konspekt z muzyki.doc

(74 KB) Pobierz
w krainie instrumentów

 

W krainie instrumentów

 

Scenariusz zajęcia dla dzieci z  niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym

z zakresu percepcji i ekspresji muzycznej

 

 

Treści programowe: Poznawanie i rozpoznawanie instrumentów w szerszym zakresie.

 

Temat:

„W krainie instrumentów”- zabawy doskonalące umiejętność rozpoznawania i nazywania instrumentów muzycznych.

 

Cele ogólne:

Uczestniczenie w zabawach i ćwiczeniach mających na celu rozpoznawanie i nazywanie instrumentów muzycznych.

Wykorzystanie symboli graficznych w zabawach muzyczno-ruchowych.

Doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej.

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

·           rozpoznaje dźwięki instrumentów muzycznych min: perkusyjnych,

·           nazywa instrumenty muzyczne,

·           gra na wybranych instrumentach,

·           potrafi połączyć dźwięk ze znakiem graficznym,

·           naśladuje grę na instrumentach niedostępnych w szkole np.: skrzypce, flet, gitara itp.

·           umie reagować własnym ciałem na grany rytm.

 

 

Metody:

czynna: zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń.

oglądowa: pokaz

słowna: rozmowa, objaśnienia

 

Forma: praca z całą grupą, indywidualna

 

 

Środki dydaktyczne: instrumenty, nagranie na kasecie magnetofonowej dźwięków instrumentów, kartki z symbolami oznaczającymi instrumenty, ilustracje przedstawiające instrumenty.

 

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG

 

1.     Ćwiczenia rytmiczne: -marsz,- bieg,- podskoki,

·           zabawa „Ptaszki”,

·           zabawa „ Niedźwiedzie”.

 

 

 

 

2.     Zagadki słuchowe:

·           rozpoznawanie dźwięków instrumentów perkusyjnych granych przez nauczyciela za parawanem. Granie na rozpoznanym przez dziecko instrumencie.

·           rozpoznawanie dźwięków instrumentów nagranych na kasecie magnetofonowej oraz wskazywanie ich na ilustracjach.

 

 

3.     Zbiorowy śpiew piosenki

pt. „ Zaraz siądę sobie w kącie” z zaznaczeniem dynamiki: głośno- cicho.

W czasie śpiewania refrenu 2 dzieci gra na trójkątach.

 

 

 

4.     Zabawy rytmiczne

W sali rozmieszczone są znaki graficzne oznaczające instrumenty. Na przerwę w muzyce dzieci podbiegają do symbolu oznaczającego dany instrument.

Nauczyciel może grać za parawanem również na instrumentach, których nie ma wśród znaków graficznych.

 

5.     Zabawa naśladowcza połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi pt. „ „Orkiestra”

·           dzieci naśladują grę na wybranych instrumentach wg własnych pomysłów,

·           wydają dźwięki zbliżone do podanych przykładów instrumentów,

 

6.     Podsumowanie zajęcia:

·           Czy podobała ci się wspólna gra na instrumentach?

·           Czy znasz te instrumenty, o których dzisiaj rozmawialiśmy?

·           Na którym chciałbyś grać w przyszłości?

 

 

 

 

 

 

 

                                                                              Opracował mgr Grzegorz Nowotniak

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin