Dolinki Podkrakowskie.doc

(29 KB) Pobierz



                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

 

 

 

Jeśli mówi się o „cudach natury”, to bez przesady można zastosować to określenie do „Dolinek Podkrakowskich”. Zajmują one teren południowej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Obszar ten, zwany przez taterników „Skałkami”, stanowi zespół głębokich dolin wyżłobionych w wapiennych skałach przez potoki uchodzące do Wisły
i Rudawy. Od nich w większości przyjęły swe nazwy poszczególne dolinki. Najbardziej znane to:

 

- Dolina Prądnika                                                                      - Dolina Będkowska

- Dolina Kluczwody                                                                      - Dolina Szklarki

- Dolina Bolechowicka                                                        - Dolina Racławki

- Dolina Kobylańska (Karniowicka)                            - Dolina Eliaszówki

 

Jest to najatrakcyjniejszy teren wycieczkowy w okolicach Krakowa, niezwykle malowniczy, bardzo zróżnicowany pod względem ukształtowania i krajobrazu, a równocześnie łatwo dostępny dzięki gęstej sieci szlaków turystycznych. „Dolinki” nadają się na wycieczki jednodniowe, a także dłuższe wędrówki. Punkty wyjściowe to najczęściej stacje kolejowe: Zabierzów, Rudawa, Krzeszowice, lub przystanki autobusowe: Ojców, Zielonki i Modlnica.

W skałach dolinek można znaleźć amonity – skamieniałe muszle mięczaków z okresu jurajskiego. Są tu również jaskinie, które powstały ze szczelin w skałach wapiennych. Innym ciekawym elementem są wywierzyska („źródła”) dające początek potokom. Niektóre z dolinek
w pobliżu swego ujścia zwężają się w ogromne skalne wrota – gigantyczne bramy, zwieńczone postrzępionymi przeważnie graniami (Bramy: Bolechowicka, Kobylańska, Jamki, Krakowska).

 

 

Nie siedź w domu – idź na wycieczkę!

 



                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

 

Zwana też Doliną Wierzchówki – od nazwy potoku, płynącego jej dnem. Ciągnie się przez około 5 km od wsi Wierzchowie po przysiółek Zelkowa – Gacki. Część jej zachodniego zbocza stanowi rezerwat przyrody, po którym prowadzi zielony szlak okrężny. Najłatwiej jest dostępna z Zabierzowa (przez Bolechowice niebieskim szlakiem – 6 km) lub z Tomaszowic (przez Wąwóz Podskalański czarnym szlakiem – 5 km).

W Dolinie Kluczwody występują prawie wszystkie najbardziej charakterystyczne jurajskie formy krasowe. W pewnych partiach jest jakby kanionem, o wschodnich zboczach przeważnie skalistych. Ściany z litej, jasno-szarej skały wapiennej, przybierają postać iglic, bastionów i ostróg, to znów na spadzistych zboczach rosną lasy – przeważnie liściaste miejscami zmieszane z sosną. Dnem doliny płynie bystry i obfity potok Wierzchówka.

Na końcu doliny, w okolicy wsi Wierzchowie znajdują się jaskinie: Wierzchowska Dolna (Mamutowa – od znalezionych tam kości mamuta oraz innych zwierząt jaskiniowych), Dzika (Wierzchowska Srednia)
i Wierzchowska Górna – największa jaskinia na terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej.              

Jaskinia Wierzchowska Górna

 

Łączna długość jaskini wynosi 640 m i składa się z 11 różnej wielkości komór oraz wielu korytarzy. Przed wejściem do niej widać obszerny, pokryty murawą taras, ulubione miejsce odpoczynku i biwaku zwiedzających jaskinię turystów. Zbudowany jest on z namulisk, które
w latach 1884-1886 usuwano z jaskini w czasie przeprowadzanych wówczas badań archeologicznych. Znaleziono dzięki nim między innymi kości niedźwiedzia jaskiniowego, zęby hieny jaskiniowej. Odkryto również liczne ślady pobytu człowieka z okresu przedhistorycznego: narzędzia z kości, krzemienia i żelaza, nieco skorup glinianych, naczyń.

 

Jaskinia czynna będzie w okresie ferii (od 25. 01 do 9.02)
w godz. 10 – 15. Ceny biletów: ulgowy  8,50 zł, normalny 10 zł, dzieci do lat 5 – bezpłatnie.

Dojazd autobusem trasą Kraków – Olkusz do Murowni    (powyżej miejscowości Biały Kościół) skąd szlakiem żółtym dojście do wsi Wierzchowie.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin