Trojporozumienie 2000.doc

(27 KB) Pobierz
Porozumienie Sejmu, Senatu i Rządu RP

DEKLARACJA  MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, MARSZAŁKA SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

ORAZ PREZESA RADY MINISTRÓW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

 

TRÓJPOROZUMIENIE DLA PRZYSPIESZENIA PROCESU DOSTOSOWANIA PRAWA POLSKIEGO

DO PRAWA UNII EUROPEJSKIEJ

 

 

-          Zważywszy na wolę nadania priorytetu pracom dostosowującym prawo polskie do prawa Unii Europejskiej;

  

-          kierując się przesłaniem i deklaracją, zawartymi w uchwale Sejmu z dnia 18 lutego 2000 r. w sprawie przygotowań do członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, uchwale Senatu z dnia 16 kwietnia 1998 r. w sprawie zadań stojących przed Polską w związku z rozpoczynającymi się negocjacjami o członkostwo w Unii Europejskiej oraz w przedstawionym w Sejmie w dniu 16 lutego 2000 r. apelu Prezesa Rady Ministrów o porozumienie ponad podziałami dla osiągnięcia członkostwa Polski w Unii Europejskiej;

 

-          uznając, że zgodność prawa polskiego z prawem Unii Europejskiej jest warunkiem dobrego i szybkiego członkostwa Polski w Unii Europejskiej:

 

Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu oraz Prezes Rady Ministrów  deklarują wolę aktywnego współdziałania dla osiągnięcia spójności polskiego systemu prawnego z prawem Unii Europejskiej oraz usprawnienia i przyspieszenia procesu legislacyjnego w zakresie integracji europejskiej.

 

 

Rząd dołoży wszelkich starań, aby kierować do laski marszałkowskiej projekty aktów prawnych, konieczne do dostosowania prawa polskiego do prawa Unii Europejskiej. W tym celu Prezes Rady Ministrów wzmocni koordynację działań Komitetu Integracji Europejskiej, Rządowego Centrum Legislacji i właściwych ministrów w zakresie dostosowania prawa polskiego do prawa Unii Europejskiej. Rząd podejmie także nową formę inicjatywy ustawodawczej, polegającą na przedstawianiu projektów ustaw o zmianie ustaw, koniecznych dla realizacji Narodowego Programu Przygotowania do Członkostwa. W drodze jednej ustawy zmienianych będzie wiele ustaw z zakresu prawa Unii Europejskiej. Inicjatywa Rządu pozwoli na nadanie procesowi dostosowania prawa polskiego do prawa Unii Europejskiej dynamiki zapewniającej realizację celu jakim jest członkostwo Polski w Unii Europejskiej.

 

Marszałek Sejmu deklaruje wolę współdziałania z Rządem w realizacji procesu dostosowania prawa polskiego do prawa Unii Europejskiej. W Sejmie zostały już podjęte działania w celu zapewnienia, przedłożonym przez Rząd, projektom ustaw dostosowujących prawo polskie do prawa Unii Europejskiej, priorytetu w zakresie prac ustawodawczych oraz eliminowania opóźnień w tej mierze. Intensyfikacja prac stałych komisji sejmowych oraz utworzenie Wielkiej Komisji Prawa Europejskiego przyczynią się do usprawnienia procesu legislacyjnego i jego przyspieszenia w zakresie dostosowania prawa polskiego do prawa Unii Europejskiej.

 

Marszałek Senatu, uznając konieczność współdziałania z Marszałkiem Sejmu i Rządem w zakresie prac dostosowawczych, deklaruje wolę podjęcia niezbędnych działań do nadania priorytetowego charakteru, rozpatrywanym przez Senat ustawom koniecznym do dostosowania prawa polskiego do prawa Unii Europejskiej. W tym celu Senat podejmie działania, zmierzające do powołania Nadzwyczajnej Komisji Legislacji Europejskiej, zapewniając jej odpowiednie kompetencje i pierwszeństwo właściwości w dziedzinie dostosowania prawa polskiego do prawa Unii Europejskiej.

 

Sygnatariusze Trójporozumienia, uznając zawarte w niej ustalenia jako wyraz zbieżnych intencji i woli współpracy, podejmą niezbędne dla ich realizacji działania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marszałek Sejmu                         Marszałek Senatu                         Prezes Rady Ministrów

Rzeczypospolitej Polskiej     Rzeczypospolitej Polskiej     Rzeczypospolitej Polskiej

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin