Rejon Giewontu i Czerwonych Wierchów.doc

(29 KB) Pobierz
DOLINA BYSTREJ wielka, walna dolina w Tatrach Zachodnich rozgałęziająca się na kilka mniejszych dolin: Dolinę Jaworzynki, Dolinę Kasprową, Dolinę Goryczkową, Dolinę Kondratową

DOLINA BYSTREJ wielka, walna dolina w Tatrach Zachodnich rozgałęziająca się na kilka mniejszych dolin: Dolinę Jaworzynki, Dolinę Kasprową, Dolinę Goryczkową, Dolinę Kondratową. Do ważniejszych szczytów okalających tę dolinę należą: Nosal, Wielka Królowa Kopa, Kasprowy Wierch, Goryczkowa Czuba, Kondracka Kopa, Giewont. Na terenie tej doliny znajdują się dwa schroniska turystyczne: na Kalatówkach i w Kondratowej Dolinie, a także jedna z dzielnic Zakopanego -Kuźnice skąd prowadzi jedyna w Tatrach Polskich kolej linowo-gondolowa na Kasprowy Wierch. W obrębie tej doliny znajduje się również kolejka linowo-krzesełkowa w Kotle Goryczkowym.

 

DOLINA MAŁEJ ŁĄKI najmniejsza z dolin walnych Tatr Polskich osiągająca powierzchnię ok. 6 km2. Od wsch. nad doliną wznosi się potężny masyw Giewontu, od pd. zaś" Dolinę Małej Łąki ograniczają szczyty Czerwonych Wierchów: Kopa Kondracka i Małołączniak. Grań odchodząca od Malołączniaka i biegnąca przez Kobylarz do Przysłopu Miętusiego i Hrubego Regla oddziela Dolinę Małej Łąki od Doliny Kościeliskiej. W środkowej części doliny rozciąga się Wielka Polana Małołącka będąca kiedyś' centrum wypasowym owiec. W górnej części doliny, od zach. wznosi się Wielka Turnia opadająca stromymi ścianami na dno doliny.

 

DOLINA STRĄŻYSKA jest jedną z najładniejszych dolinek reglowych w Tatrach w pobliżu Zakopanego. Jej długość wynosi ok. 3 km a powierzchnia 3,8 km2. Dolina ta rozpoczyna się przy końcu ulicy Strążyskiej w Zakopanem i biegnie aż do podnóży Giewontu. Od zachodu dolinę tę otaczają: Samkowa Czuba, Łysanki i Grzybowiec, od wschodu Sarnia Skała i Suchy Wierch. Powyżej Strążyskiej Polany dolina rozgałęzia się na dwie odnogi: Małą Dolinkę i Dolinę Wielkiej Równi. U wylotu doliny znajduje się Polana Młyniska, gdzie stoi leśniczówka TPN.

 

GIEWONT 1895 m n.p.m. jeden z najbardziej znanych i popularnych szczytów w Tatrach dominujący nad Kotliną Zakopiańską. Szczyt wznosi się ponad Dolinę Małej Łąki od zach., Dolinę Bystrej od pd.-wsch. ponad dwie doliny reglowe: Dolinę Strążyską i Dolinę Białego. Od pn. Grań Giewontu dzieli się na 3 szczyty: od zach. Mały Giewont, środkowy, najwyższy wierzchołek Wielki Giewont i za Przełęczą Szczerba Długi Giewont. Na Wielkim Giewoncie wznosi się symbol Zakopanego, potężny 15-metrowej wysokości stalowy krzyż postawiony w 1901 roku. Ku pn. Giewont opada niemal pionową 600-metrową ścianą. Drogi prowadzące na szczyt są dość łatwe, a mimo to góra ta pochłonęła już kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych.

 

HOTEL GÓRSKI PTTK NA POLANIE KALATÓWKI u podnóża Kalackiej Turni na wysokości 1198 m n.p.m. znajduje się budynek hotelowy wybudowany w roku 1938 na narciarskie Mistrzostwa Świata FIS. Posiada 86 miejsc noclegowych.

Tel. (0-18) 20-128-27.

 

SCHRONISKO na Polanie Kondratowej znajduje się na wysokości 1335 m n.p.m.
W latach 1947-48 PTT wybudowało w tym miejscu schronisko turystyczne, które w latach następnych powiększono o dodatkowe skrzydło. Obecnie schronisko posiada 20 miejsc noclegowych. Tel. (0-18) 20-152-14.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin