gospodarczych oraz kompleksowego ujmowania zachodzących w nich zjawisk i procesów gospodarczych w uporządkowany sposób za pomocą specyficznych metod , form , rozwiązań organizacyjnych i technicznych.

 

Rachunkowość obejmuje opis przyjętych zasad rachunkowości , prowadzenie ksiąg rachunkowych , okresowe ustalanie lub droga inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów.

Wycenę aktywów i pasywów oraz ustalenie wyniku finansowego , sporządzenie sprawozdań finansowych ( bilans i rachunek zysków i strat ) i innych których dane wynikają z ksiąg rachunkowych , gromadzenie i przechowanie dokumentacji poddanie badaniu i ogłoszenie sprawozdań finansowych.

 

Aktywa – majątek przedsiębiorstwa

Pasywa – źródło majątku

 

 

                            FUNKCJE RACHUNKOWOŚCI

 

1.     Funkcja informacyjna – polega na dostarczaniu informacji wykorzystywanych między innymi przy sporządzaniu sprawozdań finansowych lub przy podejmowaniu decyzji gospodarczej.

 

2.     Funkcja kontrolna – realizowana za pośrednictwem różnorodnych działań kontrolnych np. dokumentowanie wszystkich operacji gospodarczych , sporządzanie bilansu obrotowego sald na koniec okresu sprawozdawczego czy tez przeprowadzaniu okresowego spisu z natury w celu porównania stanu faktycznego ze stanem ujętym w ewidencji księgowej.

 

 

3.     Funkcja sprawozdawcza – polega na sporządzaniu sprawozdań przekazywanych organom państwowym takim jak  Urząd Skarbowy , Urzędy statystyczne , ZUS , banki , sądy rejestrowe czy też prezentowane przez przedsiębiorstwa dla potrzeb akcjonariuszy , udziałowców i kontrahentów.

 

 

               METODY POZNAWCZE RACHUNKOWOŚCI

 

 

1.     Podmiotowa jest to pomiar i rejestracja zdarzeń gospodarczych oraz stan środków , rozpatruje się z punktu widzenia danej jednostki.

 

2.     Bilansowa – zasoby gospodarcze i związane z nimi zdarzenia ujmowane są dwustronnie.

 

3.     Momenty i okresy sprawozdawcze – określenie stanów środków gospodarczych w danym momencie zdarzeniu gospodarczym , ujmowane są w danym okresie sprawozdawczym.

 

4.     Wyceny – ujmowanie tylko tych zdarzeń gospodarczych , które można określić wartościowo

 

5.     Grupowania – tworzenie w ramach podmiotu i jego różnorodnych grupach podstaw selekcji lub logicznej klasyfikacji.

 

                         ZASADY  RACHUNKOWOŚCI

 

 

1.     Memoriałowa  - ujmowanie w okresie wszystkich osiągniętych przychodów i kosztów niezależnie od terminu zapłaty.

 

2.     Współmierności – przeciwstawienie przychodom kosztu ich uzyskania

 

3.     Periodyzacji – jest to podział i ujmowanie zdarzeń gospodarczych na okresy.

 

4.     Istotności – przedmiotem rachunkowości są zdarzenia istotne z punktu widzenia oceny sytuacji majątkowej i finansowej.

 

5.     Ciągłości – korzystanie z tych samych sposobów postępowania w kolejnych okresach.

 

6.     Ostrożnej wyceny – odnosząca się do sposobów wyceny składników bilansowych i określenia kosztów i przychodów.

 

7.     Kontynuacja -  założenie iż podmiot będzie kontynuował działalność w następnych okresach a więc posiada takie same zasoby majątkowe i źródła jego finansowania.

 

 

Bilans – informacja o sytuacji majątkowej i finansowej jednostki .Obejmuje składniki majątku danej jednostki oraz źródła finansowania tego majątku. Bilans sporządzany jest na podstawie ewidencji księgowej wszystkich operacji gospodarczych zaistniałych w danym roku obrotowym. Dane te zebrane w formie zestawienia obrotów i sald stanowią bezpośrednią podstawę sporządzania bilansu.

Podstawowe składniki aktywów i pasywów wykazuje się w bilansie według rzeczywistego stanu na ostatni dzień roku obrotowego zgodnie ze stanem ewidencyjnym i po uzgodnieniu z wynikami przeprowadzonej inwentaryzacji.

 

Aktywa – ( zasoby , którymi dysponuje jednostka ; majątek trwały i obrotowy )

Jest to zestawienie według kryterium rosnącej płynności czyli od najtrudniejszych do spieniężenia składników aktywów trwałych przez zapasy i należności do środków pieniężnych.

          WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE

 

 

To prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż 1 rok

takich jak : autorskie prawa majątkowe , koncesja , prawa do wynalazków , znaków towarowych , wzorów użytkowych oraz zdobniczych.

 

Rzeczowe aktywa trwałe - to środki trwałe o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok ( nieruchomości , budowle , budynki , spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego , maszyny , urządzenia , środki transportu , ulepszenia w środkach trwałych , inwentarz żywy ).

 

Należności długoterminowe – kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości , które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznej.

 

Inwestycje długoterminoweto aktywa nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tych aktywów, uzyskania z nich przychodów w formie odsetek , dywidend lub innych pożytków a w szczególności

 

aktywa finansowe ( udziały , akcje , papiery wartościowe , udzielone pożyczki

 

nieruchomości i wartości niematerialne – prawa , które nie są użytkowane przez jednostkę lecz zostały nabyte w celu osiągnięcia z nich korzyści.

 

Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe – część kosztów  lub odroczonego podatku dochodowego , które dopiero w przyszłości będą zmniejszać kapitał własny , ale przejściowo są aktywowane tzn. zaliczane do kosztów bilansu.

 

 

                                   AKTYWA  OBROTOWE

 

 

Zapasy – to rzeczowe aktywa obrotowe , materiały nabyte w celu zużycia w ciągu kolejnego roku obrotowego na własne potrzeby , wytworzone lub przetworzone przez jednostkę produkty gotowe ( wyroby lub usługi ) zdatne do sprzedaży w toku produkcji  , półprodukty oraz towary nabyte w celu odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym ,a w szczególności materiały , towary , półprodukty , zaliczki na dostawy , produkty w toku , produkty gotowe.

 

Należności krótkoterminowe – ogół należności z tytułu dostaw i usług , które stają się wymagalne w ciągu 12 miesięcy .

 

Inwestycje krótkoterminowe – aktywa nabyte w celu osiągania korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tych aktywów  uzyskania z nich przychodów w formie odsetek , dywidend lub innych pożytków w ciągu 12 miesięcy.

 

Krótkoterminowe rozliczenie międzyokresowe – czas aktywowania wynosi do 12 miesięcy.

 

 

Pasywa – kapitały własne plus zobowiązania i rezerwy na zobowiązania .

Zestawienie według kryterium rosnącej wymagalności czyli począwszy od kapitałów własnych , które nie są wymagane przez rezerwy i zobowiązania długoterminowe , aż do zobowiązań krótkoterminowych.

 

Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania ( forma zabezpieczenia )

Zobowiązania , których termin wymagalności lub kwota nie są pewne. Rezerwy tworzy się na przyszłe zobowiązania , których kwoty można w sposób wiarygodny oszacować , a szczególności na straty z transakcji gospodarczych w toku w tym z tytułu udzielonych gwarancji , poręczeń , operacji kredytowych , skutków toczącego się postępowania sądowego.

 

Zobowiązania długoterminowe – obowiązek wykonywania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości , które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki później niż w ciągu przyszłych 12 miesięcy.

 

Zobowiązania krótkoterminowej.w. do 12 miesięcy

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                              

 

 

                  RACHUNEK  ZYSKÓW  I  STRAT

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin