Łąkowy quiz.doc

(25 KB) Pobierz

Scenariusz zajec otwartych w grupie "0" - Ł ąkowy Quiz


Cele ogólne

-Aktywizowanie myślenia dzieci poprzez podejmowanie działań w zakresie klasyfikacji jakościowo – ilościowej zbiorów,
-Doskonalenie analizy wzrokowo - słuchowej,
-Doskonalenie działalności ruchowej
-Wdrażanie do samodzielnego podejmowania działań oraz do zgodnego współdziałania w grupie,

Cele operacyjne:

Dziecko:
-przelicza elementy zbioru,
-zna i stosuje znaki:<,>,+,-,=,
-układa proste działania matematyczne do zadań z treścią,
-rozwiązuje zagadki,
-dopasowuje podpisy do obrazków,
-potrafi odczytać proste wyrazy,
-zna cyfry 1 – 10,
-zna kwiaty łąkowe,
-zna zwierzęta zamieszkujące łąkę,
-umie dokonać analizy i syntezy wyrazów,
-doskonali koordynację wzrokowo - ruchową i spostrzegawczość,
-doskonali umiejętność czytania,
-koncentruje uwagę, pamięć, zdolności skojarzeniowe
-odczuwa potrzebę komunikacji i współpracy z rówieśnikami,

Metody:
-aktywne
-problemowe
-zadań stawianych dziecku

Formy pracy: indywidualna, zespołowa

Środki wspomagające działanie: puzzle, karty pracy, płyta z nagraniem piosenki, alfabet ruchomy,
Przebieg zajęć:

1.Podział dzieci wg. emblematów na grupy,
2.Przywitanie z rodzicami i gośćmi „Iskierka”, zajęcie
miejsc
3.Zatańczenie i zaśpiewanie piosenki na rozpoczęcie zajęć.
4.Układanie puzzli przedstawiających łąkowe kwiaty: maki, bratki oraz owady” motyle. Dopasowanie do nich odpowiedniego podpisu. Głośne odczytanie wybranych zdań. Przyklejenie ułożonych puzzli i odpowiedniego zdania na kartkę i powieszenie na tablicy.
5.Odgadywanie zagadek:

-Sto płatków biało - różowych
Dookoła żółtego środka.
Każdy chyba odgadnie, że to kwitnie ..... (stokrotka)

-Kwiat, co się latem na łące czerwieni,
Będzie grzechotką w późnej jesieni. (mak)

-Lata nad łąką w czerwonej kapotce,
A na tej kapotce jest kropka przy kropce. (biedronka)

-Skrzydełka mam jak płatki, choć sam nie jestem kwiatem.
I nad kwiatami w słońcu wesoło fruwam latem. (motyl)

Przegłoskowanie odgadniętych wyrazów oraz dzielenie ich na sylaby.
Układanie z liter alfabetu ruchomego odgadniętych nazw.

6.Zabawa w „Króla łąki”. Dzieci siedzą na krzesłach w
kole. Jedno z nich jest królem łąki. Dzieci wybierają jakim kwiatem lub zwierzęciem chcą być. Król łąki przywołuje mieszkańców do siebie, dzieci
= zamieniają się miejscami.(powtórzyć 3 –4 razy).
7.Rozwiązywanie zadań matematycznych. Wstaw znaki – rozdanie kart pracy.
8.Przeczytanie i rozwiązanie zadania tekstowego.

Na liściu siedziało 10 biedronek. 5 z nich odleciało. Ile biedronek zostało na liściu?
10 – 5 = 5
Odp.: Na liściu zostało 5 biedronek.
9.Zaśpiewanie i zatańczenie do piosenki o łące.
10.Zrobienie witraża kwiatowego wraz z rodzicami.
11. Sprzątnięcie stanowisk pracy.
12. Ewaluacja zajęć – rodzice i dzieci przyczepiają kwiatowe
witraże na tablicy z uśmiechnięta lub smutną buźką (w zależności czy się im zajęcia podobały czy nie).
13. Rozdanie pamiątkowych dyplomów za udział w zabawie i zajęciach.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin