3 Posługiwanie się przyrządami obserwacyjno.doc

(161 KB) Pobierz
6 batalion dowodzenia

6 batalion dowodzenia

 

 

 

ZATWIERDZAM                                                                                                     

Dowódca kompanii rozpoznawczej

Kpt Jacek GRĘDA

Data...........................

 

PLAN KONSPEKT

do przeprowadzenia zajęć z terenoznawstwa z plutonem rozpoznawczym

w dniu 24.043.2006

 

TEMAT:               3 Posługiwanie się przyrządami obserwacyjno pomiarowymi będącymi na wyposażeniu pododdziału.

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                 OPRACOWAŁ

              Dowódca 1 plutonu

                                                 ppor Maciej GOC

 

 

 

 

 

 

 

 

KRAKÓW

2006

 

 

TEMAT:               3 Posługiwanie się przyrządami obserwacyjno pomiarowymi będącymi na wyposażeniu pododdziału.

 

CEL:                            - uczyć żołnierzy ogólnej budowy i przeznaczenia lornetki, peryskopu oraz busoli.


FORMA:                             Ćwiczenie praktyczne.

 

MIEJSCE:               OSPG ZIELENIEC


CZAS:               x 45 min.


ZAGADNIENIA SZKOLENIOWE:

1.     Przeznaczenie i ogólna budowa lornetki pryzmatycznej LP 7 x 45.

2.     Przeznaczenie i ogólna budowa peryskopu zwiadowcy.

3.     Przeznaczenie i ogólna budowa busoli AK.

LITERATURA:

1.     „Topografia wojskowa" Szt. Gen. WP Oddział Topograficzny.

2.     „Tablice poglądowe do nauki topografii wojskowej" Szt. Gen. wew. 7/32/98.

3.     „Terenoznawstwo" Szt. Gen. 1985.

4.     „Instrukcje przyrządów…”.

WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE:
PRZED ZAJĘCIAMI:

-        przygotowuję PLAN- KONSPEKT do zajęć;

-        przed zajęciami przeprowadzam instruktaż z dowódcami drużyn oraz z wyznaczonymi
osobami funkcyjnymi;

-        dzień przed zajęciami sprawdzam plany pracy oraz przygotowanie osób funkcyjnych do zajęć;

-        sprawdzam przygotowanie oraz skompletowanie środków materiałowo- technicznych;

-        w dniu zajęć sprawdzam w rejonie pododdziału wygląd zewnętrzny żołnierzy oraz ich
wyposażenie /do zajęć/;

W CZASIE ZAJĘĆ:

-        zajęcia prowadzone są formą ćwiczenia praktycznego;

-        w czasie zajęć zwracam szczególną uwagę na metodyczne szkolenie żołnierzy przez dowódców
drużyn /w przypadku stwierdzenia rażących niedociągnięć przerywam natychmiast szkolenie w
drużynie, wzywam dowódcę drużyny i omawiam stwierdzone błędy/;

-        wymagam właściwego zachowania się dowódców drużyn oraz zgodnego z regulaminem
podawania komend;

-        zwracam uwagę na czynności wykonywane przez żołnierzy;

-        w czasie marszu żołnierze doskonalą technikę poruszania się w terenie różnymi sposobami.

 

 

 

 

 

 

 

ORGANIZACJA SZKOLENIA:

Ćwiczenie praktyczne / sposobem szeregowym /.

 

- część wstępną i końcową prowadzę osobiście /dowódca plutonu/;

- część główną zajęć organizuję sposobem szeregowym /PN prowadzą dowódcy drużyn
   wg modelu podstawowego /, zmianą na PN kieruję osobiście.

 

 

 

 

ROZPOCZĘCIE ZAJĘĆ

/d-ca plutonu











3 drużyna
ZAGADNIENIE 3

/ d-ca drr/

2 drużyna

ZAGADNIENIE 2

/ d-ca drr /

1 drużyna
ZAGADNIENIE 1

/ d-ca drr/









 

ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ

/d-ca plutonu/

 

 

 

 

 

 

 

WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:

-    czynności wykonywać tylko na komendy instruktorów;

-    zabraniam oddalania się z miejsca ćwiczenia;

-    zabraniam odkładania broni;

-    zabraniam kierowania broni w stronę ludzi;

-    zabraniam podnoszenia znalezionych środków pozoracji pola walki;

-    nakazuję zwrócić szczególną uwagę na nierówności i przeszkody terenowe w czasie szkolenia
oraz podczas przemarszu;

-    nie wykonywać czynności które mogą doprowadzić do wypadku.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

LP-

Zagadnienia.

Czynności kierownika zajęć.

Czynności szkolonych.

1.

Część wstępna.
… min.

- sprawdzenie obecności;
- podanie tematu, zagadnień i celu zajęć;
- podanie organizacji i przebiegu zajęć;
- omówienie warunków bezpieczeństwa;
- przejrzenie rozładowania broni;

Słuchają i wykonują
polecenia.

2.

Część główna.


…. min.

 

 

Ćwiczenie
praktyczne.

Realizacja zagadnienia nr 1.            -    …. min.
- załącznik nr 1.

Instruktor omawia przeznaczenie i ogólną budowę lornetki pryzmatycznej LP 7x45, następnie dostosowanie do szerokości rozstawu oczu i ustawienia ostrości widzenia.


Realizacja zagadnienia nr 2.            -    …. min.
- załącznik nr 2.

Instruktor omawia przeznaczenie i ogólną budowę peryskopu zwiadowcy, następnie ustawienie ostrości widzenia.


Realizacja zagadnienia nr 3.            -    …. min.
- załącznik nr 3.

Instruktor omawia przeznaczenie i ogólną budowę busoli AK. Następnie wyznacza cztery kierunki i nakazuje wykonać marszobieg na zadanych kierunkach / odległość na jednym kierunku nie większa niż 300m /.

 

 

 

 

 

Ćwiczą praktycznie.

3.

Część końcowa.
…. min.

- przejrzenie rozładowania broni;
- sprawdzenie sprzętu i wyposażenia żołnierzy;
- omówienie zajęć;

- wskazanie najlepiej ćwiczących;
- podanie tematu następnych zajęć;

Słuchają i wykonują
...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin