Scenariusz lekcji-religia
Temat: Św. Stanisław Biskup Patronem Miasta Ostrowa Wlkp.
Cel ogólny:
-zapoznanie uczniów z postacią św. Stanisława Biskupa
Cele szczegółowe:
Wiadomości:
-uczeń zna najważniejsze fakty z życia św. Stanisława
-uczeń zna fakty i mity związane ze sporem św. Stanisława z Bolesławem Śmiałym
-wie od kiedy Patronem miasta Ostrowa Wlkp jest św. Stanisław i dlaczego został wybrany
Umiejętności:
-uczeń potrafi uzasadnić dlaczego św. Stanisława nazywamy Patronem Jedności Narodu Polskiego
-uczeń potrafi wykorzystać technologię komunikacyjną w celu zebrania informacji o św. Stanisławie
Postawy:
-uwrażliwiamy uczniów na potrzebę jedności wśród ludzi
Metody:
- poszukiwawcza, problemowa, pogadanka, praca z tekstem,
Tok lekcji:
I. Czynności organizacyjne:
-powitanie
-sprawdzenie obecności
II. Wprowadzenie w temat –uświadomienie uczniom ,że każdy z mieszkańców Ostrowa Wlkp. powinien znać Patrona miasta, a jest nim św. Stanisław Biskup. Nauczyciel zapoznaje uczniów z Uchwałą Rady Miejskiej z dn. 20 lipca 2004r. na podstawie której św. Stanisław został ustanowiony Patronem naszego miasta. Uczniowie czytają tekst uchwały i analizują uzasadnienie.
Nauczyciel przypomina zadanie domowe, które polegało na wykorzystaniu różnych źródeł informacji ( literatura, Internet) i przygotowaniu prezentacji o św. Stanisławie. Do przyjęcie takiej metody pracy z uczniami skłoniły mnie słowa Konfucjusza:
,,Słyszę i zapominam
Widzę i pamiętam
Robię i rozumiem”
III. W zasadniczej części katechezy uczniowie przedstawiają osobę św.
Stanisława . W czasie prezentacji uczniowie powinni odpowiedzieć na następujące pytania :
· Kim był św. Stanisław?
· Jakie są najważniejsze fakty z jego życia?
· Co wiadomo na temat sporu św. Stanisława z Bolesławem Śmiałym?
Nauczyciel i uczniowie oceniają efekty pracy uczniów. Na osi przygotowanej przez nauczyciela wszyscy zaznaczają krzyżykiem swoją ocenę . Ważne jest, aby uczniowie uczyli się również oceniać siebie i innych , potrafili przyjmować i wyrażać krytykę , oraz pochwałę.
Nauczyciel zwraca uwagę, że przy ocenie prezentacji będzie uwzględniane:
· Zaangażowanie
· Zawartość merytoryczna
· Wiedza zdobyta podczas prezentacji
· Wypracowane materiały , pomoce (albumu, plakaty)
W zależności od tego ile grup będzie dokonywać prezentacji nauczyciel może
realizować temat na dwóch godzinach lekcyjnych.
IV. Nauczyciel podsumowuje informacje zdobyte przez uczniów skupiając się na sporze św. Stanisława z królem Bolesławem Śmiałym.
Widzimy , że Biskup wielokrotnie upominał króla za niewłaściwe postępowanie wobec poddanych i za publiczne powodowanie zgorszenia . Przestrogi pozostawały jednak bez skutku. Zgodnie z prawem kanonicznym za te wykroczenia Bp Stanisław rzucił klątwę na Bolesława Śmiałego. Biskup wezwany przed sąd królewski nie stawił się , gdyż nie pozwalało mu prawo kanoniczne i został przez króla bezprawnie skazany na śmierć. Autorytet Stanisława musiał być w Polsce ogromny , skoro według podania nawet najbliżsi stronnicy króla nie śmieli targnąć się na jego życie. Jak podaje Wincenty Kadłubek w ,,Kronice polskiej” 11 kwietnia 1079r. król i trzech dworzan wtargnęli do kościoła na Skałce, gdy Biskup odprawiał Mszę św. Bolesław Śmiały zabił Biskupa uderzeniem miecza w tył głowy , a jego ciało poćwiartował na dziedzińcu klasztornym. Na wiadomość o mordzie dokonanym na Biskupie przy ołtarzu , w czasie sprawowania Najświętszej Ofiary , cały naród stanął przeciwko królowi. Opuszczony przez wszystkich musiał iść na banicję (wygnanie).
Biskup Męczennik stał się symbolem jedności narodowej , a jego kult sprawił , że do grobu na Wawelu pielgrzymowano z całej Polski nie tylko w czasach rozbicia dzielnicowego kraju. Został kanonizowany 17 września 1253r. w Asyżu przez Papieża Innocentego IV . Święto patronalne przypada 8 maja.
Nauczyciel zadaje pytania :
· Dlaczego św. Stanisława nazywamy Patronem Jedności Narodu Polskiego?
· Czy dzisiaj taki Patron jest nam potrzebny?
Podkreślamy, że we współczesnym świecie św. Stanisław jest symbolem odwagi w upominaniu się o prawa narodu, o prawa tych, którzy są za słabi , by sami mogli się upomnieć o swój los. Św. Stanisław potrafił sprzeciwić się królowi w obronie praw moralnych, wzywał go do opamiętania i zaniechania okrucieństw wobec poddanych. Wiedział , że są wartości od których nie można odstąpić , których trzeba bronić do końca. Stąd Jan Paweł II nazwał go ,,Patronem chrześcijańskiego ładu moralnego”
Jako utrwalenie przerobionego materiału uczniowie otrzymują tekst z lukami ,
który samodzielnie uzupełniają.
.
Działo się to około ……. lat po przyjęciu przez Mieszka I chrztu św. Stolicą polskich plemion był …………………………….Władzę nad tymi plemionami sprawował ..…….…………………………W stołecznym mieście Krakowie w ………roku decyzją Bolesława Śmiałego biskupem zostaje …………….
Król prowadził przeciągające się wojny na Rusi , a w kraju w tym czasie szerzyło się bezprawie. Wielu żołnierzy , na wieść o tym , co się dzieje w kraju opuszcza króla i wraca do domów. Po powrocie z wyprawy …………………….okrutnie karze żołnierzy którzy go opuścili i ich żony , rodziny. Wtedy narasta konflikt między…………………..a………………………
Rezultatem konfliktu jest klątwa kościelna , jaką ……………………..rzuca na……………………….
Bolesław Śmiały w roku …………morduje biskupa Stanisława. Jest on coraz bardziej otaczany przez lud i rycerstwo kultem jako święty. Powstaje na ten temat wiele opowiadań i legend. W ……….roku w kościele św. Franciszka z Asyżu papież Innocenty IV ogłasza biskupa Stanisława ………………
Albumy plakaty i inne pomoce przygotowane przez uczniów będą
wykorzystane przez nauczyciela do wykonania wystawy tematycznej .
Opracowała : Marzena Bugaj
3
gloriave