SCIAGA NA REGIONALNA.doc

(100 KB) Pobierz
WSPÓŁCZESNE KRĘGI CYWILIZACJA PODZIAŁ WG

WSPÓŁCZESNE KRĘGI CYWILIZACJA PODZIAŁ WG.HANTINGTONA

CHARAKTERYSTYKA CZARNEJ AFRYKI

Czarna Afryka–część Afryki na płd. od Sahary, zamieszkanej w większości przez ludność czarnoskórą. Czarna Afryka jest wciąż jednym z najbardziej zacofanych gospodarczo regionów świata. Stała się ofiarą jednego z największych i najbardziej absurdalnych eksperymentów socjotechnicznych na świecie. Została podbita i skolonizowana. Narzucono jej wszelkie normy kulturowe, obyczajowe, stroje, język. Afryka została poszatkowana sztucznymi granicami, co spowodowało podzielenie narodów oraz umieszczenie w jednym kraju wrogo nastawione do siebie plemiona. Afryka zamieszkuje 1500 plemion. Wielu mieszkańców prowincji żyje jeszcze w prymitywnych tukulach – plemiennych wioskach. Ich tryb życia prawdopodobnie nie zmienił się od 30 000 lat. Plemiona te wyznają animizm. Większość ludzi nie ma prądu, ani żadnych innych nowoczesnych wynalazków. Są trudności z dostępem do podstawowych usług. Do wielu zagubionych w lesie wiosek nie dotarła jeszcze współczesna cywilizacja, a nauka jest zabroniona przez starszyznę w wielu plemionach. Analfabetyzm w niektórych miejscach przewyższa 50%. Długie susze dodatkowo utrudniają sytuację w Sahelu, gdzie wielu mieszkańców utrzymuje się z prymitywnego rolnictwa i pasterstwa. Szaleje tam wiele chorób m.in. malaria i AIDS, a w niektórych krajach często wybuchają wojny.

BAŁKANIZACJA AFRYKI z wykładu

Afryka stała się ofiara 1 z największych i najbardziej absurdalnych eksperymentów socjotechnicznych w dziejach świata. Została podbita i skolonizowana, narzucono jej nowego Boga, stroje obyczaje, język. Poszatkowano ja sztucznymi granicami, które podzieliły jedne narody, a innym, nierzadko wrogim sobie od lat, kazały mieszkać w 1 państwie.

Czarna Afryka, która rozciąga się na pd. Od Sahary, liczy ok.1500 ludów, czyli grup o tej samej kulturze, zaliczających się do rasy negroidalnej. Ludzie są bardzo silnie związani więzami rodzinnymi, plemiennymi, etnicznymi. Pł. Część Afryki jest zamieszkana głównie przez białych Arabów i Bezberów. Trudności, jakie często przeżywa Afryka SA tłumaczone tradycjami wspólnotowymi, które opóźniły tworzenie się nowoczesnych państw.

W Afryce występuje ponad 1000jezyków. Niektóre stosowane w kontaktach handlowych, stały się tzw. jezykami wehikularnymi, umożliwiając porozumiewanie się ludom o różnych językach ojczystych. Tka role pełni m.in. język hausa w części Afryki Zach. Czy też suahili w Afryce Wsch.

OAZA SAHARY: OSOBLIWOŚCI GEOGR. I PROBLEMATYKA SPOŁ-GOSPOD. NA PRZYKŁADZIE EGIPTU

EGIPT: państwo usytuowane w płn.-wsch. części Afryki i na półwyspie Synaj w Azji, zajmuje obszar około 1001450km2. Egipt graniczy na płd. Z Sudanem, na Zach. Z Libią, na wsch. Z Izraelem, płn. Granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Śródziemnego. Podzielony administracyjnie na 25 prowincji. Językiem urzędowym jest arabski, angielski stosunkowo dobrze znany. Waluta narodowa: funt egipski. Egipt ma kształt zbliżony do kwadratu. Afrykańską i azjatycką część kraju łączy Przesmyk Sueski, przez który przebiega Kanał Sueski łączący Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym. Rozległe obszary Egiptu zajmują pustynne równiny wzniesione średnio kilkaset m n.p.m.. Osadnictwo skupiło się wzdłuż doliny Nilu. W Egipcie wyróżnia się 6 głównych regionów naturalnych: dolinę Nilu, deltę Nilu, wybrzeże Morza Śródziemnego, Pustynię Zachodnią, Pustynię Wschodnią i Półwysep Synaj. Przez cały obszar kraju z płd. Na płn. Płynie Nil. W swym górnym biegu przełamuje się przez wychodnie granitowych skał platformy saharyjskiej, tworząc bystrza i kaskady znane pod nazwą Katarakt. Delta Nilu stanowi obszar gęsto zaludniony i intensywnie zagospodarowany. Wybrzeże Morza Śródziemnego jest słabo rozwinięte. Wzdłuż wybrzeża rozwinęły się osady rybackie i miejscowości wypoczynkowe. Pustynia Zachodnia ciągnie się wzdłuż granicy z Libią, stanowi teren wyżynny o zróżnicowanych formach krajobrazu pustynnego. Klimat kontynentalny, suchy, jedynie na płn. Wybrzeżach śródziemnomorski. Obecnie największe źródło dochodów Egiptu stanowi turystyka. Ważnymi źródłami dochodów są również opłaty pobierane za korzystanie z Kanału Sueskiego oraz eksport ropy naftowej. Na terenie Egiptu występują: ropa naftowa, gaz ziemny, ruda żelaza, fosforany, mangan, wapień, gips, talk, azbest, rudy ołowiu i rudy cynku. Współczesne rolnictwo egipskie nie jest w stanie zaspokoić wewnętrznych potrzeb kraju ze względu na szybko rosnącą liczbę ludności. Pomimo to sektor rolniczy i przemysł przetwórstwa spożywczego są jednymi z lepiej rozwijających się gałęzi gospodarki w tym kraju.

STANY ZJEDNOCZONE.KOLONIZACJA EUROPEJSKA OBECNEGO TERYTORIUM USA. ROZWÓJ TERYTORIALNY W XVIII I XIX

USA(kolonizacja,rozwój terytorialny): HISZPAŃSKA: w 1513r. na Florydę z Haiti przybywa Jean Ponce de Leon, który sprowadza afrykańskich niewolników. Założyli oni w 1565r. stan Augustine. Hiszpanie ufortyfikowali miasta. Powstały: Kalifornia, Teksas, Nowy Meksyk. FRANCUSKA: 1534r. – Francuzi od ujścia rzeki św. Wawrzyńca ku płd., 1698r. u delty Missisipi-Nowy Orlean. HOLENDERSKA: 1609r. powstają Nowe Niderlandy, 1625r. Nowy Amsterdam przejęty przez Anglików. ANGIELSKA: kompania londyńska w Wirginii i Plymouth. ROSYJSKA: Alaska. ROZWÓJ TERYTORIALNY: (XVIII-XIX) 1775-1783 wojna o niepodległość-zatopienie herbaty. 4.07.1776 deklaracja niepodległości. 1819 zakupiono Florydę. 1821 Teksas zamieszkiwany przez Amerykanów. 1848 traktat pokojowy z Meksykiem. 1867 Rosjanie sprzedają Alaskę. 1898 przyłączenie Hawajów. 1861-1850 wojna domowa (zniesienie niewolnictwa).

OSOBLIWOŚCI RZEKI NILI JEJ DOLINY

NIL: jest najdłuższą rzeką w Afryce. Nad Nilem rozwinęła się 1 cywilizacja na świecie. Pozwala produkować pożywienie-poprzez nawadnianie pól. Od Nilu uzależnionych jest wielu Egipcjan. Długość Nilu to 6700 km, płynie ze środkowe Afryki aż po M. Śródziemne. Najdalszy dopływ Nilu to rzeka Kagera, płynąca z Burgundii do jeziora Wiktorii. Jinja w Ugandzie wędruje jako Nil Wiktorii aż do wodospadu Kabalega. W dalszym etapie przecinając jezioro Alberta, już jako Nil Alberta ląduje w Namule. Zaczyna się już terytorium Sudanu. W Charumbie  wpada jako Nil Błękitny. Nil  łączy się z rzeką Atbara. W tym samym momencie Nil staje się wielką rzeką płynącą przez Egipt w stronę Morza Śródziemnego. Rzeka ta odegrała ogromną rolę w transporcie, bo był to najłatwiejszy i najtańszy środek komunikacji. Nil to także jedyne połączenie Sudanu Południowego z Północnym. Nil umożliwiał również wzrost roślin uprawnych, bo jego wylewy dostarczały wilgoci niezbędnej do uprawy roli oraz żyzną glebę. Dostarczał żywności, w tym ryb oraz  bardzo cennej trzciny papirusowej.

BOLSONY-LOKALIZACJA I CHARAKTERYSTYKA GEOGRAFICZNA

BOLSONY: to bezodpływowe kotliny pochodzenia tekoniczno-denudacyjnego, które są zasypywane przez osady pochodzące z niszczenia otaczających łańcuchów górskich. Materiał zwietrzelinowy gromadzi się w postaci wysypisk i jest przenoszony przez wody epigenetyczne i wtedy tworzą się stożki napływowe. Centralna część bolsonów stanowi plaja gdzie tworzą się okresowe słone mokradła lub jeziora, których wody zawierają duże ilości zawiesiny i soli. Po wyparowaniu następuje krystalizacja, z której tworzą się skorupy ilasto solne, złoża boraksy tu i saletry. Przykładem bolsonu jest Dolina Śmierci-najniżej położone miejsce w USA.

Z WIKIPEDII Bolson - forma ukształtowania powierzchni ziemi: rozległa, bezodpływowa kotlina w strefie śródgórskiej, w warunkach klimatu suchego, pochodzenia tektonicznego lub denudacyjno-tektonicznego. Wypełniają ją aluwia (pyły, iły, piaski, żwiry), pochodzące z niszczenia otaczających bolson gór. W związku z tym, że w klimacie suchym ma miejsce bardzo intensywne wietrzenie mechaniczne, u podnóży gór gromadzą się duże ilości materiału zwietrzelinowego, który później transportowany jest przez cieki okresowe i osadzany u wylotu ich dolin w postaci licznych rozległych stożków napływowych. Tworzą one równinę lekko nachyloną w stronę środka bolsonu, zwaną bajada. W centralnej części bolsonu występuje zazwyczaj tzw. playa, wypełniona nieprzepuszczalnymi osadami, a w jej obrębie bezodpływowe słone jezioro lub bagnisko.

Kuro-Siwo: ciepły prąd morski opływający wschodnie wybrzeża Japonii.

San Andreas: uskok tektoniczny w Kalifornii

Wezbrania na Nilu występują w: od czerwca do października

Pustynia kamienista to: hamada

Wyprawa BELGICA odbyła się: w rejonie płw. Antarktycznego (1897-1899)

Dolina KRZEMOWA położona jest: San Francisco (USA)

Mammoth Cave to: jaskinia krasowa w Kentucky (USA)

Długość Nilu wynosi: 6671km

ZRÓŻNICOWANIE

KRĘG CYWILIZACJI MUZŁUMAŃSKIEJ: Północna Afryka, Półwysep Arabski, Pakistan, Bangladesz, Indonezja, Uzbekistan, Afganistan, Tadżykistan, Turcja, Iran, Irak. Islam nie jest nową religią, lecz ostateczną kulminacją i dopełnieniem tej samej podstawowej wiary, którą Bóg objawił przez wszystkich Swych proroków wszystkim ludziom. Dla 20% populacji światowej Islam jest nie tylko osobistą religią, ale i sposobem życia. Ponad miliard ludzi wszystkich ras, narodowości i kultur na całym globie to muzułmanie – od pól ryżowych w Indonezji po pustynie w sercu Afryki, od drapaczy chmur w Nowym Jorku po namioty Beduinów w Arabii. .Tylko 18% muzułmanów żyje w świecie arabskim; 20% z nich na terytoriach Subsaharyjskiej Afryki. Największa społeczność muzułmańska znajduje się w Indonezji. Duże rejony Azji zamieszkałe są przez muzułmanów, a ważne mniejszości można znaleźć w krajach centralnej Azji, Indiach, Chinach, Północnej i Południowej Ameryce, Wschodniej i Zachodniej Europie.

ROZPAD ZSRR: Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Litwa, Łotwa, Estonia, Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Kazachstan, Rosja, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan. UKRAINA: wcześniej Ruś Kijowska, potem uzależniona od Tatarów, następnie Księstwo Litewskie. Po buncie Chmielnickiego nastąpiło oderwanie dużej części obecnej Ukrainy. Pomogli mu Rosjanie(Ukraina pod wpływem ZSRR). Po upadku Rosji Carskiej-nieudana próba odzyskania niepodległości. Podczas Pomarańczowej Rewolucji-cios dla Rosji, Ukraina częściowo autonomiczna. Liczy 25 obwodów. Powierzchnia 603 700 km2. Ludność około 49 mln. Stolica Kijów(ponad 2,5 mln mieszkańców). Inne miasta: Odessa, Krzywy Róg, Lwów, Czarnobyl. Region typowo rolniczy, a obok liczne kopalnie węgla kamiennego.

GRANICE ANTARKTYDY(ZAŁĄCZYC RYS Z KOMENTARZEM)

ANTARKTYDA (rysunek): a) podłoże lądowe lądolodu, b) skraj wspartego na lądzie lodu kontynentalnego, c) skraj unoszących się na wodzie lodowców szelfowych, d) skraj lodu zatokowego, który utrzymuje się przez cały rok, e) skraj szelfu kontynentalnego, f) granica konwergencji antarktycznej

Mapa konturowa Antarktydy

INDIE-PAŃSTWO NĘDZY CZY SZANSY NA ROZWÓJ

INDIE: państwo w płd. Części kontynentu azjatyckiego. Problemy związane z religią. Zajmują czołowe miejsce pod względem pogłowia bydła. Hinduizm surowo zabrania uboju tych zwierząt. Dostarczają one mleka, naturalnego nawozu, materiału na opał, ale korzyści są nieporównywalnie mniejsze od tych, które udałoby się osiągnąć przez przeznaczenie ich do konsumpcji. Dochodzi do paradoksu. „Gwoździem do trumny” są nieustannie wybuchające konflikty zbrojne. Do najbardziej zaciętego należy spór o Kaszmir. Oba kraje dysponują bronią nuklearną. Gospodarka-państwo rozwijające się o rosnącym potencjale przemysłowym i dużym udziale sektora państwowego w gospodarce. Opiera się na rolnictwie. Kraj bogaty w zasoby naturalne, koszt pracy jest tam stosunkowo tani jednak stopień otwartości systemu gospodarczego jest mały, a polityka gospodarcza kraju ogranicza działa inwestorów zagranicznych. Największe nakłady Indie przeznaczają poza obroną na energetykę, transport, komunikację oraz usługi socjalne.

Róże gipsowe pustyni powstają: w osadach piaszczystych poniżej powierzchni

Sebkha lub szott to: słone jezioro na pustyni

Sahara to przeważnie pustynia: kamienista

El Nino to: prąd morski na Pacyfiku wywołujący anomalia pogody

Ryft to: typ rowu tektonicznego

Morze Sargassowe jest położone: w środkowo Zach. części Oceanu Atlantyckiego

Górami orogenezy alpejskiej w Europie są: Alpy, Apeniny, Pireneje

Lodowiec Kołka: na Kaukazie zerwał się powodując katastrofę

JAPONIA-PAŃSTWO WYSPIARSKIE

JAPONIA: państwo wyspiarskie we wschodniej części kontynentu azjatyckiego, obejmujące grupę Wysp Japońskich oraz około 3 tys. mniejszych wysp w północno-zach. Części Oceanu Spokojnego. Łącznie zajmuje obszar 377835 km2. Większe miasta: Jokohama, Osaka, Nagoja, Sapporo, Kyoto, Kobe, Hiroszima itd. Podzielona administracyjnie na 43 prefektury, 2 prefektury miejskie, miasto wydzielone Tokio oraz prowincję Hokkaido. Religia: większość buddyści, mniejsze ilości wyznawców: konfucjanizm, taoizm, szinto. W ukształtowaniu krajobrazu dominującą rolę odgrywają obszary górskie, zajmujące niemal 2/3 pow. Kraju. Największe obszary nizinne położone są wzdłuż wybrzeży. Najwyższym szczytem jest wulkan Fudżi położony w środkowej części wyspy. Ogółem na wyspach japońskich znajduje się 196 wulkanów, z których 30 jest aktywnych. Japonia znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie. Na państwo ze względu na charakter wyspiarski ogromny wpływ ma klimat. Klimat zróżnicowany, co związane jest z dużą rozciągłością południkową kraju. Wyspy japońskie leżą w 2 strefach klimatycznych: umiarkowany ciepły-północ, podzwrotnikowy-południe. Duży wpływ na pow. Wywierają monsuny.

ZMIANY ANTROPOGENICZNE W DOLINIE NILU I ICH SKUTKI (PRZYRODNICZE,GOSPODARCZE,SPOŁECZNE) PO WYBUDOWANIU TAMY ASUAŃSKIEJ

TAMA ASUAŃSKA: to jedna z dwóch zapór na Nilu, w pobliżu miasta Asuan w Egipcie. Sama tama wzbudziła ogromną sensację jeszcze przed powstaniem. Przed wybudowaniem tamy człowiek był zależny od środowiska przyrodniczego, co wynikało z jesiennych wylewów Nilu, który użyźniał ziemię, materiał do budowy domu (wapń). Po zbudowaniu tamy oraz po rozbudowach nastąpiły zmiany środowiska naturalnego, co przejawiło się w: zmianie reżimów naturalnych procesów oraz funkcji oaz, wzrostem sedymentacji Nilu, brzegi Nilu w Kairze zostały poddane erodowaniu, nastąpiła rozbudowa pól i kanałów, rozpoczęto nawożenie (zielona rewolucja), początek industrializacji i napływ ludności do miast, wzrost zanieczyszczeń (kanały i ścieki), wzrost zachorowań na choroby zakaźne, brak dostarczania związków organiczno-mineralnych do gleb, zmieniają się stosunki ludzi do środowiska tzw. Zmiany mentalne.

WSPÓŁCZESNE KREGI CYWILIZACJI (PODZIAŁ S.P.HUNTINGTONA) CHARAKT. GEOGR. KRĘGU CYWILIZACJI KONFUCJAŃSKIEJ

KRĘG CYWILIZACJI KONFUCJAŃSKIEJ: w skład kręgu cywilizacyjnego wg Samuela P. Huntingtona wchodzi: Chiny, Azja płd.-wsch., Tygrysy Azjatyckie, diaspora chińska, Trzy Państwa Chińskie-Chiny Komunistyczne, Hongkong, który był kolonią Wielkiej Brytanii, oraz Tajwan-Tygrys Azjatycki obok Singapuru i Korei Południowej. Konfusionizm - doktryna moralno-polityczna, religijno-filozoficzna oraz światopoglądowa, która jest głoszona przez Konfucjusza. Konfucjusz to chiński filozof żyjący w VI w., głosił on powrót do tradycji i przeszłości, mówił, że każdy z nas (ludzi) ma z góry ustaloną pozycję hierarchię patryjarcharno-funkcjonalną.

KAUKAZ. CHARAKTERYSTYKA GEOGR.MASYWU GÓRSKIEGO.PAŃSTWA KAUKASKIE I ZAKAUKASKIE-WYMIEŃC KRÓTKA CHARTKA. WYBRANEGO PAŃSTWA

KAUKAZ: Najwyższy szczyt-Elbus 5642m. Długość-1500km, szer.-110-180km. Góry między Morzem Czarnym i Morzem Kaspijskim. Górotwór alpejski, fałdowy. Trzy podłużne strefy: wysokogórska(pow.4500m.n.p.m.), dwie niższe strefy stokowe(N i S). Starsze uchy górotwórcze: kaledońskie i hercyńskie- górotwór zniszczony i zrównany. Fałdowania alpejskie: obniżenia i wypiętrzenia-silne uskokowe przemieszczenia zrębowe (koniec 3rzędu i początek 4rzędu). Budowa geologiczna: Część W-bardzo urozmaicona(prekambryjskie gnejsy i granity, paleozoiczne łupki ilaste, wapienie). Część E-peryferia Kaukazu(jurajskie łupki ilaste, skały wulkaniczne tufy i diabazy, kredowe wapienie, margle, piaskowce). Obszar aktywny sejsmicznie. Jaskinia Krubera-Woronia (w listopadzie 2004 speleolodzy przekroczyli granicę 2 tys. Metrów). Kaukaz włączony do Rosji. KRAJE KAUKASKIE to: Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Turkmenistan, Tadżykistan, Uzbekistan. Uzbekistan to kraj, który zamieszkuje 25,2 mln ludności na pow. 447,4 tys. Km2. Stolicą jest Taszkent. Narodowości, które zamieszkują Uzbekistan to: Uztecy 71%, Rosjanie 8%, Tadżycy, Kazachowie oraz Tatarzy. Dochód narodowy na 1 mieszkańca to 1700 USD.

GLOBALIZACJA-SZANSA CZY ZAGROŻENIE

GLOBALIZACJA: a) swobodna wędrówka kapitału, dostęp do wolnych rynków, masowa produkcji, POP kultura, komunikacja międzynarodowa. B) globalizacja świata przestępczego, mafii, narkomanii, unikanie podatków. C) formy życia społecznego, międzynarodowe organizacje, ruchy religijne, sekty. Proces globalizacji może dać światu zarówno szansę na rozwój, jak i może stać się zagrożeniem. SCENARIUSZE PRZYSZŁOŚCI: 1) cybertopia: scenariusz pozytywny-dzięki technologii świat stanie się lepszy. 2) bogaci i jeszcze bogatsi: negatywny-rośnie przepaść między biednymi a bogatymi, liczba ludności najszybciej rośnie w Afryce i Azji płd. 3) stagnacja gospodarcza: negatywny-problemem są miejsca pracy, problem ludzi zbędnych, bogaci są w stagnacji. 4) wielki bazar: pozytywny-rozkwit gospodarki Azji wsch. I płd.-wsch., zaciera się różnica między północą a południem.

GLOBALIZACJA z wykładu

To pojecie używane, aby opisać zmiany w społeczeństwach i gospodarce światowej, które wynikają z gwałtownego wzrostu międzynarodowej wymiany handlowej i kulturowej. Opisuje zwiększenie wymiany informacyjnej, przyspieszenie i spadek cen transportu, a także wzrost handlu międzynarodowego oraz inwestycji zagranicznych spowodowanych znoszeniem barier oraz rosnących współzależności między państwami. W ekonomi termin ten oznacza gł. zjawiska związane z liberalizacją wymiany handlowej lub „wolnym handlem”. W szerszym znaczeniu odnosi się do rosnącej integracji i współzależności między jednostkami działającymi globalnie, czy to na platformie społecznej, politycznej czy ekonomicznej.

Główne wymiary globalizacji: wymiar gospodarczy, kulturowy, polityczny

Serir to pustynia: żwirowa

Katarakta to: system progów na rzece

Zwierzęta w Arktyce to: renifer, lis polarny, niedźwiedź polarny, rosomak

Permafrost to: wieloletnia zmarzlina

Najwyższy szczyt Atlasu to: Dżebel-Tubkal

Uczestnicy „Belgici”: Arctowski, Dobrowolski, Amundsen

Aleuci to: lud żyjący na Alasce

Sieć erozyjna na pustyni jest gęsta ze względu na: odsłonięte podłoże i ulewny charakter epizodycznych opadów

JAPONIA to archipelag wysp i wysepek ciągnących się wzdłuż wschodnich wybrzeży Azji i tworzących łuk długości 2990 km. Liczne półwyspy i zatoki sprawiają, że linia brzegowa jest bardzo dobrze rozwinięta, a jej długość wynosi 29 751 km. Na południowym zachodzie przez Morze Wschodniochińskie Japonia graniczy z Chinami, na zachodzie Morze Japońskie oddziela kraj od obu Korei oraz Rosji. Na północy cieśnina Sōya oddziela Japonię od rosyjskiej wyspy Sachalin, a Cieśnina Kunaszyrska (Nemuro) od Wysp Kurylskich, terytorium spornego z Rosją. Od wschodu i południa kraj oblewają wody Oceanu Spokojnego, a wzdłuż wybrzeży ciągnie się głęboki rów tektonicznyRów Japoński.

Wyspy Japońskie leżą na styku czterech płyt tektonicznych: wielkiej eurazjatyckiej, północnoamerykańskiej, przemieszczającej się w kierunku zachodnim (ok. 10 cm rocznie) płyty pacyficznej oraz mniejszej filipińskiej, z racjiracji, czego nawiedzają częste trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów. Na wchodzącym w skład "ognistego pierścienia Pacyfiku", terytorium Japonii znajduje się około 80 czynnych wulkanów, spośród których największą aktywność wykazują te z Kiusiu, zwłaszcza Aso, ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin