Zajęcia otwarte moje listopad 2010.doc

(160 KB) Pobierz



Scenariusz zajęć otwartych dla dzieci 5, i 6-letnich.

 

TEMAT:  „W krainie jesiennej pogody…w czasie deszczu dzieci się nie nudzą”.

Prowadząca: Barbara Zagórowska

Data: 23.11.2010r.

Cele:

·         Dziecko przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach ( Pods. prog. 4.1)

·         Dziecko uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach ( Pods. prog. 5.4)

·         Dziecko dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je, pląsając lub tańcząc ( Pods. prog. 8.2)

 

Metody: zadań stawianych dziecku, ćwiczeń, objaśnienia , instrukcje;

Formy: zbiorowa, indywidualna

Pomoce:

§         podpisane koperty dla każdego dziecka i mały dywanik;

§         puzzle z obrazkiem parasola( dzieci 5-letnie 3 puzzle, dzieci 6-letnie -4 puzzle), ilustracje parasoli

§         sylweta parasola dla każdego dziecka i różna ilość kropli (dla dzieci 5-letnich po 6 kropli, dla dzieci 6-letnich po 10 deszczowych kropli)

§         klamerki;

§         apaszki, peleryny

§         duża figura geometryczna – trójkąt,

§         wierszyk, zagadki;

§         zadania matematyczne z treścią; sylwety i obrazki do nich

§         nagrania z muzyką: Taniec belgijski”, Odgłosy deszczu”, nagranie do tańca z apaszkami, nagranie do „Tańca z pelerynami”(Tanzstuk, Hilde Tenta), nagranie odgłosu burzy, muzyka relaksacyjna

§         folia budowlana

§         słomka, szklanka z wodą

§         miseczka z wodą

§         medale mistrza matematyki

 

 



 

 

 



PRZEBIEG ZAJĘCIA:                                                            

 

1.      Powitanie integrujące dzieci: Taniec belgijski”   CD 1

Rozmowa– objaśnienie reguł zabawy, zaproszenie do zabawy.

      Zapraszam was dzisiaj do jesiennych zabaw . Przygotowałam dla was zadania. Na końcu zadań przygotowana jest dla was niespodzianka.

 

2.      UŁÓŻ PUZZLE.

Składanie w całość 3 lub 4-elementowego obrazka przedstawiającego parasolkę – wg wzoru. Dzieci 5-letnie 3 puzzle, dzieci 6-letnie -4 puzzle. Dzieci siedzą w kole. Na dywanie n-el rozkłada duże ilustracje parasoli.

 

3. „TANIEC Z PELERYNAMI”   CD 2 (Muzyka Tanzstuk, Hilde Tenta).

 

Dzieci otrzymują po 1 pelerynie.

A:  Spacerują po deszczu, mają nałożone peleryny

B:  Peleryny tańczą w powietrzu, świeci słońce. Dzieci tańczą swobodnie do muzyki.

 

4. Rozłożenie dywaników.

 

POLICZ KROPLE”.  Znajdź kopertę z twoim imieniem. Wyjmij na dywanik zawartość koperty.

Dzieci wyjmują zawartość swojej koperty , słuchają polecenia:

6-latki – rozkładają 10 kropli deszczu

5- latki rozkładają 6 krople deszczu

 

·         Każdy z was położy przed sobą parasol i rozłoży na nim krople deszczu, które są            w kopercie. Dzieci liczą ilość kropli z koperty. Rozkładają krople na parasolu. Przeliczają ile mają kropli.

5-latki

 

 

·         Poproszę o uwagę dzieci, które mają 6 kropli.

 

Teraz słuchajcie wiersza, który  przeczytam i zgodnie z tym, co usłyszycie spróbujcie ułożyć działanie. Mówię:

 

Na parasolu znajdowało się 6 kropli. Nagle zerwał się wielki wiatr i zdmuchnął 3 kropelki. Ile kropli deszczu zostało na parasolce?

 

6-3=3.

 

Nagle zaczął padać deszcz i na parasol spadły jeszcze 2 krople. Ile kropli deszczu było teraz na parasolce?

3+2=5

6-latki

·         Poproszę o uwagę dzieci, które mają 10  kropli.

Teraz słuchajcie wiersza, który  przeczytam i zgodnie z tym, co usłyszycie spróbujcie ułożyć działanie. Mówię:

 

Na parasolu znajdowało się 10 kropli.  Nagle zerwał się wielki wiatr i zdmuchnął 3 kropelki. Ile kropli deszczu zostało na parasolce?

 

10-3=7

 

Nagle zaczął padać deszcz i na parasol spadły jeszcze 2 krople. Ile kropli deszczu było teraz na parasolce?

 

7+2=9

 

 

·         Odłożenie dywaników na bok.

5.      ODGŁOSY DESZCZU CD 3

Przed rozłożeniem folii budowlanej dzieci zdejmują buty, słuchają nagrania, ćwiczą „na sucho”.

Zabawa muzyczna „Odgłosy deszczu”

Podczas zabawy dzieci wykonują następujące czynności:  

Na podłodze kładziemy folię budowlaną, która będzie pełniła rolę mokrej ulicy. Podczas akompaniamentu ilustrującego padający deszcz dzieci wykonują następujące czynności:

- dźwięki ciche zagrane w rejestrze wiolinowym – dzieci siedząc delikatnie dotykają paluszkami stopy o folię naśladując chodzenie po mokrej ulicy

- dźwięki akcentowane – dzieci rytmicznie uderzają stopami o podłogę naśladując skoki przez kałużę



- dźwięki zagrane szybko – dzieci wstają i tupią w miejscu naśladując ucieczkę przed deszczem

 

 

 

 

 

 

6.      – „ROZWIĄZUJEMY ZADANIA    

 

- Posłuchajcie uważnie i spróbujcie rozwiązać zadania:

 

a.      Na niebie zauważalne jest 6 chmur białych i 3 chmurki niebieskie. Ile razem jest chmur na niebie?

b.      Dzieci miały 10 balonów. Nagle zerwał się silny jesienny wiatr, który porwał 3 balony. Ile balonów zostało?

c.       W sklepie znajdowały  się 4 parasole. Przyszedł pochmurny dzień                      i ekspedientka sprzedała 3 z nich. Ile parasoli zostało w sklepie?

d.      W sklepie znajdowało  się 8 płaszczyków przeciwdeszczowych. Nadeszła jesień i rodzice wykupili dla dzieci 5 płaszczów. Ile zostało płaszczy?

 

7.      DESZCZOWY KAPELUSIK - zabawa muzyczna  z apaszkami.           CD 4              Dzieci otrzymują po 1 apaszce.

A: swobodny taniec w rozsypce

B: Zakładanie apaszki na głowę, stanie bez ruchu, chowanie się przed deszczem.

 

8.      FIGURY I KLAMERKI    - (Po 9 klamerek dla dziecka). Dzieci wyjmują zawartość koperty z nr 6, a n-lka czyta polecenie: 

 

·         Weź trójkąt i przypnij 1 klamerkę na jednym boku i jeszcze 1na 2 i na 3. Policz ile masz  

           klamerek.

·         A teraz po 2…,

·         Po 3

 

9.      BURZA W SZKLANCE WODY    CD  5

 

Przed tym zadaniem n-el puszcza odgłos burzy. Dzieci odgadują.

Ćwiczenia oddechowe „Burza w szklance wody”, dmuchanie przez rurkę zanurzoną                w szklance z wodą. Tworzenie burzy.

 

9. SPOKOJNA WODA CD 6

Zabawa wyciszająca „Spokojna woda”. Zadaniem dzieci jest podanie w kole miseczki             z wodą, tak by nic się z niej nie wylało.

 

10. Zakończenie zajęć – nauczycielka mówi :

-Wspaniale,  pięknie udało się wam rozwiązać wszystkie zadania i dowiedzieć się jakie niespodzianki ukrywały się pod kartkami. Byliście bardzo dzielni dlatego, każdy z was otrzyma medal mistrza matematyki.  Wręczenie medali mistrza matematyki.

 

 

 

 

 

3

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin