MAJ 2009 4-5 LATKI.doc

(39 KB) Pobierz

PLAN  PRACY   WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ  DLA DZIECI 4-5-LETNICH

NA MIESIĄC  MAJ

Opracowała: Lubińska  Jolanta

 

TEMATY  KOMPLEKSOWE:

NASZE PRAWA I OBOWIĄZKI  - POZNAJEMY PRAWA DZIECKA

 

 

 

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

·         Wyrażanie siebie w różnorodny sposób (werbalnie i niewerbalnie) podczas komunikowania się i innymi, przekazywanie swoich uczuć, przeżyć, doświadczeń, w sposób społecznie akceptowany.

·         Wspólne ustalenie(przypomnienie i wdrażanie) praw i obowiązków dziecka, poznanie swoich praw zawartych w Konwencji Praw Dziecka.

·         Wykorzystywanie metod i technik pozwalających rozładować stres i napięcie w bezpieczny i akceptowany sposób (relaksacja przy muzyce, muzykoterapia, automasaż, techniki oddechowe, metoda ruchu rozwijającego V. Sherborne, relaksacyjne techniki plastyczne).

·         Integrowanie i komunikowanie się w grupie i poza nią poprzez nawiązywanie kontaktów z innymi dziećmi, odczuwanie akceptacji, szacunku i miłości, poczucie przynależności do wspólnoty dziecięcej, jaką jest grupa, zdobywanie doświadczeń w mówieniu oraz byciu słuchanym, dzielenie się przeżyciami, poszukiwanie własnych dróg rozwiązań, formułowanie pytań i odpowiedzi w sytuacjach zadaniowych.

·         Nazywanie i identyfikowanie uczuć swoich i innych. Szanowanie siebie i innych ludzi oraz godnych tego postaw i wartości.

·         Dbanie o swoje zdrowie poprzez świadome unikanie niebezpiecznych miejsc i sytuacji, samodzielne wybieranie sposobu odpoczywania i miejsca odpoczynku w zależności od własnych potrzeb, nieprzeszkadzanie innym w odpoczynku.

 

 

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE PROPONOWANE DLA CAŁEJ GRUPY  LUB DZIECI CHĘTNYCH:

„Prawa dziecka”- słuchanie wiersza recytowanego przez nauczycielkę ilustrowanego obrazkami. Rozmowa na temat zawartych w wierszu praw dziecka, tłumaczenie ich i interpretowanie.

 

„Moje prawa”, „Moje obowiązki”- praca w dwóch zespołach, wykonanie plakatów z wykorzystaniem kolorowych czasopism, obrazków, zdjęć.

 

„Umiem odpoczywać, umiem dbać o siebie”- poznanie technik relaksacyjnych, technik oddechowych, stosowanie muzykoterapii i automasażu, rozładowujących stres i napięcie w bezpieczny i akceptowany sposób.

 

„Znam swoje prawa, wiem, znam swoją  wartość ”- nazywanie i identyfikowanie swoich uczuć, uczuć innych, opowiadanie o sobie, swoich potrzebach, zainteresowaniach. Zdobywanie doświadczeń w mówieniu i byciu słuchanym.

 

„Hałas i cisza”- w jakich warunkach lubimy się bawić, uczyć, pracować? – przypomnienie umów dotyczących dobrej zabawy, zawartych wspólnie na początku roku. Dbanie o poszanowanie prawa innych do odpoczynku w kąciku ciszy, nauki w odpowiednich warunkach, do poszanowania cudzej własności w kąciku własności.

 

„ Jak się zachować?”- na podstawie wiersza „Ona i ja’ uświadamianie dzieciom prawa do bycia innym, do niepowodzeń i do wyrażania swoich emocji. Dostrzeganie  cech charakteru własnego i innych, mówienie o nich, uświadamianie iż każdy ma prawo do porażek, do wyrażania własnych emocji.

 

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych wg W. Sherborne - ruch kreatywny i prowadzący do współdziałania, aktywne uczestniczenie w ćwiczeniach, przejawianie  inicjatywy, darzenie zaufaniem innych

 

Zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym z elementami współzawodnictwa - wykonywanie określonych zadań ruchowych z wykorzystaniem naturalnych przeszkód, przestrzeganie ustalonych  zasad bezpieczeństwa

 

Zabawy z dużą kostką, korkami- przeliczanie, porównywanie liczebności, posługiwanie się liczebnikami głównymi, utrwalanie pojęcia ,, para”

 

Zabawy przy muzyce- ,, Taniec z kartkami”- wspólne tworzenie układu tanecznego poprzez proponowanie i dobieranie elementów rytmiczno- ruchowych.

 

Nauka piosenki ,,Każde dziecko chce tak samo.

 

,,Moje marzenia- rysunek kredkami, pisakami wg wyboru.

,, Oto Ja”- wycinanie i naklejanie poszczególnych elementów postaci z kolorowego papieru, szukanie swego imienia wśród innych i naklejanie.

 

„Uparty osiołek”- zabawa ruchowa z elementem współdziałania z partnerem – wyczuwanie  siły własnej i partnera

 

„Raz, dwa, trzy, pani Wiosna patrzy”- zabawa ruchowa z elementem reakcji na sygnał słuchowy, przyjmowanie  dowolnej pozycji na sygnał dźwiękowy

 

„Śmieszne miny”- ćwiczenie narządów mowy.

 

„Jaki to ptak?”- ćwiczenia artykulacyjne i ortofoniczne. Kształcenie sprawności narządów artykulacyjnych poprzez naśladowanie odgłosów  wydawanych przez ptaki.

 

„Wszyscy tak samo ważni”- zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem wiersza „W przedszkolu” – dzieci  utwierdzają się w przyjętych zasadach postępowania w grupie z podkreśleniem, że każdy jest tak samo ważny; każdy ma prawo do szacunku; próby odpowiedzi na pytania:

-jak się czujesz w sytuacji gdy ktoś ciebie nie szanuje?

-jak okazuję szacunek innym ?

 

Wykonanie drzewka dobrych manier w celu utrwalenia stosowania zwrotów grzecznościowych: dzień dobry, do widzenia, proszę, przepraszam, dziękuję, lubię Cię, jesteś miły, dobry, zapraszam do zabawy itp.

 

„Imię i nastrój”- zabawa integracyjna z pedagogiki zabawy wg Klanzy- uzewnętrznianie  własnego  nastroju, wyrażanie  słowem, tonem głosu, miną  nastroju podanego przez nauczyciela np.: smutny- mowa wolna, niski ton, spuszczona głowa, złość- głowa wysoko, wysoki ton, mimika twarzy.

„Prawa dziecka”- słuchanie wiersza A. Polańczyka, przypomnienie na forum grupy poznane w tym roku przedszkolnym prawa dziecka, w dalszym ciągu uświadamianie że oprócz praw, mamy obowiązki wobec siebie, rówieśników i dorosłych.

„Pokażę ci co lubię”- zabawa w teatr pantomimy-ilustrowanie  mimiką, ruchem i gestem  ulubione zajęcia.

„Znam prawa i obowiązki przedszkolaka”- rozmowa podsumowująca zdobyte wiadomości z wykorzystaniem tablic graficznych, rozumienie  sensu  katalogów praw i obowiązków.

 

„Co by było gdyby na świecie rządziły dzieci”- zabawa metoda burzy mózgów, podawanie własnych pomysłów, rozumienie prawa innych do własnego zdania, uświadamianie, że gdy dzieje się coś złego mamy  prawo głośno zaprotestować, prawo wypowiedzenia  „nie”.

„Drzewo naszych dłoni”- odbijanie śladów dłoni na brystolu w konturze drzewa, potwierdzanie znajomość praw i obowiązków poprzez przypieczętowanie dłonią zamalowaną w kolorach liści. Chętne dz. podpisują  własnym imieniem.

,,Prawa i obowiązki w sali, łazience, ogrodzie- rozmowa w kręgu- wspólne przypomnienie zasad, norm, obowiązujących w przedszkolu -zrozumienie ograniczeń, oraz wywiązywanie się z obowiązków

 

-Jak wygląda kara?- o historii kary dla tych co nie przestrzegają praw

,,Wiem jak się nazywam, gdzie mieszkam- mam prawo do tożsamości”- poznanie prawa do tożsamości (nazwiska, obywatelstwa, znajomości swego pochodzenia)

 

Zabawa „opisywanie partnera z zamkniętymi oczyma”- uświadamianie, iż każdy jest inny, niepowtarzalny.

,,Mam prawo do wychowania w rodzinie”- wspólne zabawy z rodzicami np.„Mamo, tato pobawcie się z nami”- aktywny udział w Festynie Rodzinnym, w Dniu Dziecka.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin