Wiśnia pospolita.rtf

(6 KB) Pobierz

 

Wiśnia pospolita (Prunus cerasus)

Pochodząca z zachodniej Azji wiśnia pospolita, rośnie zdziczała na suchych zboczach, jako drzewa lub krzew.

W lecznictwie i kuchni stosuje się zarówno owoce z szypułkami  i liście.

Sok z wiśni oczyszcza organizm z zbędnych produktów przemiany materii, ma właściwości obniżające gorączkę. Stosuje się go przy anemii, chorobach wątroby, słabym trawieniu.

W kuchni, owoce dzikiej wiśni stosuje się tak, jak  wiśnie uprawowe. Wyrabia się z nich soki, syropy, dżemy, wina, zupy. Można je suszyć. Z szypułek wyrabia się między innymi herbatę odchudzającą- są jednym z jej składników.

Owoce wiśni zawierają cukry (do 15%), pektyny (11%), inozyt, kwasy organiczne (1,5-2,1%, głównie jabłkowy i cytrynowy), garbniki (0,24%), antocyjanozydy, karoten (0,3 mg%)witaminy C, B, PP i kwas foliowy. Ze składników mineralnych występują w wiśniach w dużych ilościach: miedź (11,7 mg w 1kg owoców), potas, żelazo, magnez. Nasiona zawierają tłuszcz (25-35%), amygdalinę i olejek eteryczny (0,016%), w korze znaleziono garbniki (5-7%), glikozydy i kwas cytrynowy, w liściach – kwas cytrynowy, garbniki, kwercetynę, amygdalinę i kumarynę. Żywica występująca na pniach zawiera arabinę, metylopentozan i ksylan.

Wiśnie spożywa się na surowo, w postaci suszu i przetworów. Sporządza się z nich konfitury, kompoty, kisiele, syropy, wyciągi, nalewki, wiśniówki, wina, napoje z sokiem i wodę owocową. Liście dodaje się przy marynowaniu i kwaszeniu ogórków i innych warzyw. Pestki i nasiona używane są przy produkcji mydła toaletowego. Olej otrzymany z nasion zawiera znaczną ilość cyjanowodoru, szybko gorzknieje i używany jest jako opałowy i do wyrobu mydła. Wytłoki stanowią dobrą paszę dla zwierząt. Drewno nadaje się na rozmaite wyroby stolarsko-tokarskie i na instrumenty muzyczne, kora – do garbowania skór. Wiśnia jest dobrą rośliną miododajną.

Wiśnie poprawiają apetyt i cenione są jako produkt dietetyczny. Zaleca się je przy niedokrwistości, stanach gorączkowych i jako środek przeczyszczający. Miąższ i sok działają antyseptycznie, ponadto są dobrym środkiem wykrztuśnym przy zapaleniach dróg oddechowych. Żywica wiśni używana jest w zastępstwie gumy arabskiej, a syrop wiśniowy do poprawiania smaku lekarstw.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin