4.5.doc

(51 KB) Pobierz



 

 

 

 

 

4.5. Zaprojektowanie instalacji elektrycznej w mieszkaniu

 

Przy projektowaniu instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy określić pewne warunki wstępne, które można ująć w następujący sposób:

1.                          Należy określić zakres wykonania instalacji elektrycznej (np. instalacja siłowa, oświetleniowa, w jednym projekcie część siłową i oświetleniową instalacji.

2.                          Należy uzgodnić i dokonać zatwierdzenia przez Zakład energetyczny mocy elektrycznej zapotrzebowanej i warunków zasilania energią elektryczną (typ układu zasilania - w mieszkaniach zasilanie z sieci typu TN, jednorazowe lub trójfazowe).

 

Znając zasady projektowania instalacji elektrycznej możemy przystąpić do tworzenia dokumentacji technicznej w sposób następujący:

1.      Dokonać podziału instalacji elektrycznej na obwody (narysować odpowiedni schemat elektryczny).

2.      Należy ustalić, czy przewody mają być układane w rurkach izolacyjnych pod tynkiem, czy też przewody układane na ścianie w tynku, czy też przewody układane w listwach i kanałach instalacyjnych.

3.      Należy dobrać odpowiednie natężenie oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach, stosując odpowiednie źródła światła (głównie żarówki kompaktowe- energooszczędne do oświetlenia ogólnego o odpowiednim strumieniu świetlnym i mocy elektrycznej oraz świetlówki i żarówki halogenowe do oświetlenia miejscowego). Według przepisów wymagane natężenie oświetlenia w miejscach pracy czytelniach, pokojach biurowych, salach wykładowych wynosi 300-500 lx, na przykład w poczekalniach 100-150 lx. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór oprawy oświetleniowej (w łazienkach oprawy wykonaniu szczelnym umieszczone w strefie 3) do źródła światła. Oprawa zapewnia odpowiedni kąt rozsyłu światła i nieodpowiednie jej ułożenie może wpłynąć na zmianę strumienia świetlnego (jego zmniejszenie). Poza tym oprawy z żarówkami silnie nagrzewają się w czasie świecenia, w związku, z czym na oprawach jest podawana największa dopuszczalna moc żarówki. Jest żyrandol o mocy zainstalowanych żarówek 150-300 W oraz dodatkowo w miejscach pracy żarówki. Przeciętnym pokoju o powierzchni ok. 20m2 o białym suficie i jasnych ścianach potrzebny jest żyrandol o mocy zainstalowanych żarówek 150- 300W oraz dodatkowo w miejscach pracy lampy przenośne z żarówką o mocy 75 W.

4.      Do każdego wydzielonego obwodu należy zsumować moc pobieraną przez odbiorniki, należące do każdego obwodu i obliczyć prąd obciążenia.

5.      Każdy obwód należy zabezpieczyć przed przetężeniami bezpiecznikowymi lub nadmiarowym wyłącznikiem instalacyjnym o prądzie znamionowym najbliższym większym od prądu obciążenia obwodu (dobieramy zabezpieczenie z odpowiednich tabel, wartości znamionowe prądów tych zabezpieczeń gwarantuje szybkie ich zadziałanie w razie zwarcia doziemnego i pełnią funkcję ochrony przeciwporażeniowej).

6.      Korzystając z tej samej tabeli dla danego zabezpieczenia dobieramy wymagany przekrój przewodów dla każdego obwodu.

7.      Jeśli długość jakiegoś obwodu przekracza 15 m obliczamy potrzebny większy przekrój przewodu niż to podano w tabeli ze względu na dopuszczalny spadek napięcia.

8.      Na schemacie elektrycznym na każdym obwodzie zaznaczamy typ i przekrój przewodów, a także żył , oraz prądy znamionowe zabezpieczeń.

9.      Rysujemy plan mieszkania w odpowiedniej skali nanosząc instalacje elektryczną stosując odpowiednie symbole.

10.  Sporządzamy opis techniczny wraz ze szczegółowym zestawieniem zastosowanych przewodów, zabezpieczeń opraw oświetleniowych, źródeł światła łączników, gniazd wtyczkowych, osprzętu elektroinstalacyjnego i innych elementów jak np. rurek izolacyjnych, jeśli były zastosowane.

Przykład planu instalacji elektrycznej w mieszkaniu przedstawia poniższy rysunek.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin