D_Tomczyk_scenariusz od ziarenka do bochernka.doc

(27 KB) Pobierz
Scenariusz wycieczki ( imprezy poznawczo turystycznej)we wsi Kawęczyn

Scenariusz wycieczki ( imprezy poznawczo turystycznej)we wsi Kawęczyn przeznaczonej dla dzieci 6- letnich.

 

Temat: „ Od ziarenka do bochenka’’

 

Wiosenno – letnia pora czy jesienna sprzyja podróżom rekreacyjnym, turystycznym , poznawczym. Po zimowym wypoczynku  wszyscy jesteśmy spragnieni kontaktu z naturą , przyroda. Zastanawiamy się czy wyjazd z dziećmi przedszkolnymi poza teren zamieszkania może mieć miejsce? Zamierzam przekonać wszystkie zainteresowane osoby nie mające pewności, że jest to najprzyjemniejsza forma pracy wychowawczo- dydaktycznej w przedszkolu, stanowiąca źródło zdrowia, wiedzy i radości. Jest doskonałym środkiem odkrywania świata, jego poznawania poprzez bezpośredni kontakt ze środowiskiem społeczno- przyrodniczym, uczy właściwego zachowania się w grupie społecznej.

    Każdy program wycieczki jest starannie opracowany, organizacyjnie uporządkowany, tematycznie interesujący, dopasowany do potrzeb i możliwości dziecka.

 

 

Cele główne: - kształtowanie przywiązania  do regionalnej tradycji

                      - poznanie tradycji związanych z wypiekiem chleba

 

 

Cele operacyjne: dziecko

                      - uzupełnia wiedzę na temat historii regionu

                      - korzysta z różnych źródeł informacji

                      - rozumie znaczenie tradycji

                      - skutecznie komunikuje się

                      - współpracuje w grupie

Czas trwania : 1 dzień

Trasa wycieczki : Radom- Kawęczyn- Radom

 

 

Przebieg:

1.      Wyjazd z przedszkola po śniadaniu, około 8,30. Wycieczka bez rodziców poza teren zamieszkania w nieznanym kierunku może wywołać w grupie lekkie zdenerwowanie.

2.      „ Piekarnia” pierwszy punkt wycieczki. Pokaz dzieciom całego cyklu produkcji pieczywa i urządzeń wykorzystywanych do tego celu ( piece do wypiekania chleba, opalane węglem, drewniane łopaty służące do wkładania i wyjmowania chleba z pieca węglowego). Krótkie przypomnienie bajki o Jasiu i Małgosi, kiedy to Baba Jaga chciała wsunąć je za pomocą takiej samej łopaty do pieca.

3.      „ Niespodzianka ‘’ złociste , pachnące, świeże rogale podarowane dzieciom przez pracowników piekarni.

4.      „ Młyn elektryczny’’ następny punkt wycieczki; kiedyś napędzany wodą. Młynarz opowiada dzieciom o sposobie przerobu zboża na mąkę. Pogadanka nt. :’’ Od ziarenka do bochenka”. Dzieci oglądają wszystkie urządzenia rozmieszczone we młynie oraz pozostałości po napędzie wodnym młyna: rzeczka, spad wodny tzw. Próg wodny.

5.      Po zwiedzeniu młyna dzieci jada do pięknie położonego kompleksu poznawczo- rekreacyjnego. Gospodarz staropolskim zwyczajem wita gości uroczyście chlebem i solą, a następnie zaprasza wszystkich do karczmy zbudowanej z wielkich drewnianych bali na poczęstunek. Po wypiciu herbatki i zjedzeniu bułeczki na wycieczkowiczów czeka kolejna atrakcja.

6.      „ Przejażdżki konnym zaprzęgiem’’. W tym też gospodarstwie po raz pierwszy dzieci miały możliwość w bezpośrednim kontakcie dotknąć i pogłaskać prawdziwe, domowe zwierzęta: kozy, konie, a także zobaczyć z bliska kury, indyki.

7.      „ Zwiedzanie skansenu wsi mazowieckiej ”tj. sprzętu i przedmiotów używanych dawniej w gospodarstwie w XIX wieku. Oglądać można między innymi uprząż konną, urządzenia do uprawy roli i hodowli zwierząt, studnia do czerpania wody- żuraw. W chacie znajduje się kuchnia węglowa, gliniane i żeliwne naczynia, maselnice, kołowrotki, żelazka na węgiel drzewny, drewniane łóżka itd. Każdy z tych przedmiotów mogą dzieci zobaczyć z  bliska, niektóre dotknąć, porównując je z obecnie znajdującymi się w użytku.

8.      Po tych atrakcjach poznawczych wszystkie dzieci zostają zaproszeni na prawdziwą ucztę przy ognisku i samodzielne pieczenie kiełbasek.

9.      Zabawy na świeżym powietrzu lub w pomieszczeniu zamkniętym ( w zależności od pogody).

10.  Zabawa dyskotekowa zorganizowana przez gospodarza w karczmie.

11.  Powrót do przedszkola. Mali turyści pełni wrażeń, troszeczkę zmęczeni, ale uśmiechnięci wracają do domu, gdzie czekają rodzice.

12.  Podsumowaniem  wycieczki może być :

- wystawa plastyczna

- wystawa fotograficzna

-album.

 

 

 

 

                                                             Opracowała:   mgr Dorota Tomczyk

                                                           Przedszkole Publiczne nr 1 w Radomiu

                  

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin