LEKCJA08.DOC

(99 KB) Pobierz
Lekcja 8

Lekcja 8

 

Podczas tej lekcji zapoznamy się z dwiema nowymi technikami modyfikacji brył. Pierwszą będzie tworzenie odcisków na bryłach 3D oraz wykorzystanie ich podczas modelowania. Drugą techniką będzie tworzenie powłok.

Zacznijmy od odcisków. Niejednokrotnie podczas modelowania bryły zachodzi konieczność zaznaczenie na jednej ze ścianek jakiegoś kształtu, który ma kluczowe znaczenie dla tworzonego modelu. Wtedy z pomocą przychodzi tak zwany odcisk. Proponuję przećwiczyć zastosowanie tego narzędzia na jakimś konkretnym przykładzie. Na początek narysujmy sobie prostą bryłę wyciąganą.


Rys. 1

Teraz proponuję na jednej ze ścianek zdefiniować lokalny układ współrzędnych.


Rys. 2

Mając tak przygotowana bryłę, możemy na górnej podstawie narysować kształt, który następnie przekształcimy w odcisk.


Rys. 3

W kolejnym kroku przekształcimy naszkicowany profil w odcisk. W tym celu klikamy na ikonie narzędzia Odciśnij, a następnie wskazujemy bryłę, na której ma powstać i profil, przy pomocy którego na powstać odcisk.


Rys. 4

Oczywiście odciski możemy bez problemu usuwać. Do tego celu służy narzędzie Wyczyść.


Rys. 5

Użycie narzędzia jest niezwykle proste. Po kliknieciu na jego ikonie wskazujemy bryłę, która ma zostać wyczyszczona ze wszelkich odcisków.

Kolejnym narzędziem, jakie omówimy, będzie narzędzie pozwalające na wykonywanie tak zwanej powłoki, czyli bryły cienkościennej. Bryły tego typu często są wykonywane podczas produkcji różnego rodzaju obudów. Proponuję teraz wykonanie takiej obudowy. Na początek wykonajmy bryłę będącą podstawą naszej obudowy.


Rys. 6

Teraz proponuję usunąć jedną ze ścianek w celu nadania jej charakteru bryły cienkościennej. W tym celu klikamy na ikonie narzędzia Powłoka.


Rys. 7

Następnie wskazujemy bryłę, z której ma powstać bryła cienkościenna, oraz kolejne ścianki , które chcemy usunąć. Po wybraniu wszystkich ścianek do usunięcia zatwierdzamy wybór prawym klawiszem myszy. Teraz możemy podać grubość powstałych ścianek.


Rys. 8

W tej chwili możemy dokonać dalszej edycji naszej obudowy. Na początek proponuję wycięcie otworów w przedniej ściance w celu umieszczenia w nich np. potencjometrów. W tym celu ustawiamy LUW odpowiednio do edytowanej ścianki.


Rys. 9

Następnie z zastosowaniem narzędzi szyku prostokątnego powielamy naszkicowany uprzednio okrąg.


Rys. 10

W kolejnym kroku dokonajmy wyciągnięcia profili.


Rys. 11

Teraz możemy spokojnie odjąć od siebie wygenerowane bryły przy pomocy narzędzi wykorzystujących algebrę Boole'a.


Rys. 12

Oczywiście można dodawać kolejne modyfikacje do wykonywanego modelu - proponuję zamodelowanie całej obudowy w celu wprawienia się w łączeniu technik modyfikacyjnych. Podczas kolejnej lekcji pokażę, w jaki sposób przeprowadzać modyfikacje poszczególnych ścianek modelu.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin