bł.ks.Filip Rinaldi.doc

(29 KB) Pobierz
Filip Rinaldi

Filip Rinaldi

ks. Jarosław Wąsowicz SDB

RODZINA SALEZJAŃSKA. Błogosławiony ks. Filip Rinaldi

 



Był trzecim następcą księdza Bosko. Na przełożonego generalnego został wybrany w 1922 r. Sprawował tę funkcję aż do śmierci, która nastąpiła w 1931 r. Za jego kadencji Zgromadzenie Salezjańskie prężnie się rozwijało. Pod sterami ks. Rinaldiego podwoiła się liczba współbraci i domów. W dniu jego śmierci na świecie pracowało 8836 salezjanów w ponad tysiącu domów zakonnych. Jan Paweł II wyniósł go na ołtarze w 1990 r.

Przyszły przełożony salezjanów urodził się w Lu Monferrato w 1856 r. Z księdzem Bosko zetknął się pierwszy raz w wieku 5 lat, kiedy ten odwiedził rodzinne strony Filipa z gromadą chłopców. Małego Rinaldiego zachwyciła wówczas orkiestra, którą dyrygował sam ksiądz Bosko. Pięć lat później Rinaldi został wychowankiem Zakładu Salezjańskiego w Mirabello. Nie zabawił tam długo i powrócił do domu. Chociaż zraził się do salezjanów, cały czas utrzymywał korespondencję z księdzem Bosko.

W 1876 r. miało miejsce wydarzenie, które zadecydowało o całym życiu Filipa Rinaldiego. Po długiej rozmowie z ksiedzem Bosko, który przybył do jego rodzinnego domu, zdecydował się na obranie drogi powołania salezjańskiego. Z uporem i konsekwencją uzupełnił braki w nauce i pokonał kolejne szczeble formacji kapłańskiej i zakonnej. Ukoronowaniem tych wysiłków był rok 1882, kiedy Filip przyjął święcenia kapłańskie.

Od pierwszych lat kapłaństwa pełnił w Zgromadzeniu odpowiedzialne funkcje. W półtora roku po śmierci księdza Bosko został skierowany do przewodzenia domom salezjańskim w Hiszpanii. Podczas 12-letniego pobytu założył tam kilkanaście nowych domów, dwa czasopisma, sprawował materialną opiekę nad domami sióstr salezjanek. W 1901 r. został mianowany prefektem generalnym. Odtąd do końca swojego życia pracował w domu generalnym. Po śmierci ks. Pawła Albera został wybrany trzecim z kolei następcą księdza Bosko.

Ks. Filip Rinaldi jest szczególnie zasłużony dla rozwoju Rodziny Salezjańskiej. Przez całe życie kapłańskie owocnie współpracował z Córkami Maryi Wspomożycielki. Przysłużył się rozwojowi Stowarzyszenia Byłych Wychowanków, dla których organizował światowe kongresy. Wreszcie jest założycielem Instytutu Życia Konsekrowanego – Volontarie di Don Bosco (VDB).

W roku 1925 ks. Filip Rinaldi odwiedził Polskę. Wcześniej żartował, że przyjedzie do naszego kraju, kiedy w nowicjacie znajdzie się 100 kandydatów do Zgromadzenia. Okazało się, że właśnie w 1925 r. liczba kandydatów na salezjanów w Czerwińsku sięgnęła setki.


 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin