Poradnik pani domu
Kuchnia
Brak filtra do kawy Jeśli zapomniałaś kupić nowe filtry do kawy, możesz je zastąpić papierowymi ręcznikami kuchennymi (z rolki).
Usuwanie kamienia z ekspresu do kawy Nie musisz się obawiać zatrucia resztkami chemicznego preparatu odwapniającego, wystarczy, że zastąpisz ten kosztowny środek roztworem wody i octu (proporcje: 2 części wody na 1 część octu). Po wyczyszczeniu przegotuj w ekspresie kilka razy czystą wodę. Nie polecam natomiast stosowania octu do usuwania kamiennego osadu z pralki, ponieważ akurat w tym wypadku ocet służy do zmiękczania wody.
Osad w naczyniu do gotowania jaj Osad, który utworzył się na dnie teflonowego naczynia do gotowania jaj, możesz usunąć używając roztworu wody z octem. Wlej roztwór do naczynia i pozostaw na godzinę, następnie wypłucz je zimną wodą.
Cytryna w zmywarce Zanim uruchomisz automatyczną zmywarkę do naczyń, włóż do koszyczka na sztućce skórkę z wyciśniętej cytryny, a unikniesz nieprzyjemnych zapachów wewnątrz urządzenia.
Zmywak do naczyń Ściereczka do zmywania naczyń lepiej wchłania wodę, jeśli przed pierwszym użyciem włożysz ją do wrzątku i pozostawisz w nim aż do ostygnięcia wody.
Ścierka do kurzu dokładniej zbiera kurz, jeśli raz na jakiś czas wypierzesz ją w wodzie z dodatkiem gliceryny.
Tworzywo tępi noże Na plastikowej desce kuchennej szybko tępią się noże. Najlepsza jest deska drewniana, ale musisz dbać o utrzymywanie jej w idealnej czystości.
Obie strony do użytku. Jeśli używasz obu stron deski kuchennej, pamiętaj, żeby cebulę i czosnek kroić zawsze po tej samej stronie.
Przebarwiona deska kuchenna Pozbędziesz się nieestetycznych plam na drewnianej desce, jeśli namoczysz ją na noc w wodzie z octem.
Krzywa deska kuchenna Wypaczonej drewnianej desce możesz przywrócić pierwotny kształt, jeśli zmoczysz ją wodą, a następnie położysz na równej powierzchni i przyciśniesz jakimś ciężkim przedmiotem, np. dużym garnkiem pełnym wody. Deska na pewno "wróci do formy".
Poplamione drewniane łyżki Drewniane łyżki kuchenne trudno doczyścić, ponieważ łatwo wchłaniają tłuszcz, który wsiąka w drewno i pozostawia trwałe plamy. Jeśli jednak przed każdym użyciem zmoczysz łyżkę zimną wodą, będzie bardziej odporna na przesiąkanie tłuszczem i obcymi zapachami. Brudne plamy z drewnianych łyżek
można również usunąć, mocząc je przez cały noc w roztworze sody oczyszczanej.
Nieprzyjemny zapach w lodówce można zlikwidować proszkiem do pieczenia. Wstaw do lodówki talerzyk z proszkiem (wymieniaj proszek co 2 tygodnie), możesz też dodatkowo położyć połówkę jabłka. Po każdym rozmrożeniu i umyciu lodówki pamiętaj, żeby przetrzeć jej wnętrze ściereczką zwilżoną w wodzie z octem.
Sól wchłania swąd Kipiące mleko, które zalewa płytę kuchenną, możesz zatrzymać, błyskawicznie posypując je solą. Poza tym sól wchłania paskudny swąd przypalającego się mleka.
Usuwanie lodu Jeśli chcesz się szybko pozbyć grubej oszronionej warstwy lodu z obudowy zamrażalnika, wstaw do wyłączonej lodówki naczynie z wrzątkiem.
Czyszczenie powierzchni chromowych Przedmioty o chromowanej powierzchni najlepiej czyści się ściereczką zwilżoną naftą. Do czyszczenia nadaje się również zmywacz do paznokci. Potem należy przedmiot starannie opłukać.
Mosiądz lśni jak złoto Wyroby z mosiądzu znów będą pięknie błyszczeć, jeśli je wyczyścisz papką sporządzoną z soli i octu. Po wyczyszczeniu opłucz przedmiot, wytrzyj go do sucha i starannie wypoleruj. Tak samo możesz postępować z wyrobami ze stali szlachetnej.
Szare mydło do kafelków Do mycia podłóg i ścian wyłożonych naturalnymi płytkami ceramicznymi, np.
terakotą, doskonale nadaje się szare mydło. Cienka matowa warstewka, jaka pozostaje po użyciu mydła potasowego, nadaje powierzchni estetyczny wygląd i działa ochronnie.
Czysta płyta kuchenna Do czyszczenia ceramicznej płyty kuchennej można używać skórek z wyciśniętej cytryny. Natrzyj brudne miejsca mokrą stroną skórki, odczekaj jakiś czas, a następnie zmyj ciepłą wodą. Tak samo możesz czyścić kuchenną glazurę.
Wazelina do płyt kuchennych Płyty kuchenne ze stali szlachetnej dobrze jest raz w tygodniu nasmarować wazeliną (oczywiście zimną i umytą płytę). Dzięki temu zabiegowi brud nie przypala się tak szybko, łatwiej też potem czyścić płytę.
Sól do brudnego piekarnika Brudne urządzenia do pieczenia: piekarnik, grill, blachę, brytfanny, posyp solą i podgrzewaj tak długo, dopóki sól nie zbrązowieje. Potem zetrzyj sól papierowym ręcznikiem i umyj przedmiot tak jak zwykle.
Sito do mąki płucz zimną wodą, ciepła woda zakleja dziurki w sicie.
Corega Tabs usuwa osad 1 tabletka środka do mycia protez zębowych, rozpuszczona w ciepłej wodzie, nadaje się nie tylko do czyszczenia protez, lecz również usuwa brudny osad z wnętrza imbryków i dzbanków do kawy.
Gąbka w pojemniku do warzyw Warzywa będą dłużej świeże, jeśli do pojemnika, w którym je przechowujesz w lodówce, włożysz suchą gąbkę, która będzie wchłaniała wilgoć; możesz też wyłożyć pojemnik bibułą kuchenną.
Szpinak czyści garnki Zamiast wylać wodę, w której gotowałaś szpinak, użyj jej do wyczyszczenia garnków ze stali szlachetnej. Kwas szczawiowy, znajdujący się w szpinaku, nadaje metalowym powierzchniom lśniący połysk. Podobne działanie ma zimny ocet, który usuwa ciemne plamy z garnków chromowanych i stalowych.
Czyszczenie żeliwnej patelni Jeśli nie chcesz dopuścić do rdzewienia żeliwnej patelni, nie myj jej w wodzie, lecz jedynie czyść na sucho, posypując solą i wycierając papierem, następnie lekko przecieraj olejem jadalnym.
Rabarbar do emaliowanych garnków Aby zapobiec pękaniu i odpryskiwaniu emalii z naczyń, nie należy wlewać do gorącego garnka (tuż po zdjęciu z ognia) zimnej wody. Poczerniałe w środku garnki znów będą jak nowe, jeśli przegotujesz w nich rabarbar.
Chleb przez maszynkę Resztki mięsa możesz bez trudu usunąć z maszynki, jeśli po jego zmieleniu przepuścisz przez maszynkę kawałek suchego chleba.
Proszek do pieczenia czyści termos Poczerniały w środku termos do herbaty lub kawy możesz oczyścić proszkiem do pieczenia (1 opakowanie) rozpuszczonym w ciepłej wodzie. Zostaw roztwór w naczyniu na 2 godziny, potem opłucz je starannie. Podczas mycia nigdy nie
zanurzaj całego termosu w wodzie, bo jeśli woda dostanie się między obudowę a szklany wkład, termos nie będzie się już nadawał do użytku. Termos przechowuj zawsze otwarty!
Przymarznięty pojemnik na lód Pojemnik na lód nie będzie przymarzał do dna półki w zamrażarce, jeżeli posypiesz go odrobiną soli albo nalejesz kilka kropel wosku.
Usuwanie zapachów kuchennych Do usunięcia nieprzyjemnych zapachów kuchennych wcale nie jest potrzebny specjalny odświeżający aerozol. Odrobina zmielonej kawy wysypana na gorącą płytę kuchenną albo skórka pomarańczy położona na płycie skutecznie pochłoną inne zapachy. Można też skropić płytę octem albo zagotować wodę z cynamonem bez przykrywania garnka.
Aromatyczny olejek w odkurzaczu Jeśli chcesz, żeby w mieszkaniu roznosił się przyjemny zapach po odkurzaniu, wlej odrobinę pachnącego olejku ziołowego do filtra w odkurzaczu albo do worka na kurz.
Czysta szczotka do naczyń Brudna szczotka do mycia naczyń znów będzie idealnie czysta, jeśli ją umyjesz w automatycznej zmywarce do naczyń; najlepiej umieścić ją w koszyczku na sztućce.
Nowa miotła dobrze zamiata Nową szczotkę do zamiatania dobrze jest włożyć przed pierwszym użyciem do kubła z zimną wodą z solą, a wówczas będzie lepiej zamiatać. Żeby nie płaszczyło się włosie, należy szczotkę przechowywać w pozycji wiszącej.
Podmrożona folia Przezroczysta folia do przechowywania żywności często się skleja. Ażeby tego uniknąć, przed użyciem włóż folię na kilka minut do zamrażalnika.
Folia aluminiowa Metalowe (ze srebra, mosiądzu itp.) półmiski i naczynia do serwowania potraw nie powinny być przykrywane aluminiową folią, ponieważ uaktywniają się wtedy pewne związki chemiczne, pod wpływem których potrawy nabierają metalicznego smaku.
Szkodniki w szafie Ażeby definitywnie pozbyć się z domu robactwa, rozkładaj co parę miesięcy świeże liście laurowe na uprzednio wysprzątanych półkach w szafach i na regałach. Karaluchy, grasujące po kuchni, wygonisz, wkładając w różne szczeliny i rowki skórki świeżego ogórka.
Ocet na komary Muchy i komary można przegonić z kuchni, jeśli od czasu do czasu wyleje się kilka kropel octu na rozgrzaną płytę kuchenną. Parujący ocet skutecznie odstrasza owady.
Szkło, porcelana, sztućce
Kryształy w zimnej wodzie Pod wpływem ciepła kryształowe naczynia tracą połysk, dlatego należy je myć wyłącznie w zimnej wodzie.
Szkło znów przejrzyste Mętne szkło znów będzie idealnie czyste, jeśli je wyczyścisz skórką cytryny. Zmatowiałym szklanym naczyniom możesz przywrócić połysk roztworem popiołu drzewnego i soli amoniakalnej (salmiaku). Wlej roztwór do naczyń i pozostaw na jakiś czas, a znów będą lśniąco czyste.
Szklanki do piwa tylko wodą Szklanice i szklane kufle do piwa myj wyłącznie w ciepłej wodzie. Nigdy nie używaj płynów do mycia naczyń, ponieważ hamują potem tworzenie się piany na piwie.
Czysta szklanka do mycia zębów Skutecznie usuniesz osad ze szklanki do mycia zębów, jeśli ją umyjesz w wodzie z octem.
Rozdzielanie szklanek Jeśli nie możesz rozdzielić dwóch szklanek, zassanych jedna w drugiej, wstaw dolną szklankę do ciepłej wody, a do górnej nalej zimnej.
Szkło nie pęka Szklanki i szklane półmiski nie będą pękać, jeśli przed nałożeniem na nie gorącej potrawy albo wlaniem gorącego płynu postawisz je na wilgotnej ścierce.
Nieszczelny wazon Pęknięty wazon do kwiatów możesz uszczelnić, zalewając pęknięcie od wewnątrz woskiem (stearyną). Drobniejsze rysy wystarczy pokryć lakierem do paznokci.
Skorupki jaj w butelce Brudny osad w szklanym wazonie albo butelce o długiej, wąskiej szyjce możesz zlikwidować używając skorupek jaj. Rozkrusz drobno skorupki i wsyp do naczynia, następnie zalej je gorący wodą z octem. Wstrząsaj naczyniem tak długo, póki nie zniknie osad. Zamiast skorupek możesz też użyć ziarenek ryżu (1 łyżka stołowa).
Nadpalone popielniczki Plamy z nadpalenia papierosami na porcelanowej popielniczce usuniesz bez trudu, trąc je mokrym korkiem zanurzonym w soli.
Porcelana ręcznie malowana Porcelanowe naczynia z ręcznie malowanym wzorem powinno się myć wyłącznie miękką ściereczką. Nigdy nie używaj do tego celu ostrych zmywaków (gąbek).
Przechowywanie porcelany Zanim odstawisz do kredensu bezcenny porcelanowy serwis, poprzekładaj poszczególne naczynia listkami papierowego ręcznika kuchennego albo papierowymi serwetkami, aby naczynia nie stykały się ze sobą.
Drewniane trzonki W wyniku częstego mycia niszczą się drewniane trzonki sztućców; dla utrzymania estetycznego wyglądu nacieraj je od czasu do czasu olejem jadalnym.
Ceramiczne trzonki Sztućców w ceramicznej oprawie nie wstawiaj zbyt ciasno do koszyczka w zmywarce do naczyń! Najpierw upewnij się, czy w ogóle nadają się do mycia w zmywarce, ponieważ może się zdarzyć, że trzonki rozpuszczą się pod wpływem wysokiej temperatury i detergentów.
Trzonkiem w dół Sztućce wstawiaj do koszyczka w zmywarce zawsze trzonkami do dołu. W ten sposób dokładnie wymyją się ostrza noży i zęby widelców.
Srebro myj ręcznie Srebrne sztućce niszczą się w zmywarce do naczyń - ciemnieje i rysuje się ich powierzchnia, dlatego warto zadać sobie trochę trudu i zawsze myć je ręcznie.
Trująca śniedź Nigdy nie zostawiaj srebrnych sztućców w kwaśnych potrawach, ponieważ pod wpływem kwasu śniedzieje miedź, która znajduje się w srebrze, a śniedź jest trująca. Pamiętaj, żeby nie wkładać srebrnych sztućców do sałatek owocowych, kwaśnych sosów do sałat, potraw solonych i przyprawianych octem.
Srebro z dala od jajek Srebrne sztućce nie powinny stykać się z jajkiem, ani surowym, ani ugotowanym na miękko. Pod wpływem znajdujących się w jaju związków siarki srebro pokrywa się ciemnym nalotem.
Kąp srebro w kwaśnym mleku Twoje srebra znów będą pięknie wyglądać, jeżeli włożysz je na ok. 30 minut do kwaśnego mleka. Po tej kąpieli wypłucz przedmioty ciepłą wodą i wypoleruj do sucha.
Poplamione ostrza Jeśli na ostrzach noży porobiły się ciemne plamy, które nie schodzą podczas szorowania, posyp je solą i trzyj wilgotnym korkiem.
Łazienka, ubikacja
Samoprzylepne haczyki Haczyki samoprzylepne mocniej trzymają się glazury albo drewnianej powierzchni, jeśli posmarujesz je od spodu białkiem albo piwem.
Kamień wodny na kranie Wapienny osad na kranie możesz zlikwidować octem. Kawałek waty albo szmatkę nasącz octem, owiń wokół kranu i pozostaw na 1-2 godziny.
Lśniąca armatura Zmatowiała armatura znów będzie pięknie błyszczeć, jeśli ją wyczyścisz szmatką nasączoną spirytusem lub octem, a potem wypolerujesz.
Kolorowa armatura Do czyszczenia kolorowej armatury z tworzywa sztucznego używaj tylko łagodnych środków czyszczących, nigdy spirytusu albo octu, ponieważ pod ich wpływem tworzywo chropowacieje.
Pozłacana armatura Pozłacana armatura łatwo się rysuje, dlatego należy ją czyścić tylko ciepłą wodą z mydłem i miękką ściereczką.
Lśniące kafelki Trudne do usunięcia plamy na kafelkach zlikwidujesz bez trudu octem. Kafelki będą lśnić, a także staną się odporne na wilgoć i tworzenie się kamienia wodnego, jeśli po umyciu natrzesz je specjalną emulsją do polerowania płytek ceramicznych. Pozostaw emulsję na glazurze na jakiś czas, a potem, zanim zupełnie zaschnie, wypoleruj kafelki miękką szmatką. Zmatowiałym kafelkom przywrócisz połysk roztworem soli amoniakalnej (salmiakiem).
Brudne fugi Brudne, poczerniałe fugi między kafelkami możesz idealnie oczyścić i wybielić roztworem amoniaku. Tak samo skuteczny jest proszek do pieczenia. Wilgotną szmatkę zanurzaj w proszku i trzyj brudne miejsca.
Drzwi do kabiny prysznica Na szklanych drzwiach do kabiny prysznica (z brodzikiem) często tworzy się matowy osad z mydła, który bez trudu daje się usunąć szmatką nasączoną octem.
Odpryski emalii na wannie Miejsca w wannie, z których poodpryskiwała emalia, możesz pokryć cienką warstwą lakieru do urządzeń sanitarnych.
Najpierw zimna, potem ciepła Żeby nie pękała i nie odpryskiwała emalia ze ścian wanny, przy nabieraniu wody najpierw odkręcaj kran z zimną wodą, a potem z ciepłą. W ten sposób unikniesz też pary w łazience.
Zażółcona wanna Pożółkła wanna znów będzie lśniąco biała, jeśli ją wyszorujesz roztworem soli z terpentyną.
Cicha kąpiel Jeśli zachciało ci się wziąć kąpiel późną nocą, a szanujesz sen swoich sąsiadów, nałóż na kran nylonową pończochę (powinna sięgać powierzchni wody), która stłumi głośny szum wody. Możesz też nalać wody prysznicem ułożonym na dnie wanny.
Zapotniałe lustro Lustro w łazience, które całkowicie zaszło parą, podgrzej chwilę suszarką do włosów a para natychmiast zniknie.
Plamy po farbie do włosów Zanim przystąpisz do farbowania włosów w łazience, wyszoruj wannę albo umywalkę płynnym środkiem do mycia naczyń.
Mata przeciwpoślizgowa Od czasu do czasu wyjmuj z wanny gumową matę przeciwpoślizgową, ponieważ spodnie przyssawki pozostawiają brzydkie, ciemne ślady, jeśli zbyt długo stykają się z dnem wanny.
Kamień na główce od prysznica Zwłaszcza pod wpływem twardej wody na główce od prysznica łatwo osadza się kamień wodny. Rozkręć główkę i wyczyść starannie wszystkie części starą szczoteczką do zębów albo do paznokci. Dziurki sitka poodtykaj igłą. Plastikowe części możesz namoczyć w ciepłej wodzie z octem albo wyczyścić połówką cytryny.
Boraks likwiduje wyziewy Nieprzyjemne wyziewy z odpływów, urządzeń sanitarnych zlikwidujesz, przelewając urządzenia wodą z dodatkiem jednej łyżki stołowej boraksu.
Zatkany odpływ Środki do przepychania i udrażniania rur i odpływów składają się głównie z substancji silnie zasadowych, np. sody żrącej, poza tym z azotanów i wiórków metali lekkich. Substancje te są groźne dla środowiska, mogą też uszkodzić rury odpływowe. Przede wszystkim więc staraj się w ogóle nie doprowadzać do zatykania się odpływów, zabezpiecz je siteczkiem zatrzymującym większe odpadki. Jeśli zatka się odpływ, użyj do przepychania gumowej ssawy, która zazwyczaj jest skuteczna.
Wrażliwy marmur Od czasu do czasu nacieraj marmur specjalnym woskiem ochronnym. Powierzchnie marmurowe czyść szmatką maczaną w łagodnym roztworze mydła. Olej, tłuszcz i kwas łatwo wsiąkają w porowatą powierzchnię marmuru i pozostawiają na niej plamy, dlatego nigdy nie stawiaj na marmurze szklanek czy filiżanek bez spodeczka. Trudno usuwalne plamy możesz ewentualnie zlikwidować sokiem z cytryny. Uwaga! Kwas nie powinien oddziaływać na powierzchnię dłużej niż 1-2 minuty. Następnie zmyj powierzchnię czystą wodą i starannie wypoleruj.
Kosz w łazience Kosz na śmieci w łazience nie powinien być z metalu, ponieważ szybko zardzewieje od wilgoci.
Pianka do grzebienia Do mycia grzebieni i szczotek do włosów doskonale nadaje się pianka do golenia. Wystarczy spryskać pianką grzebień, zostawić ją na parę minut, a potem spłukać czystą wodą.
Gąbka znów miękka Stwardniałą i nieprzyjemnie pachnącą naturalną gąbkę namocz na noc w wodzie z solą, a znów będzie miękka i pachnąca. Pamiętaj, żeby ją potem kilka razy bardzo starannie wypłukać!
Precz z rybikami Rybiki cukrowe są owadami lubiącymi przede wszystkim wilgotne pomieszczenia. Żywią się odpadkami pochodzenia roślinnego, potrafią też niszczyć odzież i książki. Skutecznym środkiem do ich zwalczania jest mieszanka boraksu z cukrem. Posyp tym środkiem zagrożone miejsca.
Zapałka przeciw wyziewom z WC Kostki zapachowe, umieszczane w muszli klozetowej, zawierają środki powierzchniowo czynne i inne substancje odkażające, które zatruwają wody. Środki te poza tym nie likwidują całkowicie bakterii z muszli klozetowej, ich działanie sprowadza się jedynie do odświeżania powietrza. Spróbuj innego sposobu: wypal w całości zapałkę i wrzuć do sedesu, a nieprzyjemny zapach z klo zniknie.
Kamień w muszli Wlej na noc do muszli klozetowej roztwór wody i octu w proporcjach: 10 części wody: 1 część octu. Rano bez trudu usuniesz z muszli wapienny osad.
Trujące środki Środki do czyszczenia WC są silnie trujące. Kupuj je tylko w opakowaniach
z bezpiecznym zamknięciem i przechowuj w miejscach niedostępnych dla
dzieci.
Nie wrzucaj niedopałków do klo! Nigdy nie wrzucaj niedopałków papierosów do muszli klozetowej. Niedopałki trudno się rozpuszczają, toteż najprawdopodobniej docierają aż do morza, a przede wszystkim niepotrzebnie obciążają urządzenia do oczyszczania
ścieków. Resztki papierosów pal w piecu albo wyrzucaj do śmieci.
Meble
Ostrożnie ze środkami do konserwacji mebli Staraj się jak najrzadziej używać chemicznych środków do konserwacji i pielęgnacji mebli, ponieważ efekty są raczej mizerne, a drewnu chemia zdecydowanie nie służy. A oto recepta na politurę własnej roboty: 1/3 terpentyny, 1/3 pokostu lnianego i 1/3 octu. Przed nałożeniem mocno wstrząśnij buteleczką, potem wypoleruj powierzchnię mebli miękką szmatką.
Piwo do mahoniu Ciepłe piwo to znany i sprawdzony, a przede wszystkim tani środek do pielęgnacji mebli dębowych i mahoniowych, który nadaje meblom piękny połysk.
Rysy na meblach Niewielkie rysy na meblach nasmaruj bezbarwną wazeliną, pozostaw na 24 godziny, a następnie wypoleruj.
Klej na drewnie Klej, który rozlał się na drewnianej powierzchni, staraj się usunąć jak najszybciej, zanim zaschnie. Plamę spróbuj zetrzeć kremem kosmetycznym, masłem albo olejem jadalnym.
Jasne plamy na meblach Skuteczny środek do usuwania jasnych plam z wody na meblach: zmocz korek
w oleju roślinnym, zanurz w popiele z papierosa i trzyj nim plamę. Potem
wywoskuj powierzchnię. Skuteczna jest także nafta.
Do mebli skórzanych Meble kryte ciemną skóry należy raz lub dwa razy w roku konserwować olejem rycynowym. Do jasnej skóry można używać wazeliny kosmetycznej albo bezbarwnej pasty do butów.
Skóra potrzebuje wilgoci Skóra na meblach będzie miękka i gładka, jeśli zadbasz o odpowiednią wilgotność pomieszczeń, w których stoją skórzane meble.
Sól konserwuje wiklinowe meble Do konserwacji i rozjaśniania mebli wiklinowych albo bambusowych doskonale nadaje się ciepła woda z solą. Po wyszorowaniu meble muszą dobrze wyschnąć, najlepiej wystawić je na świeże powietrze i działanie słońca, później nasmarować olejkiem cytrynowym. Lakierowane meble wiklinowe powinno się tylko przecierać na mokro.
Wgniecenia na kanapie Pozagniatane miejsca na obiciu kanapy (foteli, wyściełanych krzeseł) należy zwilżyć ciepłą wodą, a potem wyszczotkować czystą, suchą szczoteczką.
Odkurzanie "tapicerki" Wyściełane meble odkurzaj zawsze pod włos i używaj do tego celu zwykłej ssawki odkurzacza, a nie szczotki, która może powyciągać włókna z tkaniny. Przed włączeniem odkurzacza przeszukaj wszystkie zagłębienia rowki, czy przypadkiem nie wpadł tam klips, guzik czy inny drobiazg. W ten sposób nie tylko unikniesz zatkania się odkurzacza, lecz również straty cennego przedmiotu.
Linijka do szczelin Szczeliny w drzwiach z deszczułek (albo w okiennicach) bez trudu wyczyścisz linijką owiniętą szmatką.
Waciki do kącików Waciki do uszu albo cieniutkie pędzelki doskonale nadają się do czyszczenia trudno dostępnych kącików, rowków i szczelinek w meblach i innych sprzętach domowych.
Usuwanie plam z wosku i stearyny Plamy z wosku lub stearyny na fornirze można usunąć w następujący sposób: posyp zaplamione miejsca grubo talkiem, przykryj kilkoma papierowymi serwetkami i przeprasuj ciepłym żelazkiem. Stearyna wsiąknie w papier.
Złote ramy Gładkie, pozłacane ramy obrazów wyczyścisz kawałkiem surowego ziemniaka. Nigdy nie używaj do tego celu wody.
Pożółkłe klawisze pianina znów będą białe, jeśli je wyczyścisz zwykłą pastą do zębów albo rozcieńczonym spirytusem. Nigdy nie używaj do tego celu wody, ponieważ znów szybko pożółkną.
Dywany, podłogi
Sierść na dywanie Włosy z kociej albo psiej sierści najłatwiej zbierzesz z dywanu wilgotną gąbką.
Brud na dywanie Plamy' z ulicznego brudu na dywanie zlikwidujesz solą. Posyp brudne miejsca, odczekaj 15 minut i wyczyść dywan odkurzaczem.
Dywan na śniegu Aby dywan odzyskał żywe kolory, w zimie trzeba go położyć wierzchnią stroną do śniegu i porządnie wytrzepać trzepaczką. Śnieg nie powinien być zbyt mokry, żeby dywan nie wchłonął za dużo wilgoci.
Kiszona kapusta Do czyszczenia dywanów i wykładzin podłogowych można użyć mocno odciśniętej kapusty kiszonej: posyp dywan kapustą i mocno trzyj. Większe resztki zmieć szczotką, a drobne zbierz odkurzaczem. Jest to też skuteczny sposób na odświeżenie kolorów tkaniny.
Żywe kolory Wyblakłe, zatarte kolory dywanu znów będą żywe, jeśli po odkurzeniu przetrzesz dywan wodą z octem.
Schludne frędzle Frędzle od dywanu nie będą się splątywać i przesuwać, jeśli je lekko spryskasz krochmalem. Zanim to zrobisz, koniecznie zakryj papierem brzegi dywanu.
Czyszczenie maty Matę z włókien kokosowych najlepiej pierze się w wannie pod bieżącą wodą i suszy w pozycji wiszącej. Mata musi być idealnie sucha przed położeniem na podłodze, bo inaczej włókna zaczną gnić.
Odciski na dywanie Wgniecione miejsca na dywanie, odciśnięte pod ciężarem mebli, możesz zlikwidować w następujący sposób: połóż na wgnieceniu wilgotną szmatkę i lekko przeprasuj ją żelazkiem. Potem wyszczotkuj dywan.
"Zastarzałe" plamy niewiadomego pochodzenia usuniesz z dywanu środkiem do czyszczenia szkła. Spryskaj plamy i przetrzyj czystą szmatką. Nawet plamy z pasty do obuwia znikają w ten sposób.
Guma do żucia na dywanie Jeśli do dywanu przykleiła się guma do żucia, musisz położyć na niej kostkę lodu, a gdy guma stwardnieje, zeskrobać. Resztki gumy usuniesz rozpuszczalnikiem terpentynowym albo spirytusem.
Herbata do czyszczenia drewnianej podłogi Do czyszczenia lakierowanej drewnianej podłogi doskonale nadaje się zimna
esencja czarnej herbaty.
Skrzypiąca podłoga Jeśli drewniana podłoga skrzypi, możesz nasypać w szczeliny między klepkami trochę talku.
Piękny parkiet Lakierowany parkiet znów będzie pięknie wyglądał, jeśli raz albo dwa razy w miesiącu wyczyścisz go podsuszonymi fusami z czarnej kawy. Potem wyczyść podłogę odkurzaczem.
Tłuste plamy na parkiecie Plamy z tłuszczu na drewnianej bejcowanej pod...
DjPowerBass