SNUJ SIĘ.doc

(74 KB) Pobierz
„SNUJ SIĘ, SNUJ BAJECZKO

 „SNUJ SIĘ, SNUJ BAJECZKO...”

- scenariusz zabawy karnawałowej dla uczniów klas I-III

         „Snuj się , snuj bajeczko... – to impreza karnawałowa dla uczniów klas I-III. Każdy uczeń ma możliwość uczestniczenia w zabawie w kolorowej czapeczce o barwach wybranego kraju należącego do Unii Europejskiej.

Samodzielnie wykonane przez uczniów czapeczki, wyzwalały ich twórczą aktywność, uruchamiały wyobraźnię, a zarazem dostarczały wiele radości.


Dekoracja sali:

Ściany zostały ozdobione niebieską bibułą, niebieskimi gwiazdkami, mapą i flagami krajów Unii Europejskiej oraz napisem „Snuj się , snuj bajeczko...

Cele operacyjne:

Uczeń potrafi:

-       wymienić zwyczaje karnawałowe,

-       argumentować swoje wypowiedzi,

-       łączyć elementy na podstawie skojarzeń,

-       wyrażać siebie w ekspresji ruchowej,

-       chętnie uczestniczyć w grach dramowych,

-       właściwie zachować się podczas słuchani utworów muzycznych,

-       współdziałać w zespole.

Metody:

rozmowa swobodna i kierowana, praktyczne ćwiczenia ruchowe, działalność praktyczna, drama.

Formy pracy:

zbiorowa jednolita, grupowa zróżnicowana, indywidualna.

Środki dydaktyczne:

-       karton z kontraktem,

-       kolorowe czapeczki,

-       puzzle (8 części),

-       karteczki z zagadkami,

-       2 pudełka (estetyczne i brzydko zapakowane)

-       hasło i karty z rzeczami (rekwizyt do bajki),

-       utwory muzyczne: „Brzydkie kaczątko”, „Szewczyk Dratewka”, „Pszczółka Maja”, „Ojciec Wirgiliusz”, „Rozruszanka”, „Człap, człap”, „Podróż do krainy bajek”.

PRZEBIEG IMPREZY:

         Dzieci przybywają na bal karnawałowy w czapeczkach z barwami wybranego kraju:

Polska – klasa III b

Dania – klasa II c

Francja – klasa II a

Niemcy – klasa I c,

Wielka Brytania – klasa III c

Finlandia – II b

1.     Otwarcie balu.

Otwarcia dokonuje prowadząca wróżka, która wita gości i uczestników wierszem:

„Witajcie, witajcie kochani.

Cieszę się, że jestem z wami.

Usłyszałam wasze głosy,

uczesałam ładnie włosy

i przybiegłam na wezwanie.

Bardzo miłe to spotkanie.”

2.     Zapoznanie z celem spotkania. Ustalenie zasad obowiązujących podczas

zabawy.  Podpisanie przez gospodarzy klas kontraktu napisanego na dużym kartonie i wyeksponowanego w widocznym miejscu.

KONTRAKT

1.     Aktywnie uczestniczymy w zabawie.

2.     Grzecznie się zachowujemy.

3.     Uważnie słuchamy innych.

4.     Na sukces pracujemy wspólnie.

5.     Wśród nas nie ma przegranych.

3.     Wróżka zaprasza wszystkie dzieci do pląsu „Mam chusteczkę haftowaną”

4.     Nauka  zaklęcia, które dzieci będą wygłaszać  w  trakcie  balu:

„Abra, kadabra gwiezdny pył.

Abyś uśmiechnięty był.

Abra, kadabra gwiezdny pył.

Abyś grzeczny był.”

5.     Prezentacja przez uczniów wybranych krajów (dziecko z każdej klasy mówi powitanie „cześć” w języku danego kraju, pokazuje go na mapie, a także flagę tego kraju).

6.     Wróżka zaprasza do wyprawy w baśniową krainę wraz z piosenką „Witajcie w naszej bajce” .

7.     Prezentacja klas i wybranych baśni i bajek.

KLASA III b

Cześć!

Reprezentujemy Polskę. Stolicą jej jest Warszawa. Leży nad najdłuższą rzeką Wisłą. Wybraliśmy bajkę Janiny Porazińskiej, a jaką – postarajcie się odgadnąć sami na podstawie wspólnego udziału w pląsie.

ZAKLĘCIE...

Pląs

Był tu Szewczyk był – dzieci klęczą w parach  na jedno kolano

Buty sobie szył        -rękoma robią młynek

A po czemu, a po temu

A po czemu, a po dwa – uderzają  pięścią na zmianę w swoje kolano

A po czemu, a po temu

A po czemu, a po dwa –i w kolano sąsiada

Tra la la la,tra la la la

Tra la la la, tra la la la. – dzieci wstają, chwytają się w parach za ręce

                                     i tańczą  w kółeczko, kończąc przytupem.

Wykonanie piosenki z morałem:

To Szewczyk Dratewka

uczy dzisiaj nas,

Że za  dobre serce

nagroda czeka nas.

Wspólna zabawa pt.”Ojciec Wirgiliusz”

KLAS II c

Hej!

Reprezentujemy Danię. Jej stolicą jest Kopenhaga.

Wybraliśmy baśń J.Ch. Andersena „ Brzydkie kaczątko” -  For det!

„Czy to bajka czy nie bajka

myślcie sobie, jak tam chcecie.

A ja  przecież wam powiadam

Że to nie cuda i zdarzają się na świecie.”

Wykonanie piosenki pt. „Brzydkie kaczątko”

ZAKLĘCIE...

Wspólna zabawa „Tajemnicze pudełka”

Wróżka zapowiada niespodziankę i wybiera z klas zespoły 5 – osobowe.

Prezentuje dwa pudła, jedno pięknie opakowane, drugie mało atrakcyjne zewnętrznie. Prosi uczniów, aby zastanowili się, które pudło wybiorą i

ustawili się obok wybranego pudła. Wróżka liczy, ile osób wybrało poszczególne pudełka. Następnie prezentuje ich zawartość.

Pierwsze pudło – estetycznie opakowane – są w nim pocięte gazety oraz pasek z napisem „Nie oceniaj po wyglądzie „.

Drugie pudło – brzydko i nieestetycznie opakowane – jest w nim piękna maskotka oraz kartka z napisem „Nie szata zdobi człowieka”.

Wróżka prosi wszystkich do udziału w pląsie „Wężyki”

Klasa II a

Salut!

Reprezentujemy Francję . Piękny kraj, którego stolicą jest Paryż ze słynną wieżą Aifla.

Wybraliśmy baśn Perraut „Śpiąca królewna” – Merci!

ZAKLĘCIE...

Występuje Śnieżka

O, wy na pewno jesteście krasnoludkami, co to śnieżce pomagają. Zjawiają się zawsze tam, gdzie potrzebna jest ich pomoc.

Zapraszam do pląsu „Dobre krasnoludki

PLĄS

Jeśli ktoś ma duże smutki,

woła szybko krasnoludki,

ale jakby się nie patrzył

nigdy ludków nie podpatrzy

Krasnal tę zasadę ma:

Robi wszystko cicho, sza!

I zwrotka

Wers 1 i 2 – tworzymy kręgi i przykucamy ze spuszczonymi głowami.

Wers 2 i 3 – powoli wstajemy, przykładamy rękę do oczu (gest spoglądania), a na  zakończenie 4 wersu – rozkładamy bezradnie ręce.

Wróżka

Czy naprawdę wiemy wszystko o Śpiącej królewnie i  jej przyjaciołach ?

Zapraszam dzieci do quizu pt. „Baśń bez tajemnic”. Kiedy pomyślnie go rozwiążecie, to może krasnoludki pozwolą nam dłużej pozostać w swojej baśni.

Udział biorą 4-osobowe zespoły z każdej klasy.

QUIZ „BAŚŃ BEZ TAJEMNIC”

USTALAMY Z DZIEĆMI ZNAKI, ZA POMOCĄ KTÓRYCHBĘDĄ POKAZYWAŁY PRAWIDŁOWĄ ODPOWIEDŹ (3 ZNAKI ODPOWIEDNIO DLA a, b, c,    ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin