Geodezja - szkolenie instruktorsko metodyczne PSZ.doc

(49 KB) Pobierz
DOWIĄZANIE GEODEZYJNE SO (PO, PODSTAWY POMIAROWEJ) SPOSOBEM BIEGUNOWYM.

5

 

      ZATWIERDZAM

      Wojciech ŁUKOWSKI

              pułkownik

 

Zastępca Komendanta CSWRiA

               ds. szkolenia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PLAN – KONSPEKT

do przeprowadzenia zajęć z kadrą Centrum

 

 

TEMAT :    DOWIĄZANIE GEODEZYJNE STANOWISKA

                  OGNIOWEGO (PUNKTU OBSERWACYJNEGO,

                  PODSTAWY POMIAROWEJ) SPOSOBEM BIEGUNOWYM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                           OPRACOWAŁ

                                                                         Adam STRZESAK

                                                                         major

             

                                                                                         wykładowca CSWRiA

 

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

 

TEMAT :    DOWIĄZANIE GEODEZYJNE STANOWISKA OGNIOWEGO (PUNK-

                     TU OBSERWACYJNEGO, PODSTAWY POMIAROWEJ) SPOSOBEM

                     BIEGUNOWYM

 

NAUCZANA GRUPA : Kadra, instruktorzy Podoficerskiej Szkoły Zawodowej.

 

CELE :

 

A.     OGÓLNE :

-          zapoznać kadrę oraz instruktorów z optymalnym modelem prowadzenia zajęć z e szkolenia specjalistycznego z słuchaczami Podoficerskiej szkoły zawodowej.

-          przeprowadzić zajęcia z geodezji, pracy bojowej na sprzęcie w roli instruktora;

B.     OPERACYJNE:

W wyniku realizacji zajęć jego uczestnik potrafi:

-          postawić zadanie do dowiązania geodezyjnego elementów ugrupowania bojowego pododdziału artylerii w roli dowódcy drużyny geodezyjnej, dowódcy sekcji wysuniętych obserwatorów, dowódcy podstawy pomiarowej;

-          wykonać podstawowe pomiary i obliczenia potrzebne do dowiązania geodezyjnego elementów ugrupowania bojowego pododdziału artylerii sposobem biegunowym ,

-          sporządzić dokumentację z wykonywanych prac geodezyjnych w postaci schematu dowiązania geodezyjnego;

-          dowodzić drużyną geodezyjną, sekcją wysuniętych obserwatorów, obsługą podstawy pomiarowej podczas prowadzenia prac geodezyjnych;

 

FORMA / METODA :         zajęcia praktyczne metodą musztry bojowej.

 

TERMIN REALIZACJI :  03.03.2000

 

CZAS :                                 2 x 40 min

 

MIEJSCE :                          OS - 3

 

 

ZAGADNIENIA :

v     Dla dowódców drużyn geodezyjnych:

1.     Postawienie zadania do dowiązania geodezyjnego stanowiska ogniowego (punktu obserwacyjnego) sposobem biegunowym.

2.     Wybór, oznaczenie stanowiska ogniowego (punktu obserwacyjnego) i określenie współrzędnych sposobem przybliżonym.

3.     Wybór i określenie współrzędnych prostokątnych punktu wyjściowego.

4.     Wykonanie pomiarów i obliczeń.

5.     Określenie wysokości punktu i wykonanie dokumentacji.

v     Dla dowódców sekcji wysuniętych obserwatorów:

1.     Postawienie zadania do dowiązania geodezyjnego punktu obserwacyjnego sposobem biegunowym.

2.     Wybór, oznaczenie punktu obserwacyjnego i określenie współrzędnych sposobem przybliżonym.

3.     Wybór i określenie współrzędnych prostokątnych punktu wyjściowego.

4.     Wykonanie pomiarów i obliczeń.

5.     Określenie wysokości punktu i wykonanie dokumentacji.

v     Dla dowódców podstaw pomiarowych:

1.     Postawienie zadania do dowiązania geodezyjnego elementów podstawy pomiarowej sposobem biegunowym.

2.     Wybór, oznaczenie elementów podstawy pomiarowej i określenie współrzędnych sposobem przybliżonym.

3.     Wybór i określenie współrzędnych prostokątnych punktu wyjściowego.

4.     Wykonanie pomiarów i obliczeń.

5.     Określenie wysokości punktu i wykonanie dokumentacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PLAN ZAJĘĆ

Lp.

Rodzaj przedsięwzięcia (treść zag. itp. )

Czas w min.

Uwagi metod.

I

CZĘŚĆ WSTĘPNA

 

- czynności organizacyjne

- kontrola wstępna

- pytania kontrolne:

1. Przedstawić istotę zadania geodezyjnego zwykłego;

2. Omówić czynności dowódcy sekcji, drużyny podczas dowiązania geodezyjnego elementów ugrupowania bojowego.

- podanie tematu i celów zajęć

- wywołanie nastawienia

- zapoznanie z przebiegiem i organizacją zajęć

- merytoryczne wprowadzenie

- zajęcie miejsc do prowadzenia zajęć w poszczególnych grupach szkoleniowych.

 

15

Po przyjęciu meldunku od dowódcy plutonu sprawdzam zabezpieczenie materiałowe zajęć.

Zadaję pytania kontrolne.

Oceniam i omawiam odpowiedzi słuchaczy.

Podaję temat i cele zajęcia.

Charakteryzuję temat zajęcia, jego istotę w procesie szkolenia i rolę w działaniach bojowych pododdziałów artylerii.

Zapoznaję z przebiegiem i organizacją zajęcia

Nakazuje instruktorom zająć

 

II

CZĘŚĆ ZASADNICZA

 

1.                  Postawienie zadania do dowiązania geodezyjnego SO, PO,  elementów podstawy pomiarowej sposobem biegunowym.

2.                  Wybór, oznaczenie SO, PO elementów podstawy pomiarowej i określenie współrzędnych sposobem przybliżonym.

3.                  Wybór i określenie współrzędnych prostokątnych punktu wyjściowego.

4.                  Wykonanie pomiarów i obliczeń.

5.                  Określenie wysokości punktu i wykonanie dokumentacji.

 

 

 

20

 

 

20

 

 

20

 

25

20

 

Zagadnienia powyższe prowadzą instruktorzy zgodnie z przeprowadzonym instruktażem. Zwracam uwagę na merytoryczne treści przedstawiane słuchaczom oraz metodyczne prowadzenie zagadnień. Błędy wynikłe w czasie zajęć omawiam z instruktorem, omawiam sposób ich usunięcia i nakazuje je usunąć

 

 

 

 

Lp.

Rodzaj przedsięwzięcia (treść zag. itp. )

Czas w min.

Uwagi metod.

 

III

CZĘŚĆ KOŃCOWA

 

- wykonanie zbiórki w miejscu rozpoczęcia zajęć.

- przyjęcie meldunków od dowódcy plutonu oraz instruktorów odnośnie zrealizowania celów szkoleniowych.

- pytania kontrolne

1.   W roli dowódcy sekcji, drużyny postawić zadanie podwładnym do dowiązania geodezyjnego elementów ugrupowania bojowego;

2.   Jakie elementy zawiera schemat dowiązania geodezyjnego.

- wydanie wytycznych na naukę własną i treningów popołudniowych.

 

10

Meldunek składa dowódca plutonu w miejscu rozpoczęcia zajęć.

Dowódca plutonu oraz instruktorzy relacjonują osiągnięte cele oraz niedociągnięcia wynikłe w trakcie zajęć. Zadaje pytania kontrolne, omawiam odpowiedzi słuchaczy.

Podaje wytyczne na naukę własną oraz sposób usunięcia usterek wynikłych w trakcie zajęć

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin