a na chorobe ci te herbaty...własciwosci.doc

(39 KB) Pobierz

 

Dawno, dawno temu, właściwie całe tysiąclecia przed rozpoczęciem poważnych badań naukowych, nasi przodkowie wiedzieli już o pozytywnych skutkach spożywania niektórych naparów ziołowych i herbacianych. Dziś wiemy na ten temat już o wiele więcej wsparci współczesną medycyną, która mimo ostrożnego podejścia do naturalnych metod leczniczych nie gardzi profilaktycznym działaniem napojów przygotowywanych na bazie herbaty, roślin i wszelakich traw. W istocie, herbata być może nie wyleczy nas z poważnych schorzeń, ale z powodzeniem może zmniejszyć ryzyko ich występowania i uczynić nasze życie przyjemniejszym.

Herbaciano-ziołowe mieszanki kryją w sobie szereg właściwości poczynając od tonizujących (i ogólnokosmetycznych) przez przeciwzapalne, witaminizujące i antybakteryjne aż po uspokajające. Poniżej garść przepisów na mieszanki, które mogą przynieść nam ulgę gdy dokuczać nam zaczną problemy zdrowotne:

Jako ciekawostkę a jednocześnie argument potwierdzający zbawienny wpływ herbaty przytoczyć można chińską praktykę, która nakazuje zachowywać fusy, pozostałe po ceremonii picia herbaty. Suszy się je dokładnie, a następnie wszywa w poduszkę. Delikatny i lekki aromat zaparzonego suszu przez wiele lat utrzymuje się na poduszce uspokajając i ułatwiając zasypianie.

Właściwości przeciwbakteryjne
Największą skutecznością w tej kwestii może pochwalić się zielona herbata. Szczególnie silne działanie bakteriobójcze zielony susz wykazuje na drugi dzień po zaparzeniu (herbata traci wtedy niestety swoje walory smakowe i aromatyczne). Napar przygotowany na bazie tej odmiany herbaty doskonale radzi sobie z bakteriami powodującymi dyzenterię.

By przygotować napój pomagający w walce z tą chorobą należy: 50 gramów mielonej zielonej herbaty zalać litrem wrzątku, a następnie parzyć przez 30 minut. W przeciągu kolejnej godziny należy raz jeszcze doprowadzić napar do wrzenia i przefiltrować. Uzyskany w ten sposób wywar należy przelać do sterylnego, szklanego słoika lub butelki i na 3 dni umieścić w lodówce. Po ich upływie zaleca się spożywanie 2 stołowych łyżek mikstury do 4 razy dziennie na ok. 30 minut przed posiłkiem.

Właściwości przeciwzapalne
W walce z chorobami górnych dróg oddechowych i przeziębieniem pomoże nam następująca mieszanka:

250 gramów czarnej herbaty, 2 stołowe łyżki dziurawca, 2 stołowe łyżki mięty (w listkach), 1 stołowa łyżka macierzanki, korzeń waleriany (1 stołowa łyżka).

Przygotowanie: Wszystkie składniki mielimy i mieszamy z herbatą, a następnie parzymy w proporcjach: 2 herbaciane łyżeczki suszu na 300 mililitrów wrzątku. Spożywamy jak zwykłą herbatę.

Dla łagodzenia objawów chorób nerek oraz dróg moczowych poleca się zaś taki przepis:

1 herbaciana łyżeczka herbaty, 1 łyżeczka pączków brzozowych, 2 łyżeczki listków mącznicy lekarskiej.

Przygotowanie: Mieszankę zaparzamy w proporcjach: 1 łyżeczka suszu na szklankę wody. Parzymy przez ok. 20 minut i odcedzamy. Dla uzyskania efektu zdrowotnego pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki.

Właściwości witaminizujące
Picie poniższych herbat zalecane jest przede wszystkim jesienią i zimą, gdy zapotrzebowanie naszego organizmu na drogocenne witaminy nie licuje z ilością i ceną owoców i warzyw dostępnych na rynku.

Herbata „Leśna”
1 mała łyżeczka herbaty, 1 łyżeczka suszonej jarzębiny, łyżeczka czarnej porzeczki oraz kilka listków krzewu malinowego (najlepiej mielone).

2 duże łyżki mieszanki zalewamy szklanką wrzątku i gotujemy przez kolejnych 10 minut. Następnie całość stawiamy na około 4 godziny w ciemnym miejscu. Po przecedzeniu można ją pić dwa razy dziennie po jednej filiżance.

Herbata „Polna”
1 mała łyżeczka herbaty, łyżeczka suszonego krwawnika, 2 łyżeczki piołunu, łyżeczka suszonego korzenia mniszka lekarskiego.

Dużą, stołową łyżkę mieszanki zalewamy szklanką wrzątku i parzymy przez ok. 20 minut. Odcedzamy i pijemy na 50 minut przed planowanym posiłkiem. Herbata ta nie tylko dostarczy witamin, ale także pobudzi apetyt!

Właściwości tonizujące
Oto kilka kolejnych (wcześniejsze można odnaleźć w starszych artykułach) receptur na herbaty o działaniu tonizującym – odmładzającym i nawadniającym skórę.

Herbata „Kąpielowa”
3 łyżeczki czarnej herbaty gotujemy w 250 ml (szklance) wody. Parzymy przez 10 minut i wylewamy (po odcedzeniu, rzecz jasna) do wanny pełnej ciepłej, przygotowanej do kąpieli wody. Taka kąpiel nie tylko tonizuje, ale przy odpowiednio silnym naparze nadaje skórze ciemniejszy odcień!

Herbata „Ożywienie”
Łyżeczka herbaty, odrobina mięty (pół łyżeczki) i tyleż samo suszonych kwiatów rumianka oraz liści malinowego krzewu.
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i zalewamy 700 ml wrzątku (3 szklanki). Dokładnie zakrywamy i parzymy przez ok.10 minut. Pijemy na gorąco z miodem, rodzynkami lub owocami.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin