Zabawa dydaktyczna Każde dziecko dobrze wie jak do dziesięciu liczy się.doc

(62 KB) Pobierz
Karolina Kortas

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

 

1)  DATA: 23.04.2007

 

2)  GRUPA WIEKOWA: 6 LATKI

 

3)  TEMAT ZAJĘĆ:

Zabawa dydaktyczna „Każde dziecko dobrze wie jak do dziesięciu liczy się”.

 

4)  TREŚCI PROGRAMOWE:

Kształtowanie umiejętności liczenia:

-          liczenie przedmiotów w zakresie 10

-          określanie liczebności zbiorów

-          kształtowanie aspektu porządkowego liczby

 

5)  CELE EDUKACYJNE:

Dziecko:

-          liczy w zakresie 10 posługując się liczebnikami głównymi

-          określa miejsce elementów w zbiorze i miejsce liczby w ciągu liczbowym posługując się liczebnikami porządkowymi

-          tworzy zbiory dziesięcioelementowe

-          kreśli kształt cyfr 1 i 0 według wzoru (w powietrzu, na piasku, układa z klocków)

 

6)  METODY NAUCZANIA:

a)     Oparte na słowie

1.  treść zadania

2.  wiersz

3.  objaśnienie, instrukcja

b)     Oparte na obserwacji

1.  pokaz

c)     Oparte na działalności praktycznej uczniów

1.  ćwiczenia

2.  zadania

 

7)  FORMY ORGANIZACYJNE:

-          indywidualne

-          zespołowe

-          zbiorowe

 

8)  ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

-          wiersz

-          klocki

-          tacki z piaskiem

-          koła hula-hop

-          woreczki

-          kartki

-          pisaki

-          lalki

-          piłki

-          plastikowa kostka

-          kartoniki z cyframi

-          kolorowe obrazki

-          wazony

-          papierowe kwiaty

-          ilustracje do wiersza

-          kosz

-          plansza matematyczna

-          karteczki z cyframi

 

 

9)  LITERATURA:

·         C.Cyrański, M.Kwaśniewska „Moje przedszkole”             

·         E.Gruszczyk-Kolczyńska, E.Zielińska „Dziecięca matematyka”, Warszawa 1997

·         U.J.Filip, T.Rams „Dziecko w świecie matematyki”, Kraków 2000

·         H.Moroz „Rozwijanie pojęć matematycznych u dzieci w wieku przedszkolnym”, Warszawa 1982

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG ZAJĘĆ:

PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

DZIAŁALNOŚĆ PODEJMOWANA PRZEZ DZIECI

I Czynności orientacyjno-porządkowe

Nauczyciel wita dzieci i prosi, żeby usiadły na stojących w półkolu na dywanie krzesłach.

 

Dzieci witają się z nauczycielem i siadają na krzesłach.

II Wprowadzenie do tematyki zajęć

 

Przypomnienie poznanych liczb w różnych aspektach.

 

 

 

 

 

 

 

 

1)     Aspekt kardynalny

 

2)     Aspekt kardynalny i symboliczny

 

3)     Aspekt kardynalny

 

4)     Aspekt kardynalny i symboliczny

 

5)     Aspekt kardynalny i symboliczny

 

6)     Aspekt algebraiczny

 

 

 

 

Na podłodze leżą koła hula-hop. W każdym kole jest inne zadanie. Nauczyciel prosi dzieci, żeby się zgłaszały, a wybrane mają podejść do obręczy i wykonać polecenie umieszczone w kole.

Na przykład:

„Narysuj na kostce tyle kropek, ile jest elementów w zbiorze.”

„Włóż tyle lalek do obręczy, ile wskazuje cyfra umieszczona w obręczy.”

„Odłóż z obręczy tyle piłek, aby zostały cztery.”

„Poszukaj na kostce tyle kropek, ile wskazuje cyfra w obręczy.”

„Połóż odpowiednie cyfry przy poszczególnych zbiorach.”

„Włóż do dwóch wazonów kwiaty tak, aby razem było ich dziewięć.”

 

 

 

 

Dzieci zgłaszają się, a wybrane przez nauczyciela podchodzą do obręczy i rozwiązują zadania.

 

III Uświadomienie celu zajęć

Nauczyciel pyta dzieci: „Co to znaczy porachować?”.

Nauczyciel mówi: „Dzisiaj będziemy liczyć do dziesięciu i poznamy liczbę 10.”.

Dzieci odpowiadają:

„To znaczy policzyć.”

Dzieci słuchają nauczyciela.

IV Realizacja tematu

 

Kształtowanie pojęcia liczby 10 w różnych aspektach.

 

1)   Wprowadzenie liczby 10 poprzez dołożenie jednego elementu do znanej liczby – aspekt kardynalny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2)   Zapoznanie z wyglądem liczby 10 – aspekt symboliczny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3)   Wyszukiwanie zbiorów mających 10 elementów – aspekt kardynalny i symboliczny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4)   Dopełnianie zbiorów odpowiednią liczbą elementów – aspekt algebraiczny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5)   Dopasowywanie odpowiedniego kartonika z cyfrą do obrazka – aspekt symboliczny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6)   Układanie liczb w określonej kolejności – aspekt porządkowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7)   Zabawa z wykorzystaniem planszy matematycznej służącej do utrwalania aspektu porządkowego liczb od 1 do 10

 

 

 

 

 

 

 

Nauczyciel stawia koło...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin