DODAWANIE CIENIA.docx

(64 KB) Pobierz

DODAWANIE CIENIA

Dodany graficznie cień może uatrakcyjnić ramkę lub zostać wykorzystany w inny sposób przy tworzeniu interesującego obrazu z udziałem fotografii cyfrowej.


Istnieją dwa sposoby na dodanie cienia. Możemy go dodać przy pomocy Warstwa - Styl warstwy - Opcje mieszania, ale metoda ta nie zawsze dobrze się sprawdza, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z bardziej złożonymi obiektami. Pokażę teraz na prostym przykładzie jaki jest drugi sposób na dodawanie cienia. Musimy najpierw ustalić jego kształt. Tak, oczywiście będzie on podobny do kształtu obiektu, który ma go rzucać, ale niezupełnie. Należy pamiętać, że zależnie od rodzaju oświetlenia cień będzie różnie zniekształcony, nie wspominając już nawet o kierunku jego padania i odległości od obiektu.


W pierwszym kroku musimy zaznaczyć obiekt. jeśli znajduje się on na zwykłej warstwie i jest wydzielony z tła, posługujemy się Zaznacz - Wczytaj zaznaczenie, wskazujemy odpowiednie źródło i klikamy OK. Zaznaczenie zostanie wczytane.

 

http://www.cyfrografia.pl/dodawanie_cienia1.jpg


Następnie tworzymy nową warstwę przy pomocy funkcji Warstwa - Nowa warstwa i umiejscawiamy ją pomiędzy tłem, a warstwą z obiektem. Tu docelowo ma znaleźć się cień. Klikamy na tą warstwę w palecie warstw, aby ustawić ją jako aktywną. Potem w palecie narzędzi wskazujemy kolor narzędzia czarny (górny prostokąt) i używamy Edycja - Wypełnij. Wskazujemy w górnym menu opcję Kolor narzędzia i zatwierdzamy przyciskiem OK. Cień już teoretycznie jest, ale wciąż go nie widać.


Używamy Zaznacz - Nic (lub w wersji Photoshop CS, która ma już nieco sensowniejsze tłumaczenie: Zaznacza - Odznacz), aby zrezygnować z zaznaczenia. Pracując nadal na warstwie cienia, używamy Edycja - Przekształć - Zniekształć i operujemy punktami skrajnymi w taki sposób, aby uzyskać pożądany kształt cienia:

 

http://www.cyfrografia.pl/dodawanie_cienia2.jpg

 

Nie pozostaje nic innego jak tylko zmniejszyć krycie warstwy z poziomu palety warstw - tak, aby czarny kształt przestał wyglądać jak plama smoły, a był nieco przezroczysty, szary jak przystało na cień.
Finalnie używamy Filtr - Rozmycie - Rozmycie gaussowskie, aby zmiękczyć krawędzie cienia w stopniu zależnym od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.

http://www.cyfrografia.pl/dodawanie_cienia3.jpg


Na koniec można pracując na warstwie obiektu skorzystać z Warstwa - Styl warstwy - Opcje mieszania i włączyć opcję Faza i płaskorzeźba, ustawiając parametry w taki sposób:

 

http://www.cyfrografia.pl/dodawanie_cienia5.jpg

 

Dzięki temu koło zamieni się w kulę, oświetloną ze strony lewej krawędzi kadru. Cień wówczas wygląda wiarygodniej:

 

http://www.cyfrografia.pl/dodawanie_cienia4.jpg

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin