Spawanie_sprawozdanie.doc

(56 KB) Pobierz
Spawanie MIG/MAG

 

Spawanie MIG/MAG– spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazowej

     Spawanie półautomatyczne MIG (metal inert gas) i MAG (metal active gas) to metody najczęściej stosowane w procesach spawalniczych. Wysoka wydajność spawania, poprawa środowiska pracy spawacza oraz łatwość automatyzacji to główne źródła popularności tych procesów.

     W metodzie MIG/MAG łuk jarzy się pomiędzy materiałem rodzimym a drutem spawalniczym automatycznie podawanym przez podajnik drutu. Przestrzeń łukowa i spawany materiał są osłaniane gazem obojętnym (MIG) lub aktywnym (MAG), dobranym odpowiednio do rodzaju spawanego metalu. Gazem obojętnym jest argon, natomiast dla polepszenia wtopienia i zwiększenia prędkości spawania można zastosować obojętny chemicznie hel, jako jednorodny gaz, bądź jako składnik mieszanin spawalniczych. Argon jest głównym składnikiem większości gazów osłonowych do spawania metodą MAG. W związku z dużą niestabilnością łuku przy zastosowaniu samego argonu dodawany jest składnik utleniający - dwutlenek węgla, tlen lub kombinacja obu tych gazów. Dla ograniczenia wielkości i ilości odprysków oraz ze względu na niższe prędkości spawania, gorsze własności mechaniczne, powstawanie większych ilości pyłów i dymów, a także na ograniczenia w wyborze sposobu przenoszenia metalu w łuku, coraz rzadziej stosowany jest dwutlenek węgla jako gaz osłonowy do metody MAG. Dla uzyskania dużych prędkości spawania, przy zachowaniu wymaganych własności złącza, stosuje się specjalnie dobrane dwu- lub wieloskładnikowe osłonowe mieszaniny gazowe.

     Podstawowe cechy tej metody to :

• zastosowanie bardzo dużej gęstości prądu w drucie elektrodowym (> 90 A/mm2), około 10 razy większej niż w metodzie spawania elektrodą otuloną,

• szybkie topienie się drutu elektrodowego (prędkość topienia wynosi około 8 m/min) z racji wysokiej temperatury łuku wymaga stosowania automatycznego podawania drutu ze szpuli o ciężarze 12 kg,

• stale nierdzewne spawa się zawsze prądem stałym przy biegunowości dodatniej; biegun dodatni generatora podłączony jest do elektrody,

• uchwyt spawalniczy jest zazwyczaj trzymany w ręku (tak zwana metoda ‘półautomatyczna’) , lecz dla wysokiej mocy spawania jest on zamocowany do wózka (metoda ‘automatyczna’).

 

     Mechanizm przenoszenia metalu w łuku jest istotnym parametrem procesu

i rozróżnia się tutaj jego trzy zasadnicze rodzaje :

• Sposób spawania łukiem krótkim lub ze zwarciowym przenoszeniem metalu, w

którym metal topi się tworząc duże krople o średnicy często większej niż średnica drutu elektrodowego. Gdy na końcu elektrody tworzy się kropla, styka się ona z jeziorkiem spawalniczym i tworzy zwarcie z nagłym wzrostem prądu.

Napięcie powierzchniowe powoduje efekt ściśnięcia, który oddziela kroplę od elektrody. Częstotliwość tego zjawiska jest rzędu od 20 Hz do 100 Hz, co odpowiada czasowi cyklu od 0,01 s do 0,05 s.

• Sposób przenoszenia kroplowego lub grawitacyjnego. Podobnie jak w poprzednim przypadku, topienie odbywa się w postaci dużych kropli, które odrywają się, gdy ich ciężar jest wystarczający dla pokonania sił napięcia powierzchniowego i z racji większej długości łuku spadają swobodnie zanim zetkną się z jeziorkiem spawalniczym.

• Sposób przenoszenia natryskowego obejmuje gęstości prądu powyżej pewnego poziomu przejścia, rzędu 200 A/mm2. Elektroda topi się dając strumień małych kropelek. Gdy gęstość prądu dalej się zwiększa, koniec elektrody staje się stożkowy i strumień jeszcze mniejszych kropelek uwalnia się osiowo.

    

     Metoda spawania MIG/MAG wymaga gazu ochronnego aby zapobiec utlenianiu w łuku spawalniczym.

Rozmiar kropli i wielkość wtopienia zmieniają się w zależności od gatunku stali elementu spawanego (ferrytyczna, austenityczna itp.), rodzaju złącza, sposobu

przenoszenia metalu oraz kwalifikacji spawacza. Dla złączy czołowych ze

spoinami V i I spawanych jednym przejściem, normalny zakres grubości elementów wynosi od 1,0 mm do 5,0 mm.

     W rzeczywistości, w metodzie MIG, utleniający charakter gazu ochronnego jest nieznaczny, natomiast jest on wyraźnie zwiększony w metodzie MAG. Jednakże, w

metodzie MIG często potrzebny jest w gazie ochronnym (argon) niski procent tlenu lub dwutlenku węgla, aby poprawić zarówno stabilność łuku, jak i zwilżanie stopionym metalem. Normalne zawartości to : 2% O2 lub 3% CO2. Wyższe ilości O2 i CO2 powodują nadmierne utlenianie chromu (Cr), manganu (Mn) i krzemu Si) oraz nadmierne nawęglanie jeziorka spawalniczego. Na przykład, zawartość węgla w

metalu spoiny, która wynosi 0,025% dla gazu ochronnego zawierającego 2% CO2, mogłaby osiągnąć 0,04% przy zawartości 4% CO2.

 

Spawanie TIG – spawanie elektroda nietopliwą - wolframową

     Spawanie TIG (tungsten inert gas) jest metodą pozwalającą na uzyskiwanie najwyższej jakości spoin w stalach niestopowych i niskostopowych, stalach nierdzewnych i innych stalach wysokostopowych oraz w takich materiałach jak aluminium, miedź, tytan i ich stopach, a także w stopach niklu.

     W metodzie TIG łuk jarzy się pomiędzy materiałem rodzimym a nietopliwą elektrodą wolframową . Ta metoda wykorzystywana jest do spawania zarówno z podawanym ręcznie materiałem dodatkowym jak i bez niego. Przestrzeń łukowa i spawany materiał są osłaniane gazem obojętnym dobranym odpowiednio do rodzaju spawanego metalu. Najczęściej stosowanym gazem obojętnym jest argon. Dla polepszenia kształtu spoiny i zwiększenia prędkości spawania w wielu przypadkach możliwe jest zastosowanie obojętnego chemicznie helu jako składnika mieszanin spawalniczych lub niekiedy jako jednorodnego gazu.                                                Minimalny dodatek tlenku azotu (NO) jaki występuje w gazie ma działanie stabilizujące na łuk elektryczny i jest gazem osłonowym stosowanym do wszystkich grup materiałowych w metodzie TIG. Ponadto redukuje emisję ozonu w strefie oddychania spawacza.
W przypadku spawania stali austenitycznych, superaustenitycznych oraz stopów

niklu stosuje się dodatek wodoru, a przy spawaniu metodą TIG bez materiału dodatkowego stali superaustenitycznych i superduplex dodaje się niewielką ilość azotu. Jeżeli stosuje się spoiwo, to jest ono albo w postaci gołych prętów albo w postaci drutu w kręgach do spawania automatycznego.

Główne zalety tej metody zastosowanej do stali nierdzewnych można podsumować w

sposób następujący:

• skoncentrowane źródło ciepła powodujące powstanie wąskiej strefy stopienia,

• bardzo stabilny łuk i spokojne, niewielkie jeziorko spawalnicze; nie ma rozprysków i ponieważ nie ma potrzeby stosowania topnika w tej metodzie, wyeliminowane są pozostałości utleniania, co upraszcza znacznie problem końcowego czyszczenia,

• doskonała jakość metalurgiczna dokładną kontrolą wtopienia i kształtu spoiny we wszystkich pozycjach spawania,

• dobre spoiny wolne od porów,

• bardzo małe zużycie elektrod,

• łatwość opanowania techniki spawania.

 

Grubość spawanych elementów wynosi zazwyczaj od 0,5 mm do 3,5/4,0 mm.

                                                                                                                                                                                                                                                 

Spawanie SAW – spawanie łukiem krytym

W metodzie SAW (Submerged Arc Welding), ciepło spawania jest wytwarzane w wyniku przechodzenia prądu o dużym natężeniu pomiędzy jednym lub kilkoma drutami ciągłymi a elementem spawanym pod sproszkowanym topnikiem, tworzącym

ochronną powłokę stopionego żużla.

     Metoda ta może być w pełni automatyczna lub półautomatyczna, jednakże w wypadku stali nierdzewnych większość prac jest w pełni zautomatyzowana.

     W metodzie automatycznej, można spawać bardzo dużym prądem, aż do 2000 amperów na jeden drut, co daje dużą wartość wprowadzonej mocy i w konsekwencji prowadzi do silnego wymieszania materiału rodzimego z materiałem dodatkowym.                  

     Metoda ta nadaje się do wykonywania spoin czołowych i pachwinowych w pozycji podolnej oraz spoin pachwinowych w pozycji nabocznej. Źródłem energii jest zazwyczaj prąd stały przy dodatniej biegunowości na elektrodzie (DCEP), a rzadziej prąd przemienny (AC), gdy stosuje się jednocześnie kilka drutów, aby uniknąć zjawiska ugięcia łuku. Dla źródeł prądu zarówno stałego, jak i przemiennego, prędkość podawania drutu spawalniczego musi być równa prędkości topienia się, aby uzyskać łuk w pełni stabilny. Uzyskuje się to poprzez zastosowanie rolek podających napędzanych przez system przekładniowy z serwokontrolowaną prędkością. Do spawania stali nierdzewnych, najczęściej stosuje się topnik typu 'wapiennofluorkowego', a jego typowy skład jest następujący:

 

25% ≤ CaO + Mg O ≤ 40%, SiO2 ≤ 15%, 20% ≤ CaF2 ≤ 35%.

 

     Istnieją dwie postacie topnika uzyskiwane albo przez topienie albo przez spiekanie. Topione topniki powstają w wyniku nagrzania do temperatury rzędu      1600 – 1700°C      i są przetwarzane na postać proszkową albo przez rozpylanie przy wyjściu z pieca do topienia lub przez kruszenie i przesiewanie zestalonego materiału. Spiekane topniki produkowane z surowców o odpowiednim uziarnieniu, spiekanych razem z alkalicznokrzemianowym spoiwem. Otrzymana mieszanina podlega suszeniu a następnie obróbce mechanicznej w celu uzyskania pożądanego uziarnienia.

     W trakcie spawania tylko część topnika ulega stopieniu i nie zużyty materiał jest odciągany- zazwyczaj za pomocą węża ssawnego i odprowadzany do zbiornika do dalszego wykorzystania. Stopiony topnik krzepnie za strefą spawania, podczas stygnięcia kurczy się i może być łatwo usunięty.

     W przypadku grubszych elementów, spoiny są zazwyczaj wykonywane za pomocą jednego lub dwóch ściegów, to znaczy

jeden ścieg na ręcznie wykonanej spoinie graniowej lub jako pojedynczy ścieg z

każdej strony płyty, ale można również zastosować technologię wielowarstwową.

Przy cieńszym materiale, spoiny mogą być wykonywane jednym ściegiem przy

zastosowaniu rowkowanej podkładki.

     Ponieważ metoda SAW jest stosowana głównie do spawania grubej blachy z nierdzewnej stali austenitycznej, należy dołożyć szczególnych starań, aby uniknąć tworzenia się fazy sigma z racji stosowania wysokiej energii spawania. Jest to szczególnie istotne w przypadku stopów o zawartości 25% Cr - 20% Ni ale również w przypadku gatunków 18% Cr - 9% Ni o wysokiej zawartości ferrytu. Przy spawaniu wielowarstwowym, tam gdzie temperatura

w zakresie 650 – 900°C jest przekraczana kilkakrotnie, występuje zwiększone ryzyko

tworzenia się fazy sigma. Wtedy bardzo zalecane jest wyżarzanie w temperaturze 1050°C (przesycanie).

     Dostarczane topniki są całkowicie suche. Aby zabezpieczyć topniki przed wchłanianiem wilgoci, zaleca się przechowywać je w temperaturze wyższej o 10°C od temperatury warsztatu, a wilgotność względna nie może przekraczać 50%.

     Jeżeli istnieje niebezpieczeństwo lub obawa zawilgocenia, wskazane jest wysuszenie proszku w temperaturze 300°C przez okres co najmniej   2 godzin.   

     Metoda spawania łukiem krytym jest powszechnie stosowana do łączenia ciężkich elementów o grubości w zakresie 10 mm - 80 mm, po wykonaniu ściegu graniowego inną metodą spawania. Dolny ścieg można również wykonać przy zastosowaniu rowkowanej podkładki spoiny.

 

 

Spawanie MMA – spawanie łukiem osłoniętym elektrodą metalową (elektroda otulona)

 

Chociaż metoda MMA (Manual Metal Arc - ręczne spawanie łukowe), jest metodą bardzo starą, gdyż jej pierwsze zastosowanie zostało opisane przez Kjelberga w roku 1907, jest ona w dalszym ciągu powszechnie stosowana ze względu na jej wielką elastyczność i prostotę.

     Elektroda składa się z rdzenia metalowego otulonego warstwą topnika. Rdzeń stanowi zazwyczaj drut spawalniczy ze stali nierdzewnej. Otulina, która odgrywa w tym procesie istotną rolę, jest prasowana na rdzeń i nadaje każdej elektrodzie jej specyficzne indywidualne cechy. Spełnia ona trzy podstawowe funkcje: elektryczną,

fizyczną i metalurgiczną. Funkcja elektryczna jest związana z inicjacją i stabilizacją łuku, podczas gdy funkcja fizyczna dotyczy lepkości i napięcia powierzchniowego żużla, które regulują przenoszenie kropli metalu, efektywnej ochrony jeziorka spawalniczego oraz jego zwilżalności. Rola metalurgiczna obejmuje wymianę chemiczną pomiędzy jeziorkiem spawalniczym a żużlem, to znaczy rafinację metalu spoiny.

 

     Otulina zawiera pewną ilość węglanu wapnia (CaCO3), który dysocjuje w łuku w

temperaturze około 900°C, tworząc CaO i CO2, z których ten ostatni zapewnia osłonę strefy łuku. Poniżej podano typy najczęściej stosowanych elektrod otulonych:

Elektrody rutylowe (dwutlenek tytanu):

Tworzenie się żużla stanowi główny mechanizm ochronny w elektrodach rutylowych. Elektrody rutylowe są łatwe w posługiwaniu się nimi, zapewniają małą ilość rozprysków i dają spoiny o gładkiej powierzchni. Żużel powstający w trakcie spawania jest łatwy do usunięcia.

Elektrody zasadowe (wapienne):

Wapień stanowi podstawowy składnik elektrod z otuliną zasadową z racji jego korzystnego wpływu na stabilność łuku i procesy metalurgiczne. Powoduje on również powstawanie dwutlenku węgla, który stanowi gaz ochronny. Dużą jednakże wadą wapienia jest jego wysoka temperatura topnienia. Można temu przeciwdziałać przez dodanie fluorytu (CaF2), który obniża temperaturę topnienia żużla. Otulina zasadowa wchłania wilgoć przy składowaniu elektrod na powietrzu i należy zadbać,

aby elektroda pozostała sucha. Normalny czas suszenia wynosi jedną godzinę przy temperaturze rzędu 150-250°C...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin