CERTYFIKOWANIE WYMAGAŃ......Szczok.doc

(254 KB) Pobierz
CERTYFIKOWANIE WYMAGAŃ JAKOŚCIOWYCH W SPAWALNICTWIE ZGODNIE Z PN-EN ISO 3834:2007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CERTYFIKOWANIE WYMAGAŃ JAKOŚCIOWYCH W SPAWALNICTWIE ZGODNIE Z PN-EN ISO 3834:2007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie:

dr inż. Eugeniusza Szczok – Instytut Spawalnictwa, Gliwice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.     Wprowadzenie

 

Duża konkurencja w walce o klienta zmusza producentów do podejmowania działań w kierunku produkowania wyrobów w miarę tanich oraz dobrych jakościowo. Wymaga to zmian w organizacji oraz zmian w podejściu do sposobu wytwarzania wyrobów. Z pewnością narzędziem ułatwiającym wytwarzanie wyrobów dobrych jakościowo były wcześniej wdrożone w zakładach systemy jakości zgodne z wymaganiami norm serii ISO 900:1994, a obecnie systemy zarządzania jakością zgodne z normą EN ISO 9001:2001, które w dużym stopniu zmieniły filozofię podejścia do budowania i wdrażania systemów zarządzania jakością. Jednakże norma ta określa wymagania jakościowe na tyle ogólnie, by można było je stosować dla różnego rodzaju działalności gospodarczej. W wielu przypadkach wymagania te są zbyt ogólne i niewystarczające do zbudowania systemu zarządzania jakością. Przykładem mogą być zakłady stosujące w produkcji procesy specjalne, jak np. procesy spawalnicze, wymagające zapewnienia właściwego nadzoru, prowadzonego przez kompetentny i wysoko kwalifikowany personel oraz wymagające zapewnienie monitorowania warunków wytwarzania od etapu projektowania aż do przekazania gotowego wyrobu do klienta.

 

Wymagania dotyczące prowadzenia procesów spawalniczych określała norma EN 729 ustanowiona w Polsce w 1997 roku jako norma PN-EN 729. Jednakże wprowadzenie nowe normy „jakościowej” EN-ISO 9001:2000, w której nastąpiły zasadnicze zmiany w podejściu do systemów jakości, mało istotny wpływ na ustanowienie nowej normy odnoszącej się do problemów jakości w spawalnictwie. W 2005 roku Komitet Techniczny ISO/TC 44 przy współpracy z Komitetem Technicznym CEN/TC 121 ustanowił serią norm EN ISO 3834 (pięć arkuszy) zastępujących serię norm EN 729. W Polsce normy te w maju 2006 roku zostały ustanowione w formie uznaniowej (zawierającej tekst w języku angielskim z tłumaczeniem tylko tytułu norm), a następnie w styczniu 2007 roku jako w całości tłumaczone na język polski. Norma PN-EN ISO 3834 zawiera pięć arkuszy, które są podstawą wdrażania w zakładzie produkcyjnym systemu spełniającego odpowiedni poziom wymagań jakościowych w spawalnictwie. Aktualnie w formie raportu technicznego ISO/TR 3834-6 jest również opracowany 6. arkusz normy przedstawiający zasady wdrożenia systemu spełniającego pełne, standardowe lub podstawowe wymagania jakościowe w spawalnictwie. Również, jak na razie w formie projektu, ukazały się cztery dokumenty Europejskiej Federacji Spawalniczej dotyczące systemu EWF do certyfikowania producentów wyrobów spawalniczych w zakresie zarządzania jakością, ochroną środowiska oraz bezpieczeństwem i ochroną zdrowia. Istotny z punktu widzenia zakładu wdrażającego system jest z pewnością dokument EWF 637-01 przedstawiający dodatkowe informacje dla wdrożenia systemu zgodnego z norma ISO 3834 w zakresie wyrobów spawanych. Znajomość tych dokumentów oraz norm przywołanych w arkuszu 5. normy PN-EN ISO 3835-5:2007 jest niewątpliwie konieczna przy budowaniu i wdrażaniu systemu spełniającego odpowiednie wymagania jakościowe w spawalnictwie.

 

 

 

2.     Wymagania normy PN-EN 3834:2007

 

Norma PN-EN ISO 3834:2007 „Wymagania jakości dotyczące spawania materiałów” składa się z pięciu arkuszy, a mianowicie:

 

-        arkusz 1, Kryteria wyrobu odpowiedniego poziomu wymagań jakościowych,

-        arkusz 2, Pełne wymagania jakości,

-        arkusz 3, Standardowe wymagania jakości,

-        arkusz 4, Podstawowe wymagania jakości,

-                                       arkusz 5, Dokumenty konieczne do potwierdzenia zgodności z wymaganiami jakości ISO 3834-2, ISO 3834-3 lub ISO 3834-4

 

 

 

 

Aktualnie w formie raportu technicznego, (jeszcze nieustanowiony i nie publikowany w Polsce), jest arkusz 6, ISO/TR 3834-6 „Wymagania jakości dotyczące spawania materiałów – Wytyczne do wdrożenia ISO 3834”, zawierający informacje pomocne przy wdrożeniu systemu.

 

ARKUSZ 1 (PN-EN ISO 3834-1:2007)

 

W arkuszu tym podano ogólne informacje dotyczące zastosowania normy, a mianowicie norma ta może być wykorzystana:

 

-        podczas przygotowania umowy – dokonując specyfikacji spawalniczych wymagań jakości,

-        przez wytwórców do ustanowienia i utrzymania spawalniczych wymagań jakości,

-        przez komitety przygotowujące przepisy lub normy – w zakresie specyfikacji spawalniczych wymagań jakości,

-        przez stronę trzecią, odbiorców, wytwórców – oceniając osiągniętą jakość spawania,

-        przez jednostki certyfikujące – do oceny zgodności wytwórcy do spełnienia wymagań klientów, przepisów lub własnych wymagań wytwórcy.

 

Arkusz przedstawia również ogólne kryteria wyboru poziomu wymagań jakościowych (arkusz 2, 3 lub 4). Listę wymagań, jakie należy spełnić przy stosowaniu odpowiedniego arkusza normy przedstawiono w tablicy 1 (załącznik A PN-EN ISO 3834-1:2007). Nowością w tej części normy jest wprowadzenie punktu przedstawiającego elementy systemu zarządzania jakością (wg PN-EN ISO 9001:2001), które należy uwzględnić przy wdrażaniu wymagań odpowiedniego arkusza normy PN-EN ISO 3834:2007.

 

 

Tablica 1. Porównanie wymagań dotyczących spełnienia jakości w spawalnictwie

Nr

Element wymagań

ISO 3834-2

ISO 3834-3

ISO 3834-4

1.

Przegląd wymagań

Przegląd wymagany

Zapis jest wymagany

Zapis może być wymagany

Zapis nie jest wymagany

2.

Przegląd techniczny

Przegląd wymagany

Zapis jest wymagany

 

 

3.

Podwykonawca

Traktowany jako wytwórca specjalnych podzlecanych wyrobów, usług i/lub działalności, jednakże końcową odpowiedzialność dotyczącą jakości pozostawia się wytwórcy

4.

Spawacze i operatorzy spawania

Kwalifikacja jest wymagana

5.

Personel nadzoru spawalniczego

Wymagany

Brak specjalnych wymagań

6.

Personel kontroli i badań

Kwalifikacje są wymagane

7.

Sprzęt do produkcji i badań

Odpowiednie i dostępne, jak wymagane do przygotowania, wykonania procesu, badania, transportu, podnoszenia w kombinacji ze sprzętem bezpieczeństwa i ubraniami ochronnymi

8.

Przeglądy wyposażenia

Wymagane utrzymanie, przeglądy i osiągnięcie zdolności produkcyjnej

Brak specjalnych wymagań

Wymagane udokumentowane plany i zapisy

Zapisy są wymagane

9.

Opis sprzętu

Wymagany wykaz

Brak specjalnych wymagań

10.

Planowanie produkcji

Wymagane

Brak specjalnych wymagań

Wymagane udokumentowane plany i zapisy

Udokumentowane plany i zapisy są zalecane

11.

Instrukcje technologiczne spawania

Wymagane

Brak specjalnych wymagań

12.

Kwalifikowanie technologii

Wymagane

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin