SCENARIUSZ Z OBCHODÓW DNI ZIEMI.doc

(18 KB) Pobierz
SCENARIUSZ Z OBCHODÓW DNI ZIEMI
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA OCHRONY ŚRODOWISKA

                                                    DLA GRUPY 3.4.5.LATKÓW

 

 

Temat: „Moje spotkanie z przyrodą” – wycieczka do lasu.

 

Data: 05.06.2009r.

 

CELE:

główny

-        kształtowanie więzi emocjonalnej z przyrodą, uwrażliwienie na jej piękno i konieczność jej poznawania

-        rozbudzenie ciekawości poznawczej i zachęcenie do aktywności badawczej

 

operacyjne

-        dostrzeganie piękna przyrody

-        poszerzenie wiedzy ekologicznej

-        budzenie radości podczas zabaw w lesie

-        rozwijanie inwencji twórczej dziecka

 

PRZEBIEG:

  1. Wyjście do lasu. Przedstawienie dzieciom celu wycieczki. Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas wycieczki.
  2. Zabawa na polanie w lesie. „Pochód drzew”.

Dzieci-drzewa maszerują po obwodzie koła. Na sygnał słowny „wysokie topole” idą na palcach, z ramionami wysoko uniesionymi w górę. Na hasło „wierzby płaczące” – idą pochylone do przodu, z opuszczonymi rękami.

  1. „Przywitaj się z powietrzem” – dzieci stoją w kręgu, wdychają i wydychają powietrze, wykonują kilka przysiadów, podskoków i wymachów.
  2. Krótka rozmowa nt. przyrody (dzieci ruchem pokazują jaką mamy pogodę).
  3. „Szukamy wśród drzew przyjaciela” – dzieci wybierają sobie drzewa (podział na zespoły). Zapoznają się z nim za pomocą dotyku, węchu i wzroku (przytulają się, obejmują) wąchają korę, przyglądają się gałązkom i pękom.

„Moje drzewo nazywa się …” – dzieci po obserwacji nadają imię drzewu, opowiadają o nim.

„Co mówi moje drzewo” – dzieci zapoznają się z drzewem za pomocą słuchu. Przykładają do pnia najpierw ucho, a potem rolkę po papierze toaletowym (wypowiedzi dzieci).

„Czy drzewa należy szanować?” – wypowiedzi dzieci (nie niszczyć kory, nie zrywać liści, nie łamać gałęzi).

  1. „Chować – znajdować” – na polanie ukryte są małe koperty, w których znajdują się zagadki o tematyce przyrodniczej. Dzieci próbują odszukać koperty, wręczają znalezioną kopertę nauczycielce i po odczytaniu odgadują zagadkę.
  2. „Prowadzenie po omacku” – dzieci dobierają się parami. Zabawa polega na ostrożnym prowadzeniu nic nie widzącego partnera (oczy zamknięte, lub zawiązane) do interesującego przedmiotu (korzeń, drzewo, mech, szyszki itp.). Następnie osoba z zamkniętymi oczami powinna ów przedmiot dotknąć, powąchać go i posłuchać. Cel: nauka postrzegania swojego otoczenia „bez oczu”. (Na zabawę poświęcamy wiele czasu, gdyż uczucie bycia prowadzonym powinno być doświadczeniem przyjemnym, a nie biegiem na przełaj.)
  3. Zabawa ruchowa „Dzieci i drzewa” – dzieci łączą się w pary, jedno jest drzewem (stoi nieruchomo) drugie biega; na hasło „ukryj się” – kuca za swoim drzewem.

Następnie wszystkie dzieci „zamieniają się” w drzewa i stojąc w małym rozkroku, unoszą do góry ręce naśladując szum wiatru (lekkiego i silnego).

  1. Każda grupa otrzymuje słoik, do którego zbiera ciekawe okazy (skarby lasu). Nauczycielki zabierają słoiki do przedszkola. (Zebrane okazy zostają umieszczone w „kącikach przyrody”).
  2. Propozycja wyciszenia i relaksu w lesie.

-        zamknij oczy, oddychaj spokojnie, powoli

-        powąchaj powietrze, które cię otacza

-        przysłuchaj się i różnicuj różne dźwięki

-        otwórz oczy, popatrz w niebo.

  1. Powrót do przedszkola.

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin