zabawy z figurami geometrycznymi - scenariusz zajęć.doc

(37 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć

Grupa: 3-4 latki

 

Temat: Zabawy z figurami geometrycznymi.

 

Zapis w dzienniku: zabawy wg zainteresowań dzieci – wdrażanie do wspólnej zabawy. Zabawa ruchowa z elementem skoku „Wyścig”. Piosenka „Robimy kółeczko” dla zachęcenia dzieci do zajęć. Rozmowa na temat figur geometrycznych – zapoznanie z nazwami figur i ich kształtem. Szukanie w Sali przedmiotów o kształcie figur. Liczenie figur – utrwalenie przeliczania w zakresie 5. Odwzorowywanie wzoru figur – dziecko potrafi ułożyć podany wzór. Zabawa „Prosimy gościa”  - utrwalanie nazw figur. Dokańczamy rytmy – wprowadzenie pojęcia rytm oraz ćwiczenia rytmów. Karta pracy „Pokoloruj odpowiednie figury” – utrwalenie kształtów figur. Rozdanie uśmiechniętych buziek w nagrodę za wspólną zabawę. Zabawa ruchowa z elementem śpiewu „Pingwinek”. Zabawy dowolne – wdrażanie do odkładania zabawek na półki.

 

Cel ogólny: kształtowanie pojęć matematycznych

Cele szczegółowe:

Dziecko:

·         Potrafi nazwać dane figury geometryczne,

·         Potrafi odróżniać figury geometryczne,

·         Potrafi ułożyć dalszy ciąg rytmu z figur,

·         Potrafi odwzorować podany wzór,

·         Potrafi przeliczać figury w zakresie 5,

·         Potrafi odnaleźć przedmioty w sali odpowiadające figurom geometrycznym,

·         Potrafi poprawnie uzupełnić kartę pracy,

·         Chętnie bierze udział w rozmowie,

·         Chętnie bierze udział w zabawach,

·         Uważnie słucha poleceń nauczyciela.

 

1

 


Metody:

·         Podająca: rozmowa

·         Praktyczna: zabawa

Formy:

·         Zbiorowa jednolita,

·         Indywidualna jednolita


 

 

Środki dydaktyczne: figury geometryczne z papieru, karty pracy, wyposażenie sali, medale za pracę, kredki, serwetka.

 

Przebieg zajęć:

1.       Zabawa ruchowa „Wyścig” dzieci stają w rozkroku, pochylają się lekko i uderzają rytmicznie dłońmi o uda co przedstawia galop koni. Następnie na hasło „mostek” dzieci delikatnie stukają rączkami o klatkę piersiową. Na hasło „przeszkoda” dzieci wykonują podskok. Na hasło „błotko” dzieci delikatnie nabierają powietrze w policzki i uderzają w nie tak by wyleciało na zewnątrz. Na hasło „panie krzyczą” dzieci wypowiadają „aaaaaa!” natomiast na hasło „panowie krzyczą” dzieci wypowiadają „uuuuu!”. Na koniec dzieci przyspieszają uderzenia o uda zbliżając się do mety.

2.      Mycie rąk

3.      Śniadanie - przypomnienie zasad poprawnego zachowania przy stole

4.     Zabawy dowolne:

·         Kolorowanki,

·         Gry,

·         Układanki.

 

5.      Zajęcia dydaktyczne:

 

ü      Piosenka „Robimy kółeczko” – zachęcenie dzieci do zajęć

 

ü      Rozmowa na temat figur geometrycznych:

Nauczyciel pokazuje dzieciom trójkąt, koło i kwadrat – Co to za figura? Ile boków ma ta figura? Dzieci liczą poszczególne boki.

Następnie ustawia te figury w różnej pozycji i tłumaczy, że zmiana ta nie zmienia nazwy figury.

 

ü      Dzieci szukają w sali przedmiotów, które są w kształcie figury geometrycznej.

 

ü      Liczenie figur – nauczyciel rozkłada na dywanie trzy trójkąty. Dzieci przeliczają figury, a potem nauczyciel dodaje jeszcze dwie i wtedy dzieci ponowne je liczą.

 

ü      Odwzorowywanie – nauczyciel układa na dywanie pewien wzór z figur a zadaniem dziecka jest ułożyć go ponownie.

 

ü      Zabawa „Prosimy gościa” – nauczyciel rozkłada na dywanie figury i nazywa je. Następnie jedno z dzieci odchodzi na bok, a w tym czasie nauczyciel zakrywa figury i jedną z nich zabiera. Dziecko wraca i jego zadaniem jest odgadnąć jaka to figura.

 

ü      Dokańczamy rytmy – nauczyciel tłumaczy co to jest rytm, następni układa pewien rytm a potem prosi dzieci by go dokończyły.

 

ü      Karta pracy – zadaniem dziecka jest pokolorowanie figur w danym kolorze.

 

ü      Rozdanie buziek za wspólną zabawę z figurami.

 

ü      Zabawa ruchowa „Pingwinek”

 

ü      Zabawy dowolne

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin