'W Leśnym Skarbcu'' Konspekt ZajęćData: 30-12-2004 o godz. 13:00:00Temat: Konspekty lekcji
Scenariusz zajęć „W leśnym skarbcu” opracowała mgr Aleksandra Szczurek, nauczyciel kształcenia zintegrowanego Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ustroniu....W puszczy starej, ciemnym borzeW młodym zagajnikuRzucisz okiem to dostrzeżeszRobotę leśnikówTutaj młodzik, tam porębaTu się szkółka grodziOd świtania aż do zmrokuLeśnik lasem chodzi...
Scenariusz zajęćOśrodek tematyczny: W LEŚNYM SKARBCUTemat dnia: Wycieczka dydaktyczna do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w IstebnejScenariusz zajęć „W leśnym skarbcu” opracowała mgr Aleksandra Szczurek, nauczyciel kształcenia zintegrowanego Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ustroniu.Cel główny (wiadomości):
· zapoznanie uczniów z różnorodnością flory i fauny beskidzkich lasów
· poznanie odgłosów zwierząt i śpiewu ptaków występujących w Beskidach podczas prezentacji słowno - muzycznej w Ośrodku
· oglądanie barwnych tablic i gablot obrazujących m.in. różne gatunki i fazy rozwojowe drzew, rodzaje drewna, rośliny chronione, owady i motyle oraz szkodniki lasów
· zaznajomienie się z drzewostanem Beskidów (ścieżka dydaktyczno – przyrodnicza Olza, zwiedzanie Muzeum Świerka oraz zapoznanie się z pracami w szkółce leśnej przy Regionalnym Banku Genów Świerka Istebniańskiego)
Cele operacyjne (umiejętności): Uczeń:
· bierze udział w planowaniu i organizowaniu wycieczki
· potrafi zachować się właściwie podczas wycieczki
· dostrzega piękno i uroki Beskidu Śląskiego
· wie, jakie drzewostany występują w Beskidach
· potrafi rozróżnić i nazwać drzewa
· nazywa ptaki i zwierzęta występujące w lasach istebniańskich
· rozumie konieczność ochrony lasów
· obserwuje warstwową strukturę lasu, rozpoznaje organizmy żyjące w poszczególnych warstwach
· zna zasłużonych leśników – Karola Śliża i Jana Małysza z Nadleśnictw Wisła i Istebna
Metody, techniki, formy:
· wycieczka dydaktyczna
· pokaz, obserwacja
· rozmowa
· ekspozycja
· działalność praktyczna
· drama
· praca zbiorowa jednolita, w grupach zróżnicowana, indywidualna jednolita
Czas trwania wycieczki: jeden dzieńŚrodki dydaktyczne i materiały: karty pracy, krzyżówki, kartki, mazaki, naturalne okazy w środowisku leśnym, ilustracje.Uwagi:
Przebieg zajęćI. Przygotowania do wycieczki1. Nauka i wspólne śpiewanie piosenki o pracy leśników (Zał. nr 1).2. Uczniowie rozwiązują krzyżówkę (Zał. nr 2).3. Odczytanie zaszyfrowanego hasła z rozsypanki sylabowej (Zał. nr 3).4. Głośne odczytanie haseł. Rozmowa kierowana na temat lasów, ich znaczenia i konieczności ochrony.5. Odgrywanie scenek dramowych związanych z ochroną lasu i właściwym zachowaniem się w lesie.6. Przypomnienie celów wycieczki i jej trasy.7. Omówienie zasad zachowania się podczas wycieczki.8. Rozdanie kart pracy, które należy wypełnić po powrocie z wycieczki (Zał. nr 4).II. Przebieg wycieczki1. Przejazd autokarem trasą Ustroń – Wisła – Istebna. Podziwianie pięknej panoramy Beskidów z miejsc widokowych.2. Przywitanie się z przewodnikiem Ośrodka Edukacji Ekologicznej:
· zapoznanie dzieci z „Panoramą Beskidzką” (przewodnik pokazuje uczniom ekspozycję stałą ukazującą florę i faunę beskidzkich lasów),
· zwiedzanie wystaw, oglądanie zgromadzonych barwnych tablic i gablot przedstawiających różne gatunki i fazy rozwojowe drzew, rośliny chronione, owady i szkodniki lasów,
· obserwowanie innych eksponatów wystawionych w części piwnicznej,
· prezentowanie gry na rogu myśliwskim, uczniowie próbują wydobyć dźwięk z rogu myśliwskiego,
3. Podsumowanie zwiedzania – rozmowa kierowana:
· Jakie ptaki i drzewa występują w naszych lasach?
· Jakie drzewa i krzewy widzieliśmy?
· Co ciekawego zaobserwowaliście?
· Co Was zainteresowało?
4. Przerwa śniadaniowa na polu biwakowym. Zabawy i gry ruchowe.5. Spacer ścieżką dydaktyczno – przyrodniczą „Olza”:
· Zachęcanie do uważnej obserwacji – zabawa „zostań zielonym detektywem”, wręczanie odznak dla najlepszych „zielonych detektywów”.
· Przydział zadań poszczególnym grupom:
- rodzaj lasu – drzewa, krzewy, rośliny,- zwierzęta, ptaki, płazy, owady,- warstwy lasu – co znajduje się w poszczególnych warstwach? - skarby lasu oraz korzyści z lasu,- szkodniki lasów oraz ochrona lasów. Uwaga: obserwacje prowadzimy tak, aby uczniowie postrzegali życie lasu za pomocą różnych zmysłów – wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku.
· Podsumowanie zebranych wiadomości. Członkowie poszczególnych grup prezentują zebrane wiadomości dotyczące zadań. Starają się udowodnić, że poznali wszystkie tajemnice lasu. Nagrodą za wnikliwe obserwacje są odznaki „Jestem zielonym detektywem”.
6. Zwiedzanie Muzeum Świerka i szkółki leśnej.7. Podziękowanie przewodnikowi. Pożegnanie.8. Zabawy ruchowe kończące wycieczkę:
· Sadzimy drzewka w leśnej szkółce (na tle odgłosów lasu naśladowanie ruchem kolejnych czynności: sadzenie drzewek, podlewanie, pielenie, pokazywanie jak rosną drzewa).
· Zabawy ruchowe: „Lisek”, „Stary niedźwiedź”.
9. Swobodne wypowiedzi o wycieczce:
· Czego dowiedzieliśmy się podczas wycieczki?
· Co Wam się najbardziej podobało?
10. Powrót do szkoły. Przypomnienie o wypełnieniu w domu karty pracy (Zał. nr 4).ZAŁĄCZNIKIZałącznik nr 1PiosenkaW puszczy starej, ciemnym borzeW młodym zagajnikuRzucisz okiem to dostrzeżeszRobotę leśnikówTutaj młodzik, tam porębaTu się szkółka grodziOd świtania aż do zmrokuLeśnik lasem chodziJeleń ryczy, dzięcioł stukaLeśnik pilnie słuchaKażdy głos jest zrozumiałyDla naszego zuchaŻaden szkodnik, łobuz żadenSzkody tu nie zrobiąBy przed nimi las obronićWszyscy się sposobiąZałącznik nr 2Krzyżówka
1
S
O
N
A
2
P
Z
I
M
K
3
Ś
L
4
R
U
5
B
D
...
lupolanka