Akustyka.doc

(21 KB) Pobierz
Akustyka

Akustyka

 

FALA – jest to zaburzenie równowagi jaka powstaje w jednym punkcie ośrodka sprężystego przenosi się na inne cząsteczki ośrodka oraz nosi miano ruchu falowego albo FALI .

OKRES "T"  f = 1/T albo T = 1/f  DŁUGOŚĆ FALI nazywa się odległość jaką przebędzie fala w czasie 1 okresu.

= vT   lub     = v/f

ZASADA HUYGENSA Wszystkie punkty ośrodka, do którego dochodzi fala, staje się źródłem nowej fali kulistej.

KĄT P. I O. Kąt, jaki został utworzony promień fali padającej z prostą prostopadłą do płaszczyzny odbijającej (K. P.), jest on równy kątowi jaki z tą prostą tworzy promień odbity.

Kąt padania jest równy kątowi padania.

PRAWO ZAŁAMANIA - Stosunek sin kąta padania do sin kąta załamania jest równy stosunkowi prędkości fali w ośrodku pierwszym do prędkości fali w ośrodku drugi.

DYFRAKCJA Zjawisko dyfrakcji opiera się na zmianie kierunku rozchodzenia się fali wówczas, kiedy przechodzi ona obok przeszkody albo przez otwory.

INTERFERENCJA  Zjawisko interferencji tworzy się na skutek nałożenia się fal spójnych.

FALA AKUSTYCZNA jest to podłużna fala zagęszczeń  oraz rozrzedzeń ośrodka, może się ona rozchodzić się w ciałach stałych, ciałach ciekłych oraz ciałach gazowych. UCHO LUDZKIE może słyszeć dźwięki o częstotliwościach które leżą w granicach 16 - 20000 Hz poniżej 16 Hz to infradźwięki, powyżej 20000 ultradźwięki.

TONem nazywa się wrażenie dźwiękowe które jest wywołane sinusoidalnymi falami akustycznymi. Jest produkowany przez ciała które drgają ruchem harmonicznym. Ton złożony składa się z tonu podstawowego, i pewnej ilości tonów większych  nazywanych tonami harmonicznymi.

NATĘŻENIE DŹWIĘKU jest równe liczbie energii E powiązanej z falą akustyczną, jaka w ciągu jednostki czasu t przepływa przez jednostkę powierzchni S ustawioną prostopadle do kierunku rozchodzenia się zaburzenia.

I = E/ S t ,  [I] = W/m2

.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin