S.doc

(38 KB) Pobierz
Sebastian - pochodzi od greckiego słowa sebastos - "dostojny, godny szacunku, święty"

Saturnin - osoba introwertyczna, poważna. Jako małe dziecko może wykazywać już skłonności do filozofii i przemyśleń dotyczących kondycji ludzkich losów. Nie znaczy to jednak, że Saturnin jest człowiekiem smutnym. Przeciwnie, jeśli zechce, może być duszą towarzystwa i przewodnikiem. Najczęściej jednak, szczególnie pod koniec życia, odczuwa potrzebę, by spędzać czas samotnie. Jest dużą indywidualnością i należy to uszanować.

Sebastian - pochodzi od greckiego słowa sebastos - "dostojny, godny szacunku, święty". Sebastian w życiu kieruje się raczej wzniosłymi ideałami niż przyziemnymi kalkulacjami. Widoczny udział żywiołu ognia w tym imieniu sprawia, że Sebastianowie należą do tego rodzaju idealistów, którzy nie poprzestają na snuciu marzeń i planów, lecz swoje zamiary muszą wprowadzać w czyn. Zdarza się, że powołanie odnajdują w polityce, w działalności społecznej albo w religii, ale mogą również zajmować się wcielaniem w życie wynalazków, programów naukowych - czy też (na przykład) walczyć o to, by dzieci regularnie myły zęby. Często w poglądach Sebastiana istnieje pewien "gorący punkt", pewna szczególnie dlań ważna zasada, o którą gotów jest się kłócić i od której za nic nie odstąpi. Sebastianowie lubią życie społeczne, lubią się udzielać w ramach instytucji i organizacji i zwykle wyróżniają się na tle kolegów zaangażowaniem, pasją i bezinteresownością.

Seweryn - zgodnie z magią imienia w Sewerynach siedzi dusza rogata i romantyczna. Są oni miłośnikami skrajności. Pociąga ich niebezpieczeństwo, ryzyko, lubią się sprawdzać w sytuacjach, w których trzeba pokonać własny lęk i słabość. Obce jest im zimne wyrachowanie. W życiu nie kierują się kalkulacjami ani nawet rozsądkiem. Mają na to zbyt gorące serca, choć często chowają je pod zimną skorupą: udają szorstkich, twardych, nieprzystępnych. Ktoś, kto chciałby ich "rozgryźć" i wkupić się w ich łaski, musi się zwykle mocno napracować. Ale bywa też inaczej: jeżeli Seweryn poczuje w drugim człowieku bratnią duszę, gotów go natychmiast chwycić w objęcia. Sewerynowie z mężczyznami zawierają przyjaźnie na śmierć i życie, a kobiety kochają miłością namiętną i nierozumną. Swoim wybrankom (jeśli jest to naprawdę miłość, a nie chwilowa przygoda) pozostają wierni do końca - nawet jeśli ona odejdzie pierwsza. Może liczyć na ich pomoc każdy, kto jest w potrzebie, cierpi, potrzebuje wsparcia - o ile tylko nie kryje jakichś nieczystych intencji. Sewerynowie są mistrzami w wykrywaniu fałszu, a gdy raz się do kogoś zrażą, nigdy już komuś takiemu nie podadzą ręki. Wśród mężczyzn tego imienia pojęcia "cześć" i "honor" nadal mają swój dawny sens. Sewerynowie, trzeba przyznać, nie najlepiej znoszą współczesną cywilizacje i miejskie życie, gdzie zbyt wiele jest zakłamania. Wydaje się, że najlepszym dla nich środowiskiem są wysokie góry i daleka północ, ewentualnie pełne morze. Czyli miejsca, gdzie jest wystarczająco wiele przestrzeni dla ludzi, którzy pragną być sobą, a życie jest twarde i uczciwe, ale nikogo nie rozpieszcza.

 

Sędziwoj, Ścibor, Świerad - *Sędziwoj* (obchodzi imieniny 8 listopada) to "ten, który sądzi wojów" (wojowników). Liczba imienia - siedem - jest bardzo logiczna, gdyż kojarzy się, oprócz innych zalet, także ze sprawiedliwością. Polecamy to imię przede wszystkim Pannom, Strzelcom
i Koziorożcom.
Dziwaczne na pozór imię Ścibor (9 listopada) brzmiało naprawdę *Czcibor*. To też imię rycerskie; znaczyło mniej więcej to: "uczciwie walcz". Czcibor to także numerologiczna siódemka. Najlepiej zgadza się z charakterem Strzelca, a także Raka.
Podobnie *Świerad* (14 listopada) pierwotnie wymawiał się *Wszerad*, co się wykłada tak: "wszystkim rad". Imię to ma wyraźnie jowiszowy charakter, a jego liczbą jest jeden, liczba tych, którzy idą na czele. To imię najbardziej odpowiada Lwom
i Wagom.

 

Sędzimir - ma wrodzone poczucie sprawiedliwości, a także potrzebę pomagania innym ludziom, co czyni z niego doskonałego mediatora i poszukiwacza kompromisów. Sprawia, że w jego towarzystwie ludzie czują się bezpiecznie - ma bowiem naturę iście ojcowską. Ma naturę pogodną, choć refleksyjną, co może być odbierane przez niektórych jako wyraz dystansu do świata. I jest tak w istocie.

 

Sieciech i Wszeciech - warto wskrzesić te prastare słowiańskie imiona. Sieciech i Wszeciech to właściwie jedno imię. Wszeciech znaczy: "ten, który wszystkich cieszy". Mijały wieki i zapomniano, jak to imię rozumieć, oraz zaczęto je wymawiać krócej: Sieciech. Dodajmy, że było bardzo podobne imię Wszerad, czyli "ten, który wszystkich raduje" - i to imię też przekręcono, na Świerad i Sierad, od czego powstały nazwy miast Świeradów i Sieradz. Wszeciech, jest ulubieńcem publiczności, oznacza ludzi cieszących się powszechną sympatią. Bardziej surowych Sieciechów cechuje ludzi twardych i odpowiedzialnych.

 

 

Sławomir - osoba ta jest człowiekiem żądnym władzy, sceptycznie nastawionym do współpracowników, udającym, że jest zapracowany i zajęty. Posiada wielki umysł, który zdolny jest do przeprowadzania analizy wszystkich zjawisk życiowych i oceny ludzi. Jest psychologiem, dlatego potrafi dobierać metody pracy do zestawu typów ludzkich. Nie posiada zbyt dużego temperamentu, jest mało towarzyski, lubi by go ceniono i wywyższano. Nie ma za grosz poczucia humoru, nie znosi krytyki pod swoim adresem. Jest dobrym przywódcą swej rodziny. Nie uznaje zmienności w małżeństwie, dobrze wychowuje własne dzieci. Może być pedagogiem.

Sobiesław - co znaczy imię Sobiesław, do dziś rozumiemy: to ten, kto "sam sobie sławę zdobył". Imię to skracano kiedyś na "Sobiech" i od niego się wzięło królewskie nazwisko Sobieski.
Sobiesławowie są z natury praktyczni i zaradni; dobrze się czują ze śrubokrętem i lutownicą w garści. Przy tym mają w sobie wiele zdrowego konserwatyzmu; świat widzą prosto i rzeczywiście mają wiele danych po temu, aby wszystko robić sami, własnymi rękami i głównie samym sobie zawdzięczać własne osiągnięcia.
 

Stanisław - Stanisławowie mają swoje zdanie na różne sprawy, są niezależni i nie ufają ślepo autorytetom. Sami decydują o sobie; wolą sami rządzić niż słuchać innych. Ale z drugiej strony liczbą tego imienia jest dziewięć - a ludzie dziewiątki kierują się w życiu nie tyle osobistym, egoistycznym interesem, co ogólnymi zasadami i względem na wspólne dobro. Myślą raczej o przyszłości niż o teraźniejszości, a sprawy duchowe są dla nich ważniejsze niż materialna konieczność. Dziewiątka oznacza bowiem także szerokie horyzonty i rozległe zainteresowania. Jeżeli nadamy synkowi imię Stanisław, możemy być pewni,że będzie kontynuował stare polskie cnoty - i zarazem wady. Będzie samodzielny i zaradny, ale niechętnie będzie słuchał rozkazów. Różne prawdy głoszone przez innych musi sprawdzić po swojemu. Miła będzie mu sława i rozgłos, choć może nie mieć ochoty na zbyt mrówczą pracę. Bardziej będzie polegał na swojej błyskotliwości niż na głębokiej wiedzy. I chętnie będzie zabierał głos przy konferencyjnym stole.

Stefan - osoba tak nazwana jest człowiekiem konserwatywnym, stałym w swych przekonaniach, umiejącym bronić swych idei. Jest ambitna, kulturalna, inteligentną, wrażliwą na stosunki społeczne oraz umiejącą radzić i pomagać innym osobom. Jest typowym człowiekiem, dającym się kochać i szanować. Kocha rodzinę, lubi dzieci i szanuje dom. Z zawodu jest robotnikiem, posiada jednak "złotą rączkę" do wszystkiego. Lubi przyjaciół, szanuje znajomych, bywa w towarzystwie. Często chodzi z wizytami do znajomych, a także sam wydaje u siebie przyjęcia.

Sylwester - w młodym wieku jest ruchliwy, pełen energii i musi się wyhasać, a jako dorosły przedsiębiorczy, lubi życie czynne, chętnie przewodzi, kieruje innymi i wprowadza w życie swoje pomysły. Wydaje się, że Sylwestrowie mają wrodzoną "żyłkę" do handlu i innych interesów. Ryzykant, często lekkomyślny i ufny w swoje szczęśliwe gwiazdy.

Szczepan - właściwie Szczepan jest tym samym imieniem, co Stefan. Oba imiona kiedyś brzmiały po grecku "Stephanos", co znaczyło "uwieńczony, ukoronowany". I tylko w Polsce z jednego imienia zrobiły się dwa. Dziś chyba jest jednak więcej Stefanów niż Szczepanów.

Szczepan  to  jedno z tych imion, które są naładowane energią zdobywców, wojowników, ludzi czynu i sukcesu.

Szczepanowie nie kryją się ze swoimi talentami. Łatwo wychodzą na prowadzenie. Dobrze się czują w eksponowanych miejscach i w świetle reflektorów. Maja zdolności aktorskie i przywódcze.

 

Szymon - osoba ta jest człowiekiem prostolinijnym, kochającym prawdę i sprawiedliwość. Te zasady dyktują jego sposób bycia, powodują jego aktywność społeczną, altruistyczną i charytatywną. Jest wrażliwy na sytuacje życiowe ludzi. Stały w przekonaniach, pogodny w życiu, umiejący trektować niektóre sytacje w życiu z humorem. Lubi doradzać i służyć innym pomocą. Jest świadom tego, że na nim ciąży odpowiedzialność za wychowanie dzieci, dlatego do ich edukacji przywiązuje wielką wagę. Kocha przyrodę, często z rodziną przebywa na jej łonie. Czyta książki, bywa w teatrze. Jest miłośniekiem rzeźby tradycyjnej. Czasami bywa osobnikiem tajemniczym, nie lubiącym by ktoś wchodził w jego prywatne życie.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin