Paulina Brzozowska
Marta Bzdak
Pedagogika, gr. V
Scenariusz zajęć dla dzieci 6 letnich.
Temat: Wprowadzenie cyfry „4 ”. Zajęcia z zakresu tematycznego „Zwierzęta w gospodarstwie rolnym”.
Cele ogólne:
- zapoznanie z cyfrą „4”
- utrwalanie przeliczania zwierzątek w zakresie 4
- utrwalanie liczenia na zbiorach:
za mało, za dużo, tyle samo
Cele szczegółowe:
- uczeń zna cyfrę „4”
- uczeń potrafi przeliczać w zakresie 4
- uczeń potrafi liczyć na zbiorach
- dziecko zna zwierzęta żyjące w gospodarstwie rolnym
Metody
słowna, oglądowa, praktycznego działania
Formy
zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne
kartki ze zwierzątkami, ilustracje zwierząt , kartka z cyfrą „4”, karty pracy do utrwalenia pisania i liczenia w zakresie 4
Przebieg:
· Jakie znacie zwierzęta żyjące na wsi?
· Czy lubicie zwierzęta?
· Jakie macie w domu zwierzęta?
2. Zaprezentowanie dzieciom obrazku psa. Rozmowa na temat z jakich się składa się piesek. Ile pies ma łap?
3. Pokazanie dzieciom obrazków ze świnkami i kaczuszkami. Liczenie ile jest świnek i kaczuszek na obrazkach.
4. Prezentacja cyfry „4” Nauczycielka przywiesza na tablicy kartkę z cyfra 4. Dzieci opisują jej wygląd. Kreślą jej kształt w powietrzu, na podłodze, na plecach kolegi lub koleżanki.
5. Dzieci dostają karteczki z cyframi od 1 do 4. Zadaniem dzieci jest uszeregowanie cyferek od największej do najmniejszej, oraz przeliczenie ich.
6. Na tablicy nauczycielka przywiesza obrazki z konikami i krokówkami. Koniki maja różne kolory lejców a krowy różne kolory dzwonków na szyi. Nauczycielka zadaje dzieciom pytania:
§ Który z kolei jest konik z czerwonymi lejcami?
§ Który z kolei jest konik z zielonymi lejcami?
§ Który z kolei jest konik z niebieskimi lejcami?
§ Który z kolei jest konik z żółtymi lejcami?
§ Która z kolei jest krówka z czerwonym dzwonkiem?
§ Która z kolei jest krówka z niebieskim dzwonkiem?
§ Która z kolei jest krówka z żółtym dzwonkiem?
§ Która z kolei jest krówka z zielonym dzwonkiem?
7. Każde dziecko dostaje określony rysunek ze zwierzątkami żyjącymi na wsi np: na jednym obrazku znajduje sie1 konik, na następnym 3 świnki, 4 krówki itd. Dzieci siedzą przodem do tablicy. Wyznaczone przez Panią dziecko mówi jakie zwierze/ta znajduje/ją
się na jego obrazku i ile ich jest? . Porównywanie liczebności zbiorów- czego jest więcej koni ,świnek czy krówek.
8. Pani wymienia 1 liczbę od 1 do 4 , dzieci które mają taka liczbę zwierzątek jaką wymieniła Pani podnoszą rękę do góry itd.
9. Zabawa ruchowa „ Pieski na spacer , pieski do domu”
Na umówiony sygnał „pieski do domu” dzieci ustawiają się we wcześniej ustalonym miejscu na sali. Po słowach „pieski na spacer” dzieci poruszają się po sali.
10. Dzieci dostają karty pracy z cyfra 4. Zadaniem dzieci jest narysowanie cyfry 4 według wzoru podanego na karcie pracy.
11. Dzieci dostają karty pracy z narysowanymi na nich figurami geometrycznymi kołami kwadratami. Dzieci maja policzyć kwadraty i koła na rysunkach a następnie dorysować taka liczbę kwadratów i kół aby było ich po 4.
wuzeczek1