święta wielkanocne tuż tuż - scenariusz zajęć.doc

(36 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć

 

Grupa: 3 – 4 latki

 

Temat kompleksowy: Święta wielkanocne tuż – tuż

 

Temat dnia: W wielkanocnym nastroju…

 

Zapis w dzienniku: Zabawy wg zainteresowań dzieci – dziecko potrafi odkładać zabawki na ich miejsce. Zabawa ruchowa z elementem  czworakowania „Baranki”. Piosenka „Robimy kółeczko” dla zachęcenia dzieci do zajęć. Piosenka „Święta wielkanocne” – dziecko rozumie pojęcie cicho, głośno, potrafi pięknie zaśpiewać piosenkę. Rozmowa na temat piosenki – dziecko potrafi wypowiedzieć się na temat danej zwrotki. Przeliczanie jajek wielkanocnych – dziecko potrafi odróżnić pisanki od kraszanek, potrafi przeliczać w zakresie 5. Dzielenie na sylaby – dziecko potrafi dzielić na sylaby imiona dzieci z grupy oraz wyrazy związane ze świętami. Zabawa „Taniec kurczaczka” – dziecko potrafi ilustrować melodię gestem. Kolorowanie wielkanocnego obrazka – dziecko używa różnych kolorów, potrafi je odróżniać i nazwać. Zabawy dowolne – dziecko potrafi zagospodarować swój wolny czas.

 

 

Cel ogólny: Zainteresowanie świątecznymi motywami i tradycjami

 

 

Cele szczegółowe:

 

Dziecko:

·         Chętnie bierze udział w zajęciach,

·         Potrafi wymienić dwa rodzaje jajek wielkanocnych (pisanki, kraszanki),

·         Potrafi zaśpiewać piosenkę,

·         Rozumie pojęcia cicho i głośno,

·         Potrafi wypowiedzieć się na temat piosenki,

·         Potrafi przeliczać w zakresie 5 oraz dodawać i odejmować,

·         Potrafi dzielić na sylaby z wyklaskiwaniem imię swoje i kolegów z grupy,

·         Potrafi dzielić na sylaby z wyklaskiwaniem wyrazy kojarzone ze świętami wielkanocnymi,

·         Potrafi zilustrować utwór klasyczny gestem oraz za pomocą przyborów (kurczaczki),

·         Potrafi nazwać i odróżniać kolory,

·         Potrafi pięknie pokolorować ilustrację świąteczną,

·         Poprawnie trzyma kredkę w dłoni,

·         Używa wielu kolorów w swojej pracy.

 

 


Metody:

Podająca: rozmowa,

Praktyczna: zabawa, śpiew,

 

 

Formy:

·         Zbiorowa jednolita,

·         Indywidualna jednolita.


 

 

Środki dydaktyczne: płyta z melodią do „Tańca kurczaczka”, gitara, tekst  piosenki, ilustracje pisanek i kraszanek, czekoladowe jajeczka (w nagrodę), kurczaczki, karty pracy, ilustracje świąteczne

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

1. Zabawa ruchowa „Baranki” - na dźwięk tamburyna dzieci czworakują udając baranki. Gdy dźwięk ucicha, dzieci zatrzymują się i „skubią trawkę”.

 

2. Mycie rąk

 

3.  Śniadanie

 

4. zabawy dowolne:

·         Kolorowanki,

·         Układanki,

·         Gry

 

5. Zajęcia dydaktyczne:

 

ü      Piosenka „Robimy kółeczko” – zachęcenie dzieci do zajęć,

 

ü      Piosenka „Święta wielkanocne” – nauczyciel śpiewa piosenkę z dziećmi wykonując akompaniament na gitarze. Dzieci śpiewają piosenkę dwa razy – cicho i głośno.

 

ü      Wypowiedzi na temat piosenki – dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela:

·         O czym jest 1 zwrotka?

·         Co robi kurczątko w 3 zwrotce? Itp.

 

ü      Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje:

·    Po czym poznamy że to pisanka?

·    Po czym poznamy że to kraszanka?

·    Jaki kolor ma ta kraszanka?

 

ü      Przeliczanie jajek wielkanocnych – nauczyciel rozkłada daną ilość ilustracji na dywanie i prowokuje zadania do przeliczania jajek wielkanocnych.

 

ü      Dzieci dzielą na sylaby imiona kolegów z grupy, następnie nauczyciel pokazuje im ilustracje wielkanocne, dzieci dzielą na sylaby wyrazy przedstawione przez te ilustracje.

 

ü      Zabawa „Taniec kurczaczka” – nauczyciel rozdaje dzieciom żółte kurczaczki. W rytm muzyki dzieci ilustrują utwór.

 

ü      Przy stoliczkach dzieci kolorują ilustrację świąteczną – dzieci potrafią poprawnie trzymać w dłoni kredki.

 

ü      Na zakończenie zajęć nauczyciel rozdaje dzieciom w nagrodę czekoladowe jajeczko.

 

 

6. Zabawy dowolne

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin