Pit stop.doc

(28 KB) Pobierz

 

 

 

Temat: Zidentyfikować czynniki szkodliwe, uciążliwe i niebezpieczne

            występujące na wybranym stanowisku lub procesie pracy.

 

 

Człowiek w środowisku pracy narażony jest na różnego rodzaju czynniki, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia lub życia człowieka. Czynniki te można podzielić na czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe. Do najgroźniejszego czynnika należy czynnik niebezpieczny, którego oddziaływanie może prowadzić do urazu lub innego istotnego natychmiastowego pogorszenia stanu zdrowia człowieka bądź do zejścia śmiertelnego.

Następnym czynnikiem jest czynnik szkodliwy, którego oddziaływanie może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia człowieka. Czynnik ten można podzielić ze względu na charakter na fizyczne, chemiczne, biologiczne, i psychofizyczne. I wreszcie ostatni czynnik uciążliwy, który generalnie nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia człowieka, lecz utrudnia pracę lub przyczynia się w inny istotny sposób do obniżenia jego zdolności do wykonywania pracy lub innej działalności bądź wpływa na zmniejszenie wydajności.

Zależnie od stężenia lub natężenia, czynniki uciążliwe mogą stać się czynnikami szkodliwymi tzn. zagrażającymi zdrowiu lub niebezpiecznymi zagrażającymi życiu.

W zależności od poziomu oddziaływania lub innych warunków czynnik uciążliwy może stać się szkodliwym, a szkodliwy niebezpiecznym.

Przedmiotem mojej analizy będzie stanowisko „pit-stop”co w wolnym tłumaczeniu brzmi

„ postój na dołku” oznaczające zatrzymanie się pojazdu uczestniczącego w wyścigach formuły 1 wykorzystywane są na dotankowanie paliwa i/lub wymianę opon, czasem także na usunięcie drobnych usterek takich jak wymiana uszkodzonego spojlera lub fragmentu nadwozia. I nic w tym nie byłoby dziwnego gdyby nie fakt, że cały proces trwa średnio 10 sekund a uczestniczy przy tym aż 17 ludzi.

 

Aby wymienić opony potrzebne są dwie osoby do podniesienia na podnośniku ręcznym pneumatycznym pojazdu, jedna z przodu druga z tyłu.

 

Na każde koło przy wymianie opon przypada po trzy osoby:

1- odkręca i przykręca kluczem pneumatycznym śrubę przy kole

1- zdejmuje koło ze zniszczoną oponą

1- zakłada koło z nową oponą

 

Na tankowanie potrzebne są dwie osoby:

1-trzyma rurę doprowadzającą paliwo na wysokości około1,5m nad ziemią

1- dociska rurę do wlewu paliwa.

 

Aby samochód bezpiecznie zatrzymał się na stanowisku w odpowiednim miejscu oraz mógł wyjechać po zakończonej pracy potrzebny jest jeden człowiek, który daje sygnał stop i start.

 

 

Czynniki występujące na tym stanowisku:

 

NIEBEZPIECZNY:

- pożar

- wybuch

- urazy mechaniczne( przejechanie, uderzenie, potrącenie)

 

SZKODLIWE:

- hałas( emitowany przez pojazd i maszyny)

- opary benzyny

- mikroklimat(wysoka temperatura)

 

UCIĄŻLIWE

- stres

- podnoszenie ciężarów

- wymuszona pozycja ciała

 

Środki ochrony indywidualnej:

 

Ubranie robocze wykonane ze skóry w postaci kombinezonu,

okrycie głowy -kask zakrywający także twarz,

rękawice wykonane również ze skóry,

ochrona słuchu- słuchawki,

buty również ze skóry na gumowej podeszwie.

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin